Itsellä on ollut kysymyksinä nuorelle, että paljonko haluat palkkaa ja löytyykö ajokortti, työturvallisuuskortti ja aktivoitu veronumero?
Ajokortti täytyy olla. Autoja löytyy, kunhan kuljette kimppakyydillä. Työturvallisuuskortti täytyy olla tai sen käyt heti ja firma maksaa. Veronumeron kanssa auttaa kirjanpitäjä.
Vanhemmalle; Samat vaatimukset, mutta homma tyssää siihen, kun ei ole ajokorttia tai veronumeroa.
Joku työtävieroksuva kelarotta on kehittänyt tällaisen kaavion, jonka avulla on helpompi valehdella itselleen, yliksen lampaille sekä pettyneille vanhemmilleen, miksi ei ole töissä.
>>697893 Ei varmaan ihanampaa työntekijää olekkaan, joka ottaa saikun joka käänteessä joko krapulaan tai sitten ihan vain, että ei kiinnostanut mennä duuniin tänään.
>>697868 Tämä just ongelmana kun ollut vaikka 3 vuotta työttömänä niin mihinkään ei kelpaa enää ja näin sitten saadaankin kätevästi pitkäaikais työtön tai lopullisesti työtön.
[
8 viestiä
|
]
⭰
raha kelpaa aina
Oikeiston talousosaaminen
Kokoomer
mustalainen riehuu
Meinas mennä töihin
Chad niilo
Kenneleiden kusipää
Vauhti Stubb
oulun mannet2
Kokoomus/Sitra/rokotepassi
Työttömille lätsät
oltermanne
Ei ole pitka matka ena!
Possuja
mustalainen kelassa
kela koltenit
Koko kansan suosikki
Hiirulainen 4
Suomalaiset puolueet
työhönottajan opas
Kokoomuksen ja perussuomalaisten terveiset duunareille