hyväm mielem vidoe hyväm mielem vidoe
Kirjallisuuspulu Kirjallisuuspulu
Cold? I think i'm hot! Cold? I think i'm hot!
huomiota :3 huomiota :3
Huomioidaan kaikki... Huomioidaan kaikki...
Jukka Nyyssölä Jukka Nyyssölä
nuudelihaaste nuudelihaaste
vaimomatskua vaimomatskua
kori kori
Taidevandalismi Taidevandalismi
Rintavarustus Rintavarustus
Heavy metal kili Heavy metal kili
Wöööööööööö Wöööööööööö
Murkun lirut Murkun lirut
Miksi?? Miksi??
Girlsboom Girlsboom
aamulähtö aamulähtö
Hapsi_ tutustuu musavehkeisiin Hapsi_ tutustuu musavehkeisiin
Luomisen tuska - Runous Luomisen tuska - Runous
uuni onohtu päälle uuni onohtu päälle
Vitun arska Vitun arska
Kuvakommentti Kuvakommentti
ei sen enempää ei sen enempää
Tacoja (2010) Tacoja (2010)
 938 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.26 MB, 1 tiedosto, 17.09.2022 10:11:45
[ + 3 | ]
👑 Katsotuin 17.09.2022.

Etnisyyden vaihto

[67571] [tiedosto.jpg] [0.26 MB] [720x823] [] []
tiedosto.jpg

jeesus

(176)  · 

ariel

(6)
17.09.2022 10:30:10
#599514 [+1] Piilota Suosittele

>>599513
Jos juutalaisuutta ajatellaan nimen omaan etnisenä ryhmänä, ei kannata ajatella 2000 vuotta sitten jossain palestiinan alueella tallustaneen juutalaisen ulkonäköä nykyisten stereotypioiden kautta.

17.09.2022 12:35:16
#599545 [+2] Piilota Suosittele

>>599516

Samantyyppinen tarina takana, kuin Robin Hood:lla. Mitään aktuaalista ei ole löytynyt, että kyseinen henkilö olisi ollut olemassa ja tehnyt niin kuin on kirjoitettu. Tästä on tutkimusta takana. Ei löytynyt oikein mitään taustaa kyseiselle jannulle. Oletettavasti on ollut jokin henkilö, joka varasti muutamia kertoja omaisuutta ja antoi osan kansalaisille. Ei muuta.

Puuseppä on tehnyt jotain vastaavaa. Parantanut joltakin taudin ja korjannut murtumia tai vastaavaa. Siitä sitten tarina lähtee kulkemaan omaa suuntaansa. Silloisia ihmisiä oli erittäin helppo kusettaa. Eivät osanneet lukea taikka kirjoittaa ja tieto mitä tuli, tuli pelkästään toisen kertomana. Kertoja vähän vaihtaa kontekstia ja kerronta on valmis siirrettäväksi uuteen malliin ja täydestä menee.

17.09.2022 13:48:24 | 15:30:12
#599560 [+5] Piilota Suosittele

Merenneito-leffan tylyt palaute / ennakkomurska-arviot on tunnuttu laitettavan ainakin sosiaalisessa mediassa nyt vain sen piikkiin, että merenneito on musta ja ihmiset ovat rasisteja tai vanhoihin kaavoihin kangistuneita.

Entä jos kyse onkin täysin tai lähes täysin siitä, että uusioversiot vanhoista piirroselokuvista ovat olleet täysiä floppeja ja siten täysin turhia? Ja että ihmiset tyrmäävät elokuvan ja/tai koko Hollywoodin laiskottelun, kun ei jakseta nähdä vaivaa, että tehtäisiin uusia ideoita, vaan tehdään vain (kehnoja) uusioversioita.

Halle on ihan seksikäs ja Hallen näköiseen merenneitoon olisi kiva törmätä, mutta en kyllä tuota leffaa ajatellut katsoa.

19.09.2022 08:07:54 | 08:08:16
#599941 [+-] Piilota Suosittele

Valkoinen jeesus on yksi asioista mistä olen naureskellut kristinuskolle, mutta sellaisia kukaan ei huomio. Mutta koitappa naureskella islamille niin on heti anterot huutamassa rasismia.

[ 14 viestiä | ]