Hernemaissipaprikaa nyt ei saa käyttää ruuanlaitossa muutenkaan. Herneet ja maissit saa purkeissa erikseen ja tuorepaprikan pilkkominen ei käsiä katko. 3 kertaa parempaakin tulee.
>>193167 Kyllä. Aikoinaan ku mummilla oli mökki ni siellä herneitä yms suoraan puskasta. Marjat ja perunat ja porkkanat ja kaikki kesän herkut suoraan omasta maasta. 6/5
(vai mikskä vituiks niitä hernekasvattimia sanotaan, versoiks tms?)
tein joskus kaverin kanssa kännissä ruokaa pasi viherahon tapaan. siä oli makarylliä, kalapuikkoja, lihapullia, makkaraa, raejuustoa, kananmunaa, sipsejä, sieniä, ranskalaisia ja kaikki oli rakennettu lihakeiton jäljellä olevaan liemeen mihin lisättii vettä ja kermaa. saatto siä jotain muutakin olla mitä en muista. ei hassumpaa, syötiin kaikki, maistu ranskalaisille koko soppa.
[
9 viestiä
|
]
⭰
Kanaffile spydöriä
Töissä hyvät eväät
Mässyt
toivoton kastike ja ketsuppiuhkaus
Iskenderr kebu
Kermaperunakebu pizza citystä
Pekonikanaa saatana
Lohta, sitruunakermaa, grillivihanneksia ja sipulia.
Kännimätöt
Jauhelihariisipata
Palapaistia
Jauhelihapihvit ja paskeet
Juuh elikkäs
Aamiaissetit
Uunilohea
Nonii, NONI SAATANA! Milles otetaan?
pizza
Maksapihvit puikilaperunoilla ja kermaisella viinikastokkeella