Rekisteröitynyt 23.08.2019 23:46:37
Nähty 156 päivää sitten
Sukupuoli Muu
Viestejä 25 239
Tageja annettu 4 362
Vierailuja 44 592
Medioita 1 824
Medioiden näyttökerrat 897 260
Plussia 12 044
Saavutuksia 102
+0      
Saatanan riisikuppi vittuilee taas. Sehän on kosteella kelillä ennenkin vaatinu monta yritystä (riippuen tähtien asennosta), että pärähtää käyntiin. Startti kyllä pärisee ilosesti, mutta ei vaan iske moottoria käyntiin. Tässähän kerkes mennä jo monta kuukautta ilman ihmeempiä ongelmia niin perkele taas se alko. Ja ettei menis liian tutuks niin nyt sitten välillä riittää se, että on vähän pakkasta.

Sen verran alko ottaan pannuun, että kyssyin chatlgbt:ltä ja se vinkkas, että saattas olla vikaa "kampiakselin asentotunnistimessa" ja että muutkin Getsin omistajat on harmitelleet samaa. Anto se mulle jotku saatanan insinöörin ohjeetkin miten purkaa puolet autosta jotta vois vaihtaa ite vaan vitut. Voisko tossa kampikelan takatuupparissa olla se vika ku ei se ainakaan akusta oo kiinni?
18.11.2025 20:57:44
#727290 [+-] Piilota Suosittele

Onks ryypänderissä jotain vikaa.
Miks pakkanen vaikuttas sun muropaketin kampiaksen tunnistimeen, ja miks kampiakselissa olis tunnistimet hölynpölyä mummo.

19.11.2025 00:22:24
#727309 [+-] Piilota Suosittele

>>727288
Tommosessa -08 rötväleessä taida edes olla mitään vikakoodin lukijalle sopivaa kapulaakaan. Ainoat anturit mitkä oon löytänyt on kuskin oven varotusvalo äänellä sekä merkki jos takakontti on auki.

>>727290
No tehän te niitä autolinjan amiksia ootte enkä mä. Mää tajuan autoista yhtä paljon ku juutalainen kullattomuudesta.

19.11.2025 10:21:49
#727333 [+-] Piilota Suosittele

Veikkaampa että niissä seoksissa on jotain vikaa, eli automaatti ryypyssä on vikaa jos tää ilmenee kylmällä kelillä ja kesällä toimii normaalisti.

19.11.2025 18:20:52
#727376 [+-] Piilota Suosittele

>>727333
Eiku ei toimi sen startin kans kesäisinkiään kosteella kelillä. Vittu ku noinkin vanhat autot ois enemmän tietokoneita ku mekaanisia laitteita niin osais ite tehäkkin niille jotain.

>>727340
Ai.. Mutta kuten sanottua niin tota tojua on käytetty huolloissa tähän mennessä aika monta kertaa eikä ykskään oo kertonu mistään vikakoodeista, sillä sitten olettanu ettei tossa oo mitään aavistuksenkaan kehittynä teknologiaa. Ja vaikka kävisinki jossain lukemassa ne koodit niin eihän ne mulle sanois vittuakaan ku oon tämmönen jolla peukalo on kämmenselän puolella.

Se nyt vielä meni jakeluun, että Wetterillä annettiin tunteja valohoitoa, mutta ku oikeissakaan korjaamoissa ei oo sanottu niistä koodeista ei sitten mittään. No mutta sillähän mää kyselenki ku pitäis miettiä montako kertaa pitää jakaa persettä Ärrän takana, että on varaa viedä auto tsekattavaks.

Ai niin ja teki se joskus vissiin viime kesänä semmostakin, että ku hitaassa vauhissa käänti rattia niin rupes nelkyttään ku kiimanen hapsi. No taas kärry huoltoon ja oli vaihettu akkukin aika vasta. Seleves, että siellä ajotehostimessa vai mikä vitun ohjaustehostin onkaan oli kuulemma ollu niin paskaset nesteet, että piti vaihtaa kaikki. Kyllä se vaihon jälkeen lopettikin sen jäpittämisen, mitä nyt yhtä tai kahta puoliks säikäyttänyttä tapausta huomioon ottamatta.

Ja perkele viime öljynvaihdossa vaihtovat ilmanputsarin suodattimenkin. Auto hais palaneelle spermalle sen jälkeen kuukauden päivät. Että tekeekö ne niille autoille oikeestikkin jotain vai perseileekö ne tämmösten mun kaltasten mistään mitään tajuamattomien kans?

19.11.2025 18:48:24
#727390 [+-] Piilota Suosittele

>>727376 Ei kai ne huollossa edes lue vikakoodeja, jos et erikseen pyydä tai nimenomaan sellaista vikaa mene korjauttamaan, mikä sitä vaatii. Eikä ne katsastuksessakaan sitä vikakoodia havaitse, jos se vika ei ole päällä siellä konttorilla.

https://fi.wikipedia.org/wiki/OBD-mittaus
Suomessa 1. tammikuuta 2001 ja sen jälkeen rekisteröidyissä ottomoottorilla varustetuissa henkilö- ja pakettiautoissa OBD-mittaus on säädetty pakolliseksi katsastukseen liittyväksi toimenpiteeksi 1. tammikuuta 2004 alkaen.

Eli kyllä siitä sinunkin kotterosta pitäisi voida lukea vikakoodit.

Ja vaikka kävisinki jossain lukemassa ne koodit niin eihän ne mulle sanois vittuakaan ku oon tämmönen jolla peukalo on kämmenselän puolella.

Netissähän niihin löytyy selitykset ja todennäköisimmät syyt.

Toki sitten on vielä sekin, että itsellä kun meni aikoinaan entisestä autosta nokka-akselin asentotunnistin paskaksi ja se alkoi temppuilemaan käynnistyksen kanssa lämpimänä, niin auto ei antanut siitä mitään vikakoodeja.

Noista huoltamoista en juuri tiedä mitä ne siellä oikeasti tekee, kun olen itse huoltanut ja korjannut autoni tai korjauttanut kavereilla jos itse en ole osannut.

[ 8 viestiä | ]