Joo, oikein malliesimerkki kunnon edustajasta ja veronmaksajasta olikin. Päihteili itsensä sairauslomalle suurimmaksi osaksi kansanedustaja-ajasta, ei älynnyt erota itse useiden rikostuomioiden jälkeenkään ihan aitoon suomivirkamiestyyliin, ja sai lopuksi kansanedustajatasoisen työkyvyttömyyseläkkeen lähinnä itse aiheutetusta kirroosista johtuen. Mutta öyhötti elämänkoulujuttujaan eduskunnassa, niin olihan siinä huumoriarvoa, joka paikkasi kaiken tuon.
Myönnän kyllä, että sai aikaan Perussuomalaisten ensimmäisen nousun juuri tuosta johtuen, ei siitä huolimatta. Ja Soini hieroi karvaisia käsiään tyytyväisenä.
Lakiin pitäisi tehdä muutos, että vaalilupaus tai puheen lupaus on pidettävä siinä aikataulussa, jossa sen kertoi. Muussa tapauksessa tulisi korvauskeino käyttöön. Olisi kansanedustajan korvattava asia ja paikka kansanedustajana olisi menetetty.
Karenssiaika päälle.
Mitä tulee halmeeseen niin protestiääniä tuli. Ihminen luotti, että tekee jotain asialle. Ja vitut. Toimi täysin samalla tavalla kuin muutkin edustajat. Itselle ensin.
Sehän siinä on. Halutaan tehdä itselle niitä voittoja, vaikka puhutaan sorealla suulla. Poliitikko ei oikeasti uskalla. Jos olisi jomun sanktio katteettomista lupauksista, niin ehkä...ehkä.
[
6 viestiä
|
]
⭰
Kulttilaiset sevattu
Ryssät on sotarikollisiakin.
Ilon ja onnen päivä
Bidenin hallinnon juutalaiset
Vasemmisto - Minttu Koponen
Saramo ja 67 miljardia 🤦♂️
Nyt arpajaisiin raus raus!
Vähän luikuria voi aina laskea.
Taas Marin aiheutti uuden kohun!
etuoikeutetuin
Rosollipuolue.
HS propagandaa osa 20
Polpotiikkaa
Marin🤣
Vain elämää.
Desantti uikuttaa 🤣
Ukraina saa tukea jopa avaruudesta
Redskins Owner Caves To Leftist Mob Decides To Change Team Name