Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:12:45 Jäseniä 14 Vierailuja 4 281 Medioita 834

Kaikki politiikkaan liittyvä

Vafemmifto Vafemmifto
Uusi poruķka uudet kujeet! Uusi poruķka uudet kujeet!
Palaa maailma, olisipa maissinsiemeniä nuotioon laittaa. Palaa maailma, olisipa maissinsiemeniä nuotioon laittaa.
Vasurin älykkyys 🤣🤣🤣 Vasurin älykkyys 🤣🤣🤣
Und das heisst Erika Und das heisst Erika
Saramo ja 67 miljardia 🤦‍♂️ Saramo ja 67 miljardia 🤦‍♂️
Kommarit Kommarit
Scars on Broadway - They Say (lyrics) Scars on Broadway - They Say (lyrics)
Marin🤣 Marin🤣
Kiuru, vanha kusimutteri kaikkien häiriönä Kiuru, vanha kusimutteri kaikkien häiriönä
SDP SDP
Every Blog If Trump Loses the Election Every Blog If Trump Loses the Election
Toiset huolehtii taas ulkomaista.. Toiset huolehtii taas ulkomaista..
Väestönvaihto Väestönvaihto
Haittasuomalaisten rikollisuus Haittasuomalaisten rikollisuus
Jussi taas. Jussi taas.
Sanna Marin Sanna Marin
Lemmy Lemmy
Hallitus hoitaa taas 🤦‍♂️ Hallitus hoitaa taas 🤦‍♂️
Kivenheitto Kivenheitto
No niin... No niin...
Sama poppoo Antifan, LGBT:n, BLM:n takana Sama poppoo Antifan, LGBT:n, BLM:n takana
Keskisormi politiikalle? Keskisormi politiikalle?
Lahden demari Eerik Mantere Lahden demari Eerik Mantere
 590 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.19 MB, 1 tiedosto
05.11.2021 23:14:29
[ + 5 | ]

Nykykoulu ja pisa -tulokset..

[58156] [20211105_215853.jpg] [0.19 MB] [720x1167] [] []
20211105_215853.jpg

väestönvaihto

(10)  · 

salaliitto

(13)
05.11.2021 23:58:36
#513344 [+6] Piilota Suosittele

"Kun integraatio yhteiskuntaan menee pahasti pieleen, osa #3454359587"

"Kun Ruotsin katastrofaalinen maahanmuuttajatilanne on ihan ok, osa #34543594598"

"Kun Suomen todistettiin olevan Ruotsin tiellä, osa #343549987"

"Kun silmät ummistavat äärivasemmistolaiset saavat vaikutettua yhteiskuntaan ja maahanmuuttoon, osa #23453459879934"

06.11.2021 02:02:27
#513380 [+-] Piilota Suosittele

Jos tavoitteena on integroituminen, suomen kielen oppiminen on varmaan yksi tärkeimmistä kriteereistä. Miten voi oppia suomea jos kukaan luokkakavereista ei puhu sitä?

Mä tiedän, mä vietin ensimmäiset kuukauteni Venäjällä luokassa jossa oli 19 kiinalaista ja minä. Ainoastaan opettajan kanssa saattoi puhua edes joskus melkein kunnolla venäjää! Onneksi oli lähibaari ja sen pultsarit. Olen heille ikuisesti kiitollinen.

06.11.2021 02:10:29
#513382 [+6] Piilota Suosittele

Ongelmaan on helppo konsti: puhutaan pelkästään suomea kouluissa. Ja lopetetaan tuo idioottimainen toiminta, että "ketään ei jätetä taakse". Vittu luokalle on jäätävä kunnes osaa ne asiat mitä niissä opetetaan. Lopputuloksena on, että tulevaisuudessa seittenkymppiset uugabuugat käy edelleen ekaa luokkaa, mutta se on oma valinta se.

06.11.2021 05:33:42
#513417 [+1] Piilota Suosittele

Onpas epäonnistunut opettaja. Muuta ei tarttis opettaa, kuin että "pliis pliis, raiskaathan minut" lausutaan suomeksi lyhyemmin ja ytimekkäämmin "Ei!"

06.11.2021 09:49:38
#513443 [+5] Piilota Suosittele

>>513382
luokalle on jäätävä kunnes osaa ne asiat mitä niissä opetetaan.

Näinhän sen pitäis mennä, mutta ku rasismi. Sitten meillä on 9. luokalta päässeitä, jotka ei osaa lukea tai laskea. Ei oikein nyt mulle mene kaaliin tämä.
Muistan jo aikoinan kun Göteborgissa hiekkalaatikolla ku oli porukkaa niin kaikki puhu omaa kietään. Lopputulos oli sellaista sekasotkua, et sillä ei pärjänny oman kaupungiosan tai parhaimmillaan omaa korttelin ulkopuolella. No lopputuloksen voimme nähdä palavina autoina ja ammuskeluina ympäri ruotsia.Asiaan ei vaan saanut puuttua ajoissa, koska rasismi. Miten ihminen, joka ei osaa kieltä voi pärjätä yhteiskunnassa. Ei mitenkään. Nyt poliitikkomme ajaa tätä maata samaan jamaan ja edelleenkään asioista ei saa puhua, koska rasismi...

06.11.2021 12:45:59
#513509 [+-] Piilota Suosittele

>>513380

Todistetusti monikaan somali ei edes 20 vuoden aikana ole oppinut suomea. Sitten toiseen ääripäähän. Ameriikoista tullut lähetyssaarnaaja asui 6kk suomessa. Oppi suomen kielen varsin hyvin. Nuori kolli oli. Pysäytti minut ja serkkuni kun oltiin kaljaa hakemassa. keskusteltiin suomeksi, englanniksi. Hyvin toimi. Pyysin myös tulemaan faijalle kun kännissä olin. Keskusteltiin siellä hieman lisää. Minä nautin tilanteesta, koska nuori jannu ei selkeästikään ymmärtänyt uskontonsa ongelmakohtia. Mietti kovasti välillä ja kertoi, että on hyviä pointteja sinulla kyllä. Eipä ole tullut ajatelleeksi asiaa edes tuolta kantilta.

Summa summarum: Se joka oikeasti haluaa oppia elämään vieraassa maassa, oppii kielen myös. Tästä on näyttöjä paljon. Somaliporukka ei todellakaan halua oppia kieltä.

07.11.2021 02:33:39
#513719 [+-] Piilota Suosittele

>>513443
>>513509
Yks puolituttu rupes amiksen opettajaksi joskus 10 vuotta sitten. Sen mukkaan kettään ei saa nykyään jättää luokalle ja lisäks vielä semmonen, että pittää antaa arvosanoja sen mukaan miten on kehittyny. Eli jos neekeri A osaa jo alustavasti suomea ja oppii sitä entisestään niin se ei saa yhtä hyvää arvosanaa ku neekeri B joka ei oo osannu suomea ollenkaan mutta on oppinu hokemaan vittua ja huoraa, koska sillon sen kielipää on kehittyny ihan vitun huimasti.

Joten lopputuloksena oli tietenki, että ku yks oikiasti yritti niin se sai huonot arvosanat ku toinen opetteli pari sanaa vuodessa niin sai hyvät arvosanat. Että semmottiis.

[ 14 viestiä | ]