Perkeleen katti Perkeleen katti
Voihan sexhibition minkä teki Voihan sexhibition minkä teki
Hula-koiran heimotanssi Hula-koiran heimotanssi
Eläkesuunnitelmat Eläkesuunnitelmat
Jaahas Jaahas
Winter is coming Winter is coming
ufot ne oli ufot ne oli
Put In Put In
Gondola Of Rivia Gondola Of Rivia
Säädöt Säädöt
virgin animepäähahmo vs Chad Kung-Fu -leffa virgin animepäähahmo vs Chad Kung-Fu -leffa
virgin äänestys vs chad vallankaappaus virgin äänestys vs chad vallankaappaus
Gallis suami Gallis suami
Tää Vissiin oli hakusessa? Tää Vissiin oli hakusessa?
Tupakoiva gondola odottaa vastajauhettua kahviaan Tupakoiva gondola odottaa vastajauhettua kahviaan
Kovat pojat ulkoiluttavat luuta Kovat pojat ulkoiluttavat luuta
Kuopijo Kuopijo
virgin vessakäynti vs The Chad Earthquake virgin vessakäynti vs The Chad Earthquake
savuahvenoita savuahvenoita
Yritti päästä captchasta läpi Yritti päästä captchasta läpi
Konna paljastui Konna paljastui
Norsun muisti Norsun muisti
virgin "muusikko" vs Chad Teknoartisti virgin "muusikko" vs Chad Teknoartisti
ne näkkee miut relaxoimassa, ne vihhoo ne näkkee miut relaxoimassa, ne vihhoo
 470 näyttökertaa, 4 viestiä, 1.68 MB, 1 tiedosto, 17.11.2019 03:51:34
[ + 1 | ]

Olisihan tuossa ollut vielä nuo vammaispaikat...

[36779] [0.jpg] [1.68 MB] [3024x2188] [] []
0.jpg

auto

(534)  · 

parkkeeraus

(10)
17.11.2019 14:01:22 | 14:03:22
#271796 [+-] Piilota Suosittele

Offtopic hieman, mutta kyllä nykyään vituttaa, että parkkipaikoilla ja erityisesti parkkihalleissa ihmiset hakkaavat auton kyljet soikeiksi ihan surutta.

Varmaan potkivat ovia auki, jotta saavat ne osumaan viereiseen autoon niin, että kuhmut ovat mahdollisimman suuret.

Ja vaikka paikkoja olisi niin perkeleesti ja/tai toisella puolella olisi reilusti tilaa - niin eikö jukolauta ajeta myös ihan milliin kiinni niin, ettei autoon tahdo päästä.

Toki monessa paikassa on säästetty rahaa ja tehty ruudut aivan liian pieniksi. Siinä sitten kun jussipussiäitinussi, karijarihuijari tai pirkkopilhussasunnuntaikirkko parkkeeraavat sen jättimäisen Land Cruiserin, RAV:in, OX:in tai muun jättilaivan peukalot keskellä kämmeniään, niin ihmekös se että kyljet ottavat kontaktia.

Itsellä oli 3-vuotiaassa autossa (josta 2 vuotta päivittäin keskustassa parkkihallissa työaikaan) useampi kolhu ja painauma - ja takapuskurissakin naarmuja, kun joku on lähtenyt vierestä pois ja kääntänyt liian aikaisin...

Ja ennen noita joku oli kajauttanut samaisen auton takalokasuojaan niin, että se oli kolmesta kohdasta kierossa. Ja paennut tietysti paikalta. Se sitten kaskosta korjattiin ja maksettiin vakuutusmaksujen kautta pitkään. Olisi silloin jo ollut ne muut kolhut, olisi voinut samaan, mutta ei... niistä ekat tulivat vain kuukausi pari korjauksen jälkeen.

Nyt sitten "jännitetään" kuinka nopeasti uutta autoa kolhitaan. Tosin nyt on parkkipaikkavakuutus mukana.

17.11.2019 19:07:34 | 19:09:05
#271930 [+-] Piilota Suosittele

>>271890

Täyskasko tai Superkasko (millä nimellä nyt eri firmoilla onkaan) mahdollistaa korjaamisen, mutta maksat omavastuun (ellei korjaava yritys ole sopimuskumppani vakuutusyhtiölle) ja bonusvähennyksen kautta joudut maksamaan myös. Vaikka siis parkkipaikalla toisen tekemät kolhut ovat kyseessä.

Vasta erillinen parkkipaikkavakuutus laajennuksena täyskaskoon/superkaskoon mahdollistaa korjauksen ilman omavastuuta/bonusmenetyksiä. Tosin niissä pitää voida tarkkaan kertoa koska ja missä vahinko on tapahtunut. Toki voi yrittää sanoa, että kolhut ovat ilkivaltaa (potkimista, lyömistä, naarmuttamista) koska niistä ei yleensä täyskaskossa/superkaskossa tule itselle kuluja, mutta vakuutusyhtiöt ovatkin siksi heti sanomassa, että ei ole ilkivaltaa, vaan parkkipaikkakolhuja tms.

Voi toki olla yrityskohtaisia eroja, mutta näin ainakin parissa yhtiössä.

[ 4 viestiä | ]