tekniik tekniik
Suklaata Suklaata
miehet jysäyttää miehet jysäyttää
Redneck tesla Redneck tesla
Luolaston pojat kokkaa :D Luolaston pojat kokkaa :D
painavaa sanaa painavaa sanaa
fiksu somali fiksu somali
Lihaa Lihaa
kehitys kehittyy kehitys kehittyy
välineurheilijat rekt välineurheilijat rekt
Tissit Tissit
purra tanssii purra tanssii
keilarata keilarata
ei sitte saatana ei sitte saatana
tuomasveturi tykittää menemään tuomasveturi tykittää menemään
Myrskyn pamaus Myrskyn pamaus
näin se on näin se on
rapunaaman suosikkikokoelma rapunaaman suosikkikokoelma
yo-kokeesta yo-kokeesta
kalpa ankka kalpa ankka
Burgeri Burgeri
Stallone Stallone
sitä voi tarvita sitä voi tarvita
Tissiä Tissiä
 879 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.66 MB, 1 tiedosto, 02.09.2022 19:35:36
[ + 7 | ]

Vroom vroom

[67140] [0.jpg] [0.66 MB] [1489x1100] [] []
0.jpg

bensa

(38)  · 

sähkö

(96)  · 

auto

(706)
02.09.2022 21:38:47
#596726 [+-] Piilota Suosittele

Vetelin kesäautolla eilen konttorille ja kotiin ensimmäistä kertaa loman jälkeen (eläköön etätyö).
Keskikulutus oli noin 11,5/100km meno- ja tulomatkalta. Sitä kun tankkailee, niin toimivaa sähköautoa kyllä välillä kaipaa.

Pitäisi varmaan viikonloppuna hakea arkiauto hallista käyttöön. Nykypäivän pikkuturboksi siinäkin on kyllä rankka kulutus, kun konttorireissuilla ollaan näin ei-talviaikana noin 7,5 litran keskikulutuksessa.

Uusi ydinvoimala Suomeen, sähköautolle noin 500 kilsaa rangeksi kelillä kuin kelillä ja hinta nykyisten pienehköjen perheautojen (C-segmentin pienimmät) alapäähän kiihtyvyyden ollessa vielä kunnollinen, niin sitten voisi ostaa sähköauton. Ei näillä pienillä kilsoilla ole muuten järkeä maksaa sitä ylimääräistä hintaa.

Ja tietysti jos se sähköauto olisi ulkomuodoiltaan kuin Opelin sähköistetty A-Manta, niin ei tosiaan olisi haitaksi.

02.09.2022 21:44:33
#596730 [+1] Piilota Suosittele

Ben ei vissiin muista kuinka öljykriisin aikoina jonoteltiin tunti pumpulle pääsyä jotta sai osta viisi litraa lisää tankkiin.

04.09.2022 15:32:46
#597035 [+-] Piilota Suosittele

Ei muuta ku omaehtoinen moottori käyttöön. Vaihtoehtoista poweria on saatavilla. Sianpaska voi olla kova virtalähde.

[ 6 viestiä | ]