Taru sormusten herrasta-katsomisessa Taru sormusten herrasta-katsomisessa
Paint-joulukalenteri 2021 - Luukku 5 Paint-joulukalenteri 2021 - Luukku 5
silta silta
dollarin kfc dollarin kfc
Luolasto Luolasto
Ne pienet erot, osa2. Ne pienet erot, osa2.
Milf Milf
You are made of Stupid You are made of Stupid
Arja Laine Arja Laine
Semmottiis Semmottiis
Muurahaiset vs intialaiset Muurahaiset vs intialaiset
Viimeiset rokottamattomat Viimeiset rokottamattomat
Börheä julkisivu :3 Börheä julkisivu :3
Paint-joulukalenteri 2021 - Luukku 4 Paint-joulukalenteri 2021 - Luukku 4
Why I hear boss music? Why I hear boss music?
Vihervasemmiston uusin vaalimainos Vihervasemmiston uusin vaalimainos
Sannaa taas 🤣 Sannaa taas 🤣
Trollin takaa paljastuu ryssä Trollin takaa paljastuu ryssä
Ihana nainen Ihana nainen
Työstäkieltäytyjäliitto Työstäkieltäytyjäliitto
Idiotismi tiivistettynä yhdessä postauksessa Idiotismi tiivistettynä yhdessä postauksessa
ravintola rape ravintola rape
Kohta on joulu Kohta on joulu
Siis hyi saatana Siis hyi saatana
 713 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.07 MB, 1 tiedosto, 15.08.2021 17:59:12
[ + 5 - | ]

Jääkaappi

[55796] [Jaakaappi.jpg] [0.07 MB] [720x1081] [] []
Jaakaappi.jpg

jääkaappi

(40)
15.08.2021 19:30:28 | 19:32:26
#490375 [+-] Piilota Suosittele

No joo. Aikanaan kun tuli edellinen kämppä ostettua vuosituhannen alussa, niin siellä oli jääkaappina kunnon kasari-Rosenlew, ovi oli kuvan kaltaisesti myrkynvihertävä. Joku oli pitänyt siellä vääränkokoista lamppuakin niin, että muoviin oli palanut reikä. Rosenlew se vain rouskutti menemään ja piti kaiken kylmänä. Sen pakastelokerokin oli luokkaa eskimon iglu eli syväjäässä metallisine kuorineen.

Jääkaapin kätisyys oli vaihdettu useampaan kertaan, sen näki jäljistä ja ehkä se olikin sitten osasyynä, että joidenkin vuosien jatkokäytön jälkeen muija tempaisi siitä oven irti tiputtaen sen koivilleen... ja ovihan oli täynnä tavaraa tietenkin ja avoin maitopurkkikaan ei tykkää hyppimisestä kovin paljon. Siitä alkoi sitten Rosenlewin viimeiset hetket.

No, ostin sitten upouuden Rosenlewin jääkaapin ja Expertin 5v Best Buy -takuulla. No, menihän siinä noin 6 vuotta, kun kyseinen Rosenlew laukesi ja tietysti silloin, kun kesällä oltiin poissa kotoa.

Vanha oveaan heitellyt kasari-Rosenlew varmaan tänä päivänäkin jauhaisi ja pitäisi maidon erittäin kylmänä, vaikka tiivisteet vuotaisivat ja sähkölasku olisi perkeleellinen.

PS. Seuraava Rosenlew kesti sitten vähän reilut 10 vuotta. Kun siitä pääsi ilmat pihalle, niin tilalle hommattiin joku zingzong-merkkinen edukkaampi vehje nyt, kun kämppä on vuokralla. Kai se kohta hajoaa, mutta on silläkin ikää jo kuin tuolla "best buy" Rosenlewillä eli ei huonommaksi jää.

15.08.2021 20:01:59
#490387 [+-] Piilota Suosittele

Ennen tehtiin tavarat kestämään koska ne oli luksusta. Nykyään tehdään kaikenlaisia itäeurooppalaisia tai kiinalaisia höyrykoneita jotka possahtaa heti ku takuuaika menee umpeen. Vittu tätä touhua ja samaan aikaan firmat julistaa olevansa ekoeko porukkaa ja istuttavansa yhen saniaisen jokaista tuhatta myytyä hetikohtahajoavaa laitetta kohden.

15.08.2021 20:39:24
#490405 [+-] Piilota Suosittele

vaihoin tossa ehkä viitisen vuotta sitten jonku tollasen uuteen
jännän selkeä ero sähkönkulutuksessa näky pölkkykaaviossa

16.08.2021 04:17:06
#490499 [+-] Piilota Suosittele

Omassa asunnossa kaappi veteli 12 celsiusta tässä kesällä ja talvellakin oli juuri sen 8 alle kun täysillä kävi.

Nyt on vaihdettu termostaatti ja hip hei pääsee 5 asteeseen.

Ei ne ikuisuuksia kestä. Kannattaa seurata sitä lämpöäkin eikä lyödä vaan kaikkia sinne homehtumaan.

[ 10 viestiä | ]