Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:12:45 Jäseniä 13 Vierailuja 1 411 Medioita 801

Kaikki politiikkaan liittyvä

Mitäpä niistä faktoista.. Mitäpä niistä faktoista..
Suattaa olla repo - Antifantti julistaa Suattaa olla repo - Antifantti julistaa
Lievä persufobia akalla. Lievä persufobia akalla.
Herlin Herlin
Suvakit servattu Suvakit servattu
Politiikka-kompassin käsitys politiikka-kompassista Politiikka-kompassin käsitys politiikka-kompassista
Antti K. Antti K.
Oppia nuoremmille. Oppia nuoremmille.
GOD EMPERIOR GOD EMPERIOR
Jatkosodan syy - Operatsia Groza Jatkosodan syy - Operatsia Groza
Taas Marinaa. Taas Marinaa.
Marx Marx
ken on hulluin ken on hulluin
Mitäpä sitä totta puhumaan, koska agenda. Mitäpä sitä totta puhumaan, koska agenda.
the way forward the way forward
Näin siinä sitten kävi.. Näin siinä sitten kävi..
Olet murhaaja Olet murhaaja
Social Justice Warriors Social Justice Warriors
miten Trumputtimen mieli toimii miten Trumputtimen mieli toimii
Persu näkee tummaihoisen ihmisen Persu näkee tummaihoisen ihmisen
Vihiriät Vihiriät
Iiris. Iiris.
Ruotsin lähiövertailua Ruotsin lähiövertailua
Hutisalo ding dong! Hutisalo ding dong!
 212 näyttökertaa, 9 viestiä, 0.09 MB, 1 tiedosto
10.01.2022 16:20:19
[ + 0 | ]

Valta Kuuluu Venäjälle

[60497] [20220110_151749.jpg] [0.09 MB] [584x699] [] []
20220110_151749.jpg

turtiainen

(10)  · 

venäjä

(459)
10.01.2022 16:28:45 | 16:29:16
#538140 [+-] Piilota Suosittele

Venäjä ei ole suomen kansalainen, joten se on mahdotonta. Valta Suomessa Kuuluu Suomen Kansalaisille. Pitääkö kaikki aina vääntää rauntalangasta?

10.01.2022 18:21:44 | 18:23:07
#538166 [+5] Piilota Suosittele

Suomalaisia elintarvikkeita tulisi ehdottomasti saada myydä Venäjälle.
Tämä on kyllä EU:lta ollut huutava vääryys kuristaa Suomen vientiä näin.

Rahan virtaaminen pakotteiden kohteena olevasta maasta ulospäin aiheuttaa ongelmia vain muille maille, mutta sen sijaan pitää olla ostamatta pakotteiden kohteena olevasta maasta mitään ja käyttää kilpailu- ja sopimusteknisiä keinoja niihin maihin, jotka pakotteiden kohteena olevasta maasta ostavat mitään ja saada heidät ostamaan tuotteensa muualta. Kun pakotteiden kohteena olevasta maasta raha virtaa vain ulos, pakotteet toimivat - päinvastoin ei, koska jos heiltä ostetaan ja heille annetaan rahaa, he saavat kyllä ostoksensa tehtyä jostain muualta koska heillä on rahaa.

Venäläisen maakaasun ostamattomuudella olisivat kovat vaikutteet Venäjään. Sen sijaan suomalaisten elintarvikkeiden myymättömyys Venäjälle ei vaikuta todellisuudessa mitenkään heihin, mutta vaikuttaa sen sijaan negatiivisesti Suomeen.

Mutta eihän näin voi tehdä, koska ollaan saatu EU tilanteeseen, jossa ollaan riippuvaisia kuitenkin Venäjästä ja "pakotteet" ovat vain kehnoa näytelmää, jolle mulkku-Putin voi vain nauraa.

10.01.2022 18:37:32
#538176 [+-] Piilota Suosittele

Jos Turtiaisella ei olisi näiden hyvien ja viisaiden kannanottojen lisäksi liutaa tunnettuja vastenmielisiä ääliömäisyyksiä tilillään, voisin jopa pitää hänestä suuresti.

10.01.2022 20:19:15
#538240 [+-] Piilota Suosittele

>>538207

Vuoteen 2011 suomen vienti oli ylijäämäistä. Vuoden 2002 ylijäämä oli 12 Miljardia euroa suomelle, joka oli suurin koko tänä aikana. Vuoden 2011 jälkeen kaikki vienti on ollut alijäämäistä. EU:n lyömien USA-Eurooppa-tullien takia löi USA omat USA-Eurooppa-tullinsa kehiin. Nämä tullit vaikuttavat yhä tänäkin päivänä. Että kyllä EU vaikuttaa siihen kuinka paljon myyntiä voi tapahtua.

[ 9 viestiä | ]