porttaali toiseen ulottottuvuuteen porttaali toiseen ulottottuvuuteen
Kumpi laukee ensin ? Kumpi laukee ensin ?
Tää kysyy sulta miksi syrjit ihonvärin perusteella Tää kysyy sulta miksi syrjit ihonvärin perusteella
Lempituoli on lempituoli :3 Lempituoli on lempituoli :3
Donald-setä lyö vetoa Donald-setä lyö vetoa
St. Dominic tarjoaa leipää pojalle St. Dominic tarjoaa leipää pojalle
Kuvaotokset #17 Kuvaotokset #17
vittu ben ;_; vittu ben ;_;
Siemenlinko Siemenlinko
Mikki neekerinä Mikki neekerinä
Tehokas lumenpoistaja Tehokas lumenpoistaja
Fernando and the Disk of Chaos Fernando and the Disk of Chaos
smug smug
The Naulakko The Naulakko
katetrin toiminta katetrin toiminta
get out get out
How it feels to chew 5 gum How it feels to chew 5 gum
Kymmenen seksikästä saksalaista sängyssä Kymmenen seksikästä saksalaista sängyssä
Kyllä, varasin parhaan tv-tuolisi. U mad? ;3 Kyllä, varasin parhaan tv-tuolisi. U mad? ;3
Kamera Piilossa - Autokatsastus Kamera Piilossa - Autokatsastus
Free House For You, Jim Free House For You, Jim
Ayy - kuvakommentti Ayy - kuvakommentti
Moni sopsylle kateellinen nyymi ei pääse tälläiseen nautintoon. Moni sopsylle kateellinen nyymi ei pääse tälläiseen nautintoon.
Tulkaa auttaa äkkiä ny vittu Tulkaa auttaa äkkiä ny vittu
 552 näyttökertaa, 11 viestiä, 0.2 MB, 1 tiedosto, 26.07.2025 11:18:21
[ + 0 | ]

Mutku Marin!

[81986] [1000010875.jpg] [0.2 MB] [1080x1350] [] []
1000010875.jpg

paras hallitusohjelma

 · 

persut

(247)  · 

kokoomus

(99)  · 

oikeisto

(27)
27.07.2025 00:56:52
#708511 [+3] Piilota Suosittele

Vain Norjis ja muut vasemmistolaiset ovat niin asioista ymmärtämättömiä, että luulevat ongelmien alkaneen kun nykyinen hallitus aloitti. Kokoomusta ja Persuja äänestettiin nimenomaan siki, että he aloittaisivat korjaustyön vasemmistohallituksen tuhojen jäljiltä ja sitä ovat taidokkaasti tehneetkin. Olisi syytä ymmärtää talouden inertiaa: Siinä menee oma aikansa, että liike saadaan pysäytettyä ja sen suunta muutettua ja mitä suurempi massa/vauhti pysäytettävällä asialla on, sitä kauemmin suunnan muutokseen menee. Marinin jäljiltä vauhti ei ehkä ollut kova, mutta massa sitäkin suurempi.

Ja tuo kehitysvammainen poronnussima vielä väittää olevansa sentristi :D

27.07.2025 04:39:07
#708532 [+-] Piilota Suosittele

>>708524 Sinä olet vain niin vauvapää, ettet ole ikinä osannut lukea asiaa tekstini sisällä. Vauvapäät suuttuvat sanoista niin, etteivät kykene ymmärtämään sanomaa.

27.07.2025 09:46:12
#708545 [+2] Piilota Suosittele

>>708540 Eikös lammas/rotta -erottelu olekin virallisesti työssäkäyvä/työtön erottelu? :D
Minulla ei ole sinulle kuin yksi neuvo
Suihkuun

Nukkumaan

Ja aamuksi työnhakuun

27.07.2025 10:33:27
#708554 [+1] Piilota Suosittele

Ihmisten logiikka on kyllä mielenkiintoista, tämän hallituksen ongelmat ovat edellisen hallituksen vika, mutta edellisen hallituksen ongelmat olivat niiden oma vika ? koska vasemmalle ei edelliset hallitukset vaikuta ?

Tosiasiassa Suomen talousongelmat ovat pitkälle nimenomaan oikeiston / keskustan luomia, siellä on kiva sarja Vanhanen - Kiviniemi - Katainen - Stubb - Sipilä ... mutta eihän heidän tekemät ratkaisut tietenkään vaikuta mihinkään, vai kuinka ? ;-)

29.07.2025 13:09:40
#708888 [+-] Piilota Suosittele

>>708554

Kyllä tämä tilanne alkoi pitkän aikaa sitten. 1990 huomasin jo ongelmien synnyn. Töitä oli silloin vielä. JEngillä oli lainaa ja velkaa. Pankkien ongelmat kun paukkasivat lainojaan kuluttajille huolettomasti. Ongelmat kertyivät kun pankit halusivat lainansa takaisin. Alkoi paskakausi. Talot ja maat lähtivät, monesti pankin lunastamana ja myytiin erittäin halvalla kaverille. Esim. 1 miljoonan markan tilukset menivät myyntiin 10 tuhannella markalla pankin tietylle asiakkaalle.

En ole ottanut lainaa opintolainan jälkeen, enkä ota. Opintolainan maksoin heti kun pääsin töihin. Veronpalautuksilla silloin maksoin ne vielä. 5500 markkaa ja jäi 1100 markkaa vielä jäljellä veroista. Ihmisethän sen itse päättävät ottavatko velkaa. Se on heidän asiansa, mutta esim. kulutusluottojen aikana nykyään on aivan turhaa itkeä siitä ettei raha riitä jos sitä velkaa on. Velka, jos otan otan vain semmoisen että pystyn sen maksamaan 2-4 erässä. Ei enempää.

[ 11 viestiä | ]