Harvinaisen onnistunut kirjontatyö :3 Harvinaisen onnistunut kirjontatyö :3
Ainoa hyväksyttävä syy hankkia selfie-keppi Ainoa hyväksyttävä syy hankkia selfie-keppi
TA-DA! TA-DA!
Kuten Ranskassa sanotaan... Kuten Ranskassa sanotaan...
Kerro syntisi minulle Kerro syntisi minulle
Jonkun paska elämä Jonkun paska elämä
Use me Use me
420 420
TERVE TERVE
Spikanor mopoilemassa Spikanor mopoilemassa
Testing Testing
"Ei tänään" x 2 "Ei tänään" x 2
Muutama webm 6 Muutama webm 6
Osu Osu
Nipsun kesä oli 5/5 Nipsun kesä oli 5/5
Oi! Oi!
baby girl ;))) baby girl ;)))
GDPR paskaa GDPR paskaa
suomi 1000!!!!!!!!:)))))<3 suomi 1000!!!!!!!!:)))))<3
Räjähtätä (zoom) Räjähtätä (zoom)
Aivan selvästi! ei voi erehtyä! Aivan selvästi! ei voi erehtyä!
Varg metsästämässä Varg metsästämässä
Naisen hiljennys Naisen hiljennys
Nikke Knatterton syndrooma Nikke Knatterton syndrooma
 866 näyttökertaa, 4 viestiä, 1.68 MB, 1 tiedosto, 17.11.2019 03:51:34
[ + 1 | ]

Olisihan tuossa ollut vielä nuo vammaispaikat...

[36779] [0.jpg] [1.68 MB] [3024x2188] [] []
0.jpg

auto

(747)  · 

parkkeeraus

(12)
17.11.2019 14:01:22 | 14:03:22
#271796 [+-] Piilota Suosittele

Offtopic hieman, mutta kyllä nykyään vituttaa, että parkkipaikoilla ja erityisesti parkkihalleissa ihmiset hakkaavat auton kyljet soikeiksi ihan surutta.

Varmaan potkivat ovia auki, jotta saavat ne osumaan viereiseen autoon niin, että kuhmut ovat mahdollisimman suuret.

Ja vaikka paikkoja olisi niin perkeleesti ja/tai toisella puolella olisi reilusti tilaa - niin eikö jukolauta ajeta myös ihan milliin kiinni niin, ettei autoon tahdo päästä.

Toki monessa paikassa on säästetty rahaa ja tehty ruudut aivan liian pieniksi. Siinä sitten kun jussipussiäitinussi, karijarihuijari tai pirkkopilhussasunnuntaikirkko parkkeeraavat sen jättimäisen Land Cruiserin, RAV:in, OX:in tai muun jättilaivan peukalot keskellä kämmeniään, niin ihmekös se että kyljet ottavat kontaktia.

Itsellä oli 3-vuotiaassa autossa (josta 2 vuotta päivittäin keskustassa parkkihallissa työaikaan) useampi kolhu ja painauma - ja takapuskurissakin naarmuja, kun joku on lähtenyt vierestä pois ja kääntänyt liian aikaisin...

Ja ennen noita joku oli kajauttanut samaisen auton takalokasuojaan niin, että se oli kolmesta kohdasta kierossa. Ja paennut tietysti paikalta. Se sitten kaskosta korjattiin ja maksettiin vakuutusmaksujen kautta pitkään. Olisi silloin jo ollut ne muut kolhut, olisi voinut samaan, mutta ei... niistä ekat tulivat vain kuukausi pari korjauksen jälkeen.

Nyt sitten "jännitetään" kuinka nopeasti uutta autoa kolhitaan. Tosin nyt on parkkipaikkavakuutus mukana.

17.11.2019 19:07:34 | 19:09:05
#271930 [+-] Piilota Suosittele

>>271890

Täyskasko tai Superkasko (millä nimellä nyt eri firmoilla onkaan) mahdollistaa korjaamisen, mutta maksat omavastuun (ellei korjaava yritys ole sopimuskumppani vakuutusyhtiölle) ja bonusvähennyksen kautta joudut maksamaan myös. Vaikka siis parkkipaikalla toisen tekemät kolhut ovat kyseessä.

Vasta erillinen parkkipaikkavakuutus laajennuksena täyskaskoon/superkaskoon mahdollistaa korjauksen ilman omavastuuta/bonusmenetyksiä. Tosin niissä pitää voida tarkkaan kertoa koska ja missä vahinko on tapahtunut. Toki voi yrittää sanoa, että kolhut ovat ilkivaltaa (potkimista, lyömistä, naarmuttamista) koska niistä ei yleensä täyskaskossa/superkaskossa tule itselle kuluja, mutta vakuutusyhtiöt ovatkin siksi heti sanomassa, että ei ole ilkivaltaa, vaan parkkipaikkakolhuja tms.

Voi toki olla yrityskohtaisia eroja, mutta näin ainakin parissa yhtiössä.

[ 4 viestiä | ]