Tää on huvittavaa koska kommunismissa kansa on hallinto, eli siis tää jätkä aloittaa taistelemisen sitten kun kaikki asiat on hyvin eikä kenelläkään ole mitään valittamista.
>>685122 Marxilaisen talousajattelun pääopetus on se että elleivät työläiset hallitse tuotannon edellytyksiä, joku vedättää niitä(oligarkit, ultrarikkaat, papisto, armeija, diktaattori jne jne) eli toisinsanoen vähintään toimiva edustuksellinen demokratia on välttämätön edellytys kommunismille.
Ergo, kommunismia ei ole ollut koskaan olemassa muualla kuin ihmisten mielikuvituksessa ja propagandassa*.
* poislukien 'luonnontilassa' olevat alle dunbarin luvun jäävät heimot. Silloin yhteinen omistus ja egalitarismi on välttämättömyyksiä että yhteisö selviää. Mutta välittömästi kun yhteisö tulee niin isoksi että kaikki eivät tunne kaikkia muita, on pakko joko hajottaa heimo tai vahvimman porukan väkivalloin pakottaa muut tekemään mitä käsketään. (they wuz first kingz)