Noi dronet on kyllä saatanallisia, periaatteessa kun näät sen tiedät että oot melko varmasti kuollut. Niihin on suhteellisen mahdoton osua aseella jos näät sellaisen, yleensä et edes nää kun heräät vaa siihen että jotain tipahti päälle ja seuraavaks on naama irti. Noita varmaa lennätetään joskus vielä lapissa puuttomilla alueilla, metsämaissa noi ei oikeen toimi ennenkö tykistö on ampunu kaikki puut vittuun.
>>608954 Ydinaseet on sellanen isommanluokan pelote. Mutta noin sotilaan vinkkelistä tuollainen vhs-kasetin kokoinen paskiainen infra ja lämpökameralla tulee olemaan loppupelissä huomattavasti isompi realistinen uhka.
Kunnes sitten nuo häirintä/torjuntavehkeet kehittyvät riittävästi, että saadaan samanlainen kilpailu kuten vaunujen ja panssaritorjunnan kanssa.
Haulikolla vois tippua, mut siinä on sitten mietittävä onko haulikoko riittävä dronen kuoren läpäisyyn ja osien rikkomiseen ja samalla haulipeitto riittävä että tulee tarpeeksi osumia.
>>609058 Useimmiten ovat melko kevytrakenteisia, että saadaan se kantokyky varattua hyötykuormalle ja akustolle. Eli eiköhän joku 3.5-4mm lyijyhauli tarjoa riittävää läpäisyä samalle matkalle, kuin teerikin tipahtaisi. Peittokin pitäisi riittää niille matkoille.
Mutta se oikea perustavanlaatuinen ongelma koko dronen torjunnassa haulikolla on se, että se pitäs ensin havaita ja niillä matkoilla millä tavan hauli osuu ja puree, niin pirun pieni on ikkuna, jossa tähdätyn laukauksen pitäisi lähteä.
Eri asia hätistellä enimmäkseen leijuvaa kuvausdronea, kuin yrittää oikeasti tiputtaa sellaista heinäsorsan kokoista räjähdedronea, joka kiitää noin satasen vauhtia.
Paljon tuosta on visioita, mutta noin käytännössä kusessa on, jos noita pörrää ilmatilassa.
[
7 viestiä
|
]
⭰
Ostoksilla
Ryssien AT hyppymiina
Russian me gusta
Mälli Mällinen
Demonien lahtausta
ryssäankat
Petrodvorets vuonna 1943 ja 2016
Ryssät vs ryssät vittuun
sotaspurdo
Venäjän ystävät
Pyörii pyörii
kaapelin laskentaa
Suo, tankki ja Justiina
venäläinen naapuri
drone strikes in sweden
Blyatmuussi
Repo luolaston viimeaikaisen käsittelyn jäljiltä
Venäläinen robotti-imuri
Pahin mahdollinen
Venäläinen valupertti
lyhyt kaveruus
Vittuja antamaton
Luolaseikkailija
Venäläiset kertovat pitäisikö Ukrainan sota lopettaa