kukas siel soittelee :D kukas siel soittelee :D
Der Führer pelastaa Euroopan Der Führer pelastaa Euroopan
156 miljardin punnan edestä kultaa 156 miljardin punnan edestä kultaa
kiviäkin kinosti kuvakommentti kiviäkin kinosti kuvakommentti
tää tulee puolustaa sua tää tulee puolustaa sua
pesuspurdo :3 pesuspurdo :3
Kissa- ja Koiragifejä Kissa- ja Koiragifejä
Kissabussin serkku Kissabussin serkku
Pikkukoiron palloiluharjoitukset :3 Pikkukoiron palloiluharjoitukset :3
puhuva poni puhuva poni
Se oli tuhat Galaksin credittiä Se oli tuhat Galaksin credittiä
Funniest Metal Gear Flash Ever: Codec Moments Funniest Metal Gear Flash Ever: Codec Moments
alisa alisa
juo es juo es
Hienot makkarapötköt :) Hienot makkarapötköt :)
Laitonta työvoimaa Laitonta työvoimaa
not sure if nautinko not sure if nautinko
Kuumies Kuumies
Fever Ray - When I Grow up Fever Ray - When I Grow up
Nyt on kiire Nyt on kiire
LOPETA LOPETA
Kiinalaisten pilottien nimet Kiinalaisten pilottien nimet
Dallasin Pamela eli Victoria Principal Dallasin Pamela eli Victoria Principal
stroking desu stroking desu
 425 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 18.09.2020 09:51:45
[ + 5 - | ]

#eriasia

[47738] [IMG_20200917_181646.jpg] [0.05 MB] [750x808] [] []
IMG_20200917_181646.jpg

aktiivimalli

(6)
18.09.2020 10:07:04
#389640 [+-] Piilota Suosittele

Muistan, kun viimeksi Helsingin torilla oli busseittain ympäri Suomea porukkaa mölyämässä aktiivimallista. Buuasivat puhujille esim. Kokoomuksen edustajalle niin etteivät edes kuulluueet mitä hän aikoi sanoa ja vihreille ja vasemmiston edustajille antoivat raikuvia aplodeja. Miksi nyt ei kyseiset ihmiset osoita mieltään? Ai niin kaksinaismoralismi jne.

18.09.2020 17:43:00
#389800 [+-] Piilota Suosittele

Kattos, persut ; kumppanit vauhdissa taas ... mitäpä jos a) ottaisitte selvää ja b) puhuisitte totta

Uuden mallin mukaan työttömän on haettava 0-4 työpaikkaa kuukaudessa. Määrään vaikuttavat asuinalue, sen työtilanne ja työttömän työkyky sekä elämäntilanne. Haettuihin työpaikkoihin on oltava realistinen mahdollisuus työllistyä. Määrä sovitaan yksilöllisesti työllistymisuunnitelman yhteydessä. Se laaditaan ihan nykyiseen tapaan työnhaun alussa, ja sen laatimiseen on jo nyt osallistuttava karenssin uhalla. Laiminlyönnistä seuraa nykyisin heti kahden kuukauden karenssi, mutta jatkossa huomautus.

18.09.2020 17:45:06
#389801 [+-] Piilota Suosittele

Eli siis jos alue / taidot / tilanne on huono niin hakuja tarvitsee olla se : 0

Lisäksi kaikki karenssit lyhenevät ... kai teillä nyt sen verran on infoa että työttömällä on _aina_ ollut velvollisuus hakea työtä, joten mitään uutta velvoitetta ei siis tehdä. Tulee määrällinen velvoite, ja sekin sovitaan olosuhteiden ja työllisyystilanteen mukaisesti.

Tämän selvittämiseen meni jopa 35 sekuntia.

18.09.2020 19:49:29
#389856 [+1] Piilota Suosittele

Unohtamatta sitä, kuinka tuottamattomien töiden paikkoja lisätään, kun TE-toimiston virkailijoita lisätään läjäpäin.

Itse asiassa lisääminen on niin suuri, että varmasti tarvitaan lisätiloja/uusia toimistoja/laajennuksia.

Tämän kaiken maksavat veronmaksajat.
Tällainen "valtiolliset tuottamattomat suojatyöpaikat" ovat erityisen tyypillistä juuri kommunismille, josta käytetään täällä mukamas sivistyksen ja demokratian parissa nimitystä vasemmistohallitus.

18.09.2020 20:36:23
#389875 [+-] Piilota Suosittele

Oulussa 9 it-paikkaa vapaana. Asiantuntija, ohjelmoija, 2x senior developeria, järjestelmäasiantuntija, lähitukihenkilö (0-tuntisoppari), 2x lähitukiheppua ja Service desk hemmo. Näin amkin käyneenä ja osaamisen osalta pystysin hakemaan siihen nollatuntisoppariin jossa työaika on 9-18 ilman kuukausipalkkaa. Korvauksena keikkaluontonen palkkio ja mahdollinen provikka jos saa myytyä jotakin turhaa krääsää uhrille.

Semmottiis.

https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/?locations=Oulu;professions=2513,2514,2519,3511,3512,3513,3514;announced=0;leasing=0;english=false;sort=1

[ 6 viestiä | ]