karvaperse karvaperse
Alaosaton postiasiakas Alaosaton postiasiakas
Rosessinhoitaja Rosessinhoitaja
Muistakaa nyt ne saatanan heijastimet liikenteessä Muistakaa nyt ne saatanan heijastimet liikenteessä
mutanaamio mutanaamio
Tonttu haluaa jätskiä Tonttu haluaa jätskiä
Haavisto ottaa mallia Trumpista Haavisto ottaa mallia Trumpista
O_0 O_0
elämän koulu, en oo mitää tarvis elämän koulu, en oo mitää tarvis
Puolapuut Puolapuut
Kinky kuula Kinky kuula
Juuh elikkäs. Makaroonilaatikkopiirakka Juuh elikkäs. Makaroonilaatikkopiirakka
turria turria
Kahvinjuonti Kahvinjuonti
Teboilille paskalle Teboilille paskalle
Sponkepoppi Sponkepoppi
Andersteering Andersteering
Hyvää venäläistä musaa. Ja kauneutta. Hyvää venäläistä musaa. Ja kauneutta.
Mrilevain lentää pihalle R-kioskista Mrilevain lentää pihalle R-kioskista
Mustalaisten vankkurit Mustalaisten vankkurit
3d-palapeli 3d-palapeli
Entinen vihreiden kansanedustaja (1987-95) EERO PALOHEIMO Entinen vihreiden kansanedustaja (1987-95) EERO PALOHEIMO
Disneyn höpötyksiä Disneyn höpötyksiä
aku ilman olutta aku ilman olutta
 572 näyttökertaa, 11 viestiä, 0.2 MB, 1 tiedosto, 26.07.2025 11:18:21
[ + 0 | ]

Mutku Marin!

[81986] [1000010875.jpg] [0.2 MB] [1080x1350] [] []
1000010875.jpg

paras hallitusohjelma

 · 

persut

(248)  · 

kokoomus

(99)  · 

oikeisto

(27)
27.07.2025 00:56:52
#708511 [+3] Piilota Suosittele

Vain Norjis ja muut vasemmistolaiset ovat niin asioista ymmärtämättömiä, että luulevat ongelmien alkaneen kun nykyinen hallitus aloitti. Kokoomusta ja Persuja äänestettiin nimenomaan siki, että he aloittaisivat korjaustyön vasemmistohallituksen tuhojen jäljiltä ja sitä ovat taidokkaasti tehneetkin. Olisi syytä ymmärtää talouden inertiaa: Siinä menee oma aikansa, että liike saadaan pysäytettyä ja sen suunta muutettua ja mitä suurempi massa/vauhti pysäytettävällä asialla on, sitä kauemmin suunnan muutokseen menee. Marinin jäljiltä vauhti ei ehkä ollut kova, mutta massa sitäkin suurempi.

Ja tuo kehitysvammainen poronnussima vielä väittää olevansa sentristi :D

27.07.2025 04:39:07
#708532 [+-] Piilota Suosittele

>>708524 Sinä olet vain niin vauvapää, ettet ole ikinä osannut lukea asiaa tekstini sisällä. Vauvapäät suuttuvat sanoista niin, etteivät kykene ymmärtämään sanomaa.

27.07.2025 09:46:12
#708545 [+2] Piilota Suosittele

>>708540 Eikös lammas/rotta -erottelu olekin virallisesti työssäkäyvä/työtön erottelu? :D
Minulla ei ole sinulle kuin yksi neuvo
Suihkuun

Nukkumaan

Ja aamuksi työnhakuun

27.07.2025 10:33:27
#708554 [+1] Piilota Suosittele

Ihmisten logiikka on kyllä mielenkiintoista, tämän hallituksen ongelmat ovat edellisen hallituksen vika, mutta edellisen hallituksen ongelmat olivat niiden oma vika ? koska vasemmalle ei edelliset hallitukset vaikuta ?

Tosiasiassa Suomen talousongelmat ovat pitkälle nimenomaan oikeiston / keskustan luomia, siellä on kiva sarja Vanhanen - Kiviniemi - Katainen - Stubb - Sipilä ... mutta eihän heidän tekemät ratkaisut tietenkään vaikuta mihinkään, vai kuinka ? ;-)

29.07.2025 13:09:40
#708888 [+-] Piilota Suosittele

>>708554

Kyllä tämä tilanne alkoi pitkän aikaa sitten. 1990 huomasin jo ongelmien synnyn. Töitä oli silloin vielä. JEngillä oli lainaa ja velkaa. Pankkien ongelmat kun paukkasivat lainojaan kuluttajille huolettomasti. Ongelmat kertyivät kun pankit halusivat lainansa takaisin. Alkoi paskakausi. Talot ja maat lähtivät, monesti pankin lunastamana ja myytiin erittäin halvalla kaverille. Esim. 1 miljoonan markan tilukset menivät myyntiin 10 tuhannella markalla pankin tietylle asiakkaalle.

En ole ottanut lainaa opintolainan jälkeen, enkä ota. Opintolainan maksoin heti kun pääsin töihin. Veronpalautuksilla silloin maksoin ne vielä. 5500 markkaa ja jäi 1100 markkaa vielä jäljellä veroista. Ihmisethän sen itse päättävät ottavatko velkaa. Se on heidän asiansa, mutta esim. kulutusluottojen aikana nykyään on aivan turhaa itkeä siitä ettei raha riitä jos sitä velkaa on. Velka, jos otan otan vain semmoisen että pystyn sen maksamaan 2-4 erässä. Ei enempää.

[ 11 viestiä | ]