shit happens shit happens
Muumimamma Sr. Muumimamma Sr.
Voitto Voitto
Prideä vain joillekin.. Prideä vain joillekin..
Ilmastonmuutos käräjillä. Ilmastonmuutos käräjillä.
Yle paskaa. Yle paskaa.
elokapinan hyväksymä elokapinan hyväksymä
videokuvakommentti videokuvakommentti
Sanna "Ei mitään häpyä" Marin Sanna "Ei mitään häpyä" Marin
Sanna Sanna
reddit reddit
Monikulttuurisuus Monikulttuurisuus
Posti Posti
Lisää muslimeja Suomeen. Lisää muslimeja Suomeen.
Mainonta Mainonta
apinapassi apinapassi
Noin viikon uutiset- Sebastian Tynkkynen Noin viikon uutiset- Sebastian Tynkkynen
pekka pekka
Kauppisen maan sirto firman pojat hommissa Kauppisen maan sirto firman pojat hommissa
Hups Hups
Vanuatulle pitäisi lähettää rahaa, yksi miljardi auttaisi. Vanuatulle pitäisi lähettää rahaa, yksi miljardi auttaisi.
Poikalapsi leikkii autoilla tämä on väärin! T Naisasialiitto Poikalapsi leikkii autoilla tämä on väärin! T Naisasialiitto
montako sormea montako sormea
sanna marin sanna marin
 499 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.11 MB, 1 tiedosto, 09.08.2025 06:57:58
[ + 2 | ]

Pena sen keksi

[82223] [tiedosto.jpg] [0.11 MB] [484x500] [] []
tiedosto.jpg

politiikka

(99)

rahaa rikkaille

ryssän touhua

09.08.2025 10:44:36
#710760 [+3] Piilota Suosittele

Ihan hirvittävää tuhlausta, tuolla summalla voisi tuoda suomeen melkein 240 matua elämään tuilla.. itseasiassa varmaan vähemmän. muistamme että maahan muuttajat tuottavat -500k€ keskimäärin elämänsä aikana.. vaikka se kustannus ei heti konkretisoidu, niin ajan mittaan varmasti.. ja jos joka vuosi tulee esim yli 1000 eläväistä, niin potti kasvaa.
Erona oikeastaan on että nämä yritystuet ovat ns. kertamaksuja ja matut osamaksuja.. ja yritys tuista voipi olla jopa hyötyä :) ainakin joissain tapauksissa..
Eli yritystuet voi lopettaa jos halua riittää, mutta matuja on pakko elättää, elle onnistuta postittammaan kotimaihinsa ja tuskimpa siihen pystytään.

10.08.2025 07:32:35
#711112 [+2] Piilota Suosittele

>>711094 Mukaan pitäisi laskea myös jälkikasvusta tulevat kustannukset. Niistäkin tulee kokonaisuutena vain tappiota, vaikka joukossa olisikin jokunen menestyjä.

10.08.2025 08:57:01 | 08:57:28
#711126 [+1] Piilota Suosittele

>>711112
Hmm.. ehkä siihen on laskettu, mutta tilastoissa ei eriydy maahanmuuttaja/pakolais -taustaiset, nehän tuottavat niitä pahimpia ongelmia.

e:jälkimmäiset

[ 8 viestiä | ]