karkotetta karkotetta
Mestari Mestari
Älkää menkö Älkää menkö
Missä Ruotsi? Missä Ruotsi?
Kannatti nähdä vaivaa :) Kannatti nähdä vaivaa :)
perunalaatikkoraivo22 perunalaatikkoraivo22
Pez Pez
Passiivis-aggressiivinen Kristus Passiivis-aggressiivinen Kristus
kjeh kjeh
John Dever - Take Me Home, Country Roads John Dever - Take Me Home, Country Roads
Sykkii Sykkii
savis ja neste savu abelin suuri möhläys :DDDD savis ja neste savu abelin suuri möhläys :DDDD
Pienbörhkone Pienbörhkone
Surkuisa näky roskiksella ;___; Surkuisa näky roskiksella ;___;
TÄS VITSIS PITÄÄ TIETÄÄ SIIAN ILMESTYS :DDDDDDDD TÄS VITSIS PITÄÄ TIETÄÄ SIIAN ILMESTYS :DDDDDDDD
Jep...jep..jep Jep...jep..jep
Hoplaa Hoplaa
Ruokakameleontti Ruokakameleontti
Aivan vitun laitonta Aivan vitun laitonta
Omituinen lettu Omituinen lettu
Käytöstavat kunniaan idiootti! Käytöstavat kunniaan idiootti!
Hirvikebu salaatilla Hirvikebu salaatilla
mukavasti :3 mukavasti :3
Kun päässä alkaa soimaan väkisin: Frederik - Titanic Kun päässä alkaa soimaan väkisin: Frederik - Titanic
 596 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.26 MB, 1 tiedosto, 17.09.2022 10:11:45
[ + 2 | ]
👑 Katsotuin 17.09.2022.

Etnisyyden vaihto

[67571] [tiedosto.jpg] [0.26 MB] [720x823] [] []
tiedosto.jpg

jeesus

(167)  · 

ariel

(6)
17.09.2022 10:30:10
#599514 [+1] Piilota Suosittele

>>599513
Jos juutalaisuutta ajatellaan nimen omaan etnisenä ryhmänä, ei kannata ajatella 2000 vuotta sitten jossain palestiinan alueella tallustaneen juutalaisen ulkonäköä nykyisten stereotypioiden kautta.

17.09.2022 12:35:16
#599545 [+2] Piilota Suosittele

>>599516

Samantyyppinen tarina takana, kuin Robin Hood:lla. Mitään aktuaalista ei ole löytynyt, että kyseinen henkilö olisi ollut olemassa ja tehnyt niin kuin on kirjoitettu. Tästä on tutkimusta takana. Ei löytynyt oikein mitään taustaa kyseiselle jannulle. Oletettavasti on ollut jokin henkilö, joka varasti muutamia kertoja omaisuutta ja antoi osan kansalaisille. Ei muuta.

Puuseppä on tehnyt jotain vastaavaa. Parantanut joltakin taudin ja korjannut murtumia tai vastaavaa. Siitä sitten tarina lähtee kulkemaan omaa suuntaansa. Silloisia ihmisiä oli erittäin helppo kusettaa. Eivät osanneet lukea taikka kirjoittaa ja tieto mitä tuli, tuli pelkästään toisen kertomana. Kertoja vähän vaihtaa kontekstia ja kerronta on valmis siirrettäväksi uuteen malliin ja täydestä menee.

17.09.2022 13:48:24 | 15:30:12
#599560 [+5] Piilota Suosittele

Merenneito-leffan tylyt palaute / ennakkomurska-arviot on tunnuttu laitettavan ainakin sosiaalisessa mediassa nyt vain sen piikkiin, että merenneito on musta ja ihmiset ovat rasisteja tai vanhoihin kaavoihin kangistuneita.

Entä jos kyse onkin täysin tai lähes täysin siitä, että uusioversiot vanhoista piirroselokuvista ovat olleet täysiä floppeja ja siten täysin turhia? Ja että ihmiset tyrmäävät elokuvan ja/tai koko Hollywoodin laiskottelun, kun ei jakseta nähdä vaivaa, että tehtäisiin uusia ideoita, vaan tehdään vain (kehnoja) uusioversioita.

Halle on ihan seksikäs ja Hallen näköiseen merenneitoon olisi kiva törmätä, mutta en kyllä tuota leffaa ajatellut katsoa.

19.09.2022 08:07:54 | 08:08:16
#599941 [+-] Piilota Suosittele

Valkoinen jeesus on yksi asioista mistä olen naureskellut kristinuskolle, mutta sellaisia kukaan ei huomio. Mutta koitappa naureskella islamille niin on heti anterot huutamassa rasismia.

[ 14 viestiä | ]