psykoosimittari psykoosimittari
bear hospital bear hospital
ansoitti kamunsa ansoitti kamunsa
Greta Greta
Uneton Bagdadissa Uneton Bagdadissa
ohi meni ohi meni
Iso pupu Iso pupu
Olen koiro börh Olen koiro börh
mään mään
mine gusta mine gusta
big doggo big doggo
Blashemia - Mother Blashemia - Mother
Millenial falcon Millenial falcon
Harvemmin käytetty, mutta tuikitärkeä kunniamaininta Harvemmin käytetty, mutta tuikitärkeä kunniamaininta
Tule tänne lapsonen, täällä on mansikkaplättyjä Tule tänne lapsonen, täällä on mansikkaplättyjä
päivän nauruannos ja katsotuin media päivän nauruannos ja katsotuin media
Skodan viritystä Skodan viritystä
miinaharava miinaharava
peljästyi peljästyi
karvapallot karvapallot
liikuva kori liikuva kori
Obama räp Obama räp
Tapan Sut Tapan Sut
multitabs multitabs
 691 näyttökertaa, 17 viestiä, 1.42 MB, 1 tiedosto, 03.10.2024 14:46:17
[ + 1 | ]

Eipä yllättänyt

[73645] [tiedosto.png] [1.42 MB] [1080x1871] [] []
tiedosto.png

03.10.2024 17:09:47
#650796 [+1] Piilota Suosittele

Eiköhän jokainen hallitus oo viimisen 25 vuoden ajan niitä vain lisännyt, poikkeuksena ehkä sipilän hallitus.
miksi muuten kansalaisita väkisin kerättyjen verovarojen säästämistä uutisoidaan aina kurjistavina leikkauksina? ihmeellinen sosialismikupla tämä koko maa.

04.10.2024 15:36:12
#651064 [+3] Piilota Suosittele

>>650932 Käsittämätöntä että ihmiset eivät vieläkään tajua suomen paskan tilanteen olevan juuri sosialidemokraattien aikaansaannosta. enkä puhu nyt viime hallituksesta vaan vuosikymmeniä kestäneestä vasemmistolistumisesta, kaikki ovat kuin pikku lapsia, jotka ovat käsi ojossa pyytämässä että valtio antais rajaa ja sopisi kaikesta työmarkkinoilla yms.. ensiksi pitää mymmärtää, että suomessa ei edes ole oikeita oikeistopuolueita.. jos meidän oikeisto puolueita verrattaisiin vaikka Tansaan niin kok ja ps olis ehkä max keskustaa.. ja kaikki muu vasemmistoa.. Esim. tanskan demarit on käyännössä persuja suomen mittariston mukaan. valtion rooli on täällä aivan liian vahva, niin kuin kaikissa vasemmistolaisissa maissa.. meidän ainoa oikeistopuolueemme on liberaalipuolue ja sekin on marginaalissa.. sääli.

04.10.2024 15:48:18
#651066 [+-] Piilota Suosittele

>>651064 et siis osannut kertoa mitään vaihtoehtoa vaan kirjoitit tasan saman jutun vain pitemmin ja vähemmän ymmärrettävästi ja suuremmalla määrällä asiavirheitä

04.10.2024 16:42:04
#651077 [+2] Piilota Suosittele

>>651066 En vastannut kysymykseesi, eikä ollut tarkoituskaan, joku muu lukija olisi sen huomannut..
mutta voin tyittää.
lyhyesti: vähemmän valtiota, enemmän kapitalismia, vähemmän säätelyä, vähemmän veroja, heti kun valtion taloudellinen tilanne sen sallii. Kerro toki virheistä.
Suomen ongelma on myös, että kaikki kasvatetaan jotenkin valtio riippuvaisiksi (on muuten vasemmiston perinteinen tapa hallita väestöä kun kaikki ovat jotain tukia saamassa, eivätkä halua niitä menettää) Pitäisi saada ihmiset innostumaan yrittämisestä ja paremman elintason tavoittelusta. se on voimakkain ajuri ihmisten varallisuuden kasvussa. mutta kun verotus järjestelmä alkaa rankaisemaan heti kun alat tienaamaan, niin meillä jää valtavat määrät työtä tekemättä, kun lisä töistä hyötyy lähinnä verottaja. ekana voitas poistaa perintövero sitä kaikki vihaa. paitsi joku pieni vassari klikki.

06.10.2024 21:56:48
#651754 [+-] Piilota Suosittele

Kansanedustajan palkkion pitäis olla vähintään 20 000 luokkaa kuukaudessa ellei enmmänki, jotta sinne hakeutus oikeasti pätevää porukkaa. Fiksu ihminen ei hakeudu kansakunnan kusipilariksi 6000 euron kk korvauksella, kun enempi saa vaikka olemalla johtajana jossaki. Nyt siellä lato täynnä maakuntien paikallisia pellejä jotka lähetetty pääkaupunkiin ihan vaan vittuillakseen hesalaisille. Siksi tää homma hajoaa käsiin joka asiassa.

[ 17 viestiä | ]