Luolasto Luolasto
siinä kymppitonni, ala imeä siinä kymppitonni, ala imeä
Mahtoiko olla liukasteet valmiina Mahtoiko olla liukasteet valmiina
Juutalainen voltti Juutalainen voltti
Koiraa turpaan Koiraa turpaan
Nuo yhdistäisi niin tulisi maailman vaarallisin juttu Nuo yhdistäisi niin tulisi maailman vaarallisin juttu
Ihana nainen Ihana nainen
Näkökulma Näkökulma
:) :)
Urheilijat juhlii liian aikaiseen Urheilijat juhlii liian aikaiseen
autosta kuuluu semmonen surina autosta kuuluu semmonen surina
Hehe Hehe
Karjamarkkinat Karjamarkkinat
Forehead Fables Talks To A Trans Pornstar Forehead Fables Talks To A Trans Pornstar
iinellä menee vähän höpäjään iinellä menee vähän höpäjään
aku on varas aku on varas
milleniaalin tärkeysjärjestys milleniaalin tärkeysjärjestys
anna lisää >:3 anna lisää >:3
keittiössä keittiössä
Kettupornoo Kettupornoo
haaremin ruusu haaremin ruusu
ULLATUS! ULLATUS!
Lukio vs. Amis Lukio vs. Amis
Siinä menee kyllä lapsi pilalle Siinä menee kyllä lapsi pilalle
 557 näyttökertaa, 18 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 31.03.2022 15:51:49
[ + 4 | ]

Raamattu on ihmisen kirjoittama romaani

[63234] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [731x689] [] []
tiedosto.jpg

raamattu

(22)  · 

pappi

(23)
31.03.2022 20:28:16
#559895 [+1] Piilota Suosittele

>>559857
nopean haun perusteella toinen protestanttisen reformaation pääperiaatteista on Sola Scriptura, periaate jonka mukaan raamattu on kirkolle sen opin ainoa normi

01.04.2022 00:00:27
#559930 [+-] Piilota Suosittele

Vessanpönttö on uskottavampi kuin jumala. Se löytyy lähes tulkoot joka talosta. Jumala ei näy, ei kuulu. Tappaa sinut mutta rakastaa sua. Seksuaalinen sadomasokisti-jumala joka raiskaa.

01.04.2022 05:48:50
#559965 [+-] Piilota Suosittele

>>559895
Se nyt vähän riippuu mistä roikkuu. Toisaalta raamattu keskiössä, mutta kuitenkin tulkitaan vapaasti valikoiden.

"Evankeliumia Raamatussa on se mikä ajaa Kristuksen asiaa (eli armoa, ns. Christum agere -periaate).

Luther harjoitti myös merkittävää raamattukritiikkiä. Hän arvosteli Uuden testamentin kirjoja, joissa armo oli hänen mukaansa vain hämärästi näkyvissä."

-Wikipedia

"Luterilaiselle Kristus on Jumalan Sana ja Raamatun keskus. Tästä jo itse Lutherin käyttämästä periaatteesta käsin me luterilaiset luemme Raamattua.

Raamattua ei tule lukea kuin tietosanakirjaa. Raamattu ei ole erehtymätön, vaan siinä näkyy oman aikansa ihmisten käsitys maailmasta, ihmisestä ja Jumalasta. Raamatusta ei löydy vastausta kaikkiin ihmiselämän ongelmiin."

-Sakari Häkkinen, Karjalan teologinen seura

Ihan ymmärrettävää koska, jos raamattua rupeaa lukemaan kuin lakitekstiä niin aika nopeasti törmää ristiriitaisuuksiin.

01.04.2022 06:16:25
#559966 [+-] Piilota Suosittele

>>559854
Luterilaisessa kirkossa papin täytyy olla ainakin pappisvihkimisessä Jumalaapelkäävä. Raamatusta ei puhuta mitään ja onhan niitä leipäpappejakin.

01.04.2022 07:02:09
#559969 [+-] Piilota Suosittele

>>559946

Jouduin jopa väittelemään tiskin kohdalla. Se oli kiva katsoa sitä kiemurtelua. Raivo meinasi tiskin takana repeytyä kun otin puheeksi kirkon tekemiset.

[ 18 viestiä | ]