Promohommat 5 Promohommat 5
The nexus of chaos 2 The nexus of chaos 2
kela koltenit kela koltenit
Vassarien vika! Vassarien vika!
The nexus of chaos 5 The nexus of chaos 5
kevät uutetta kevät uutetta
karhumies karhumies
Me autossa! Me autossa!
hittidrinkki hittidrinkki
Kaunis nainen Kaunis nainen
riikka purra riikka purra
Hitler ja Mannerheim Hitler ja Mannerheim
Digimon Adventure Finnish Opening 1 (Agapio Racing Team) Digimon Adventure Finnish Opening 1 (Agapio Racing Team)
Uutiset Uutiset
Aamu fiilikset Aamu fiilikset
Tänään luolasto-conissa Tänään luolasto-conissa
ismo näkee painajaista ismo näkee painajaista
SDP lisä SDP lisä
onko kukaan tunnistanut ählämiä onko kukaan tunnistanut ählämiä
naiset naiset
Äänestetään bensan hinnan korottajat ulos! Äänestetään bensan hinnan korottajat ulos!
Yokertaidetta Yokertaidetta
Slayjer Slayjer
Can't find Pussy anywhere Can't find Pussy anywhere
 497 näyttökertaa, 11 viestiä, 3.85 MB, 1 tiedosto, 21.08.2024 15:40:09
[ + 5 | ]

mustekala

[72710] [tiedosto.mp4] [3.85 MB] [480x854] [24.92s] [] []

naamioitua

 · 

suojaväri

 · 

octopus

 · 

meri

(45)  · 

lonkerot

21.08.2024 19:48:26
#642773 [+1] Piilota Suosittele

>>642738
Rupeen ehkä kouluttaan mustekaloja, pidän niitä isossa akvaariossa missä on pelkkiä natsilippuja ja jos ne laittaa jotain muuta kuvioo nii satutan niitä. Sit kun ne osaa väläytellä natsilippuja ja Aatun naamaa niin vapautan ne luontoon.

21.08.2024 19:50:45
#642775 [+-] Piilota Suosittele

>>642738 No se oli lyhyt selitys, kun ei tänne jaksa alkaa koko prosessia erittelemään. Wikipedia osaa kertoa tarkemmin:
Meritursaan puolustuskeino saalistajia vastaan on nopea värinvaihto ja sulautuminen ympäristöön. Vaihdoksen aiheuttavat kromatoforisolut, joita on aikuisella yksilöllä 1–2 miljoonaa eri puolilla ruumista. Keskushermosto säätelee niiden toimintaa.

23.08.2024 02:52:38
#643132 [+-] Piilota Suosittele

Mustekalat on vähän ku neekerit yössä. On aivan liian myöhästä ku näkee ne.

>>642738

Mutta näin meribiologina osaan sanoa, että mustekaloilla on erittäin hyvä näköaisti ja niiden iho on täynnä lihaksistoa jotka voi jakaa melaniinia ympäriinsä joten kun skannaavat nopeasti ympäristönsä niin sopeuttavat värinsä ja jopa ihonsa muodot lähinnä olevaan materiaaliin ja loput onkin sitten ihan vaan puhdasta taikuutta. Ja sitäpaitti kaikki mustekalat on myrkyllisiä kun pääsevät purasemaan. Toiset enemmän, toiset vielä vähemmän.

[ 11 viestiä | ]