ihana nainen ihana nainen
Sarjii kuveja Sarjii kuveja
Kunnanmiehen paluu Kunnanmiehen paluu
Luolastolainen Luolastolainen
Ysäriä Ysäriä
vitun vihreät vitun vihreät
suihkussa perseeseen suihkussa perseeseen
Netistä käskettiin sisälle lämpimään Netistä käskettiin sisälle lämpimään
Hampurilainen Hampurilainen
off off
Deep (into) state of russia Deep (into) state of russia
nyt sattu nyt sattu
Hirveä Spaghetti Moose 'ala carte Hirveä Spaghetti Moose 'ala carte
varastot pitää olla varastot pitää olla
nää tulee sua mettässä vastaan nää tulee sua mettässä vastaan
harry potter harry potter
minkä nuorena varastaa ni sen vanhana omistaa minkä nuorena varastaa ni sen vanhana omistaa
Selitä tää vakuutusyhtiölle Selitä tää vakuutusyhtiölle
Lumet tömps Lumet tömps
Kimppakivaa Kimppakivaa
täysii täysii
talvisodassa talvisodassa
carrie runkkaa kyrpää carrie runkkaa kyrpää
aina ne vaan pelottelee aina ne vaan pelottelee
 414 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.25 MB, 1 tiedosto, 25.04.2021 19:38:04
[ + 0 | ]

Henkka servaa kaikki 🤦‍♂️

[53334] [20210425_193721.jpg] [0.25 MB] [1080x1245] [] []
20210425_193721.jpg

demari

(103)  · 

nolo

(8)
25.04.2021 23:09:25
#458965 [+-] Piilota Suosittele

Henri voisi käydä hieman juttelemassa Puolassa tai Tshekeissä ihmisten kanssa tuosta asiasta.

Voi olla, että Henriä ei enää koskaan löydettäisi tai ainakin Henri löytyisi noiden mielipiteidensä kanssa pahoin piestynä sairaalasta.

26.04.2021 00:45:57
#458972 [+-] Piilota Suosittele

>>458965 Samoin ukrainassa https://fi.wikipedia.org/wiki/Holodomor
Virossa on myös varmasti erimieltä olevia ihmisiä joiden isovanhemmat saattoivat stalinin aikaan saada työkomennuksen siperiaan jossa reipasta leiri elämää tarjottiin 5-20 vuoden ajan ja kunhan siitä selvisi hengissä sai ehkä palata synnyin seudulle.
Eli jätkä on joko rölli tai pahimman aivovaurio tason idiootti jolle suljettu osasto on ainoa sijoitus paikka.

26.04.2021 17:39:44
#459064 [+-] Piilota Suosittele

>>458972

Juuri näin.

Tallinnan miehitysmuseossa olen käynyt muutaman kerran. Ensimmäinen kerta oli sen verran raju kokemus, että sieltä pois lähdettyäni pohdin, että miten ihmeessä virolaiset eivät juokse vähintään pesäpallomailojen kanssa jokaisen venäläisen perässä. Tunne oli aika vahva ja veljeskansan puolella 101%. Yhtä vahvaan tunteeseen pääsi Krakovassa Schindlerin tehtaassa ja myös juutalaiskortteleissa. Schindlerin tehtaassa puolalaisen Magdan johdolla ensin oli tunne, että pesäpallomaila tänne ja natsivanhuksia metsästämään koloistaan. Loppupuolella Magda johdatti matkan kommunistivallan aikaan ja pesäpallomailaa kaivattiin taas kaikkea punaista väriä kohti. Magda kertoi itse museon näyttelyn ulkopuolelta asioita (josta tehtiin paljon kysymyksiäkin) 70-, 80-, ja 90-luvun Puolan ajasta ja erityisesti Puolan todellisen itsenäistymisen ajankohdasta (1989-1990) kun kommunismi saatiin häädettyä pois.

Tunne oli toki voimakas myös Prahassa kommarimuseossa. Voi helvetti sitä meininkiä.
Kyseisessä museossa oli hienoja huoneita, joissa näytettiin vanhoja videopätkiä, sotakoirat haukkuivat ja muuta mukavaa.
Kommunismin häätäminen Tshekeistä oli hurja juttu. Ihmiset polttivat itseään toreilla ja turuilla. Porukka oli kunnon mielenosoituksissa, joissa undercover-kommarit löivät ihmisiä kuin vain kommarit lyövät eli ihan sikana.

Virossa loppujen lopuksi eletään venäläisten ja venäläistaustaisten kanssa melko sulassa sovussa, mutta esimerkiksi Liettuassa tilanne on karumpi. Presidenttikin aukoo Nato-joukkojen parveillessa ostareilla Venäjän suuntaan rohkeasti ja kunnolla. Liettuasta olen tuonut/tuottanut useita autoja ja tutustunut 80-luvun alussa syntyneeseen mukavaan ja avoimeen tyyppiin ja ei ole Neuvostoajoista eikä Venäjästä kaverilla oikein hyvää kerrottavaa. Kyseisellä heebolla oli myös periaate alkoholin tuomiseen Suomeen: Ei venäläistä alkoholia. Suomalaista viinaa Tallinnasta tai sitten liettualaista jo Liettuasta mukaan.

Latvia jäikin siihen sitten väliin, mutta ei sielläkään venäläisiä kehuta. Kesäisin siellä tuntuu aina kuulevankin enemmän saksaa kuin venäjää. Niin... sen mitä kännisten ruotsalaisten molotukselta kuulee.

[ 6 viestiä | ]