No mites se teidän isänpäivä meni! Mulla tuli pojat tänne, kirmailtiin, käytiin uimassa pinkissä järvessä, syötiin kengurua ja nyt lähdetään pelaamaan kolopalloa. Täällähän on nyt aamu.
Täällä on muuten kodinelektroniikka samoissa hinnoissa kuin Suomessa, ellei jopa kalliimpaa. 85" Samsungin uhd maksoi 2300 dollaria ja kotiinkuljetus 200 lisää.
"Teidät on valittu miehistöstä Aliupseeri -kursseille vuonna 2026."
Olen kyllä kersantti, mutta suora lainaus"Mikäli miehistöstä aliupseeriksi kouluttautuneella on ennestään reservin alikersantin arvo, häneen sovelletaan reservin yleisiä ylennysperiaatteita. Sodan ajan johtajakurssin suorittanut ylennetään reservin vänrikiksi tai aliluutnantiksi."
Eli meikästä tulee Vänrikki. Vuoden juttu, mutta taitaa olla niin, että kotiin on tultava.
Perkele! Oma koira puri. Tai oikeastaan näykkäisi, mutta tikkejä piti laittaa kymmenkunta. Ei pitäisi pikkupäissään mennä ottamaan luuta pois malikalta.
Erikoisuutena täällä etelässä, niin lekurissa pyysivät kela-korttia, koska Suomella ja Australialla on joku sopimus terveydenhuollosta. Tästä en tiennyt.
Tein sukupolvenvaihdoksen yhdestä kiinteistöstä. Omat kamat on pakattu jo merikonttiin ja ajatus on lähteä Australiaan. Siellä on hyvä sopimus Suomen kanssa.
Pistin molemmille pojille lahjana kiinteistöosakeyhtiöstä yhden prosentin. Näin säästytään lahjaverosta. Sitten ilmoitin Kaupparekisteriin luopuvani ko. firman hallinnasta. Nyt on pojilla yksi kerrostalo, eikä verottaja pääse väliin.
Töllöstä tulee Batman vs Superman ja siitä tuli mieleen, että Batmanin ja neekerin ero on vain siinä, että Batmanillä on massia. Kummallakaan ei ole isää. Eli granit on neekeri.
Granitin sikailua muutaman vuoden takaa. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sian-kanssa-paritellut-mies-tunkeutui-samaan-sikalaan-toistamiseen-ei-tallainen-kaynyt-edes-mielessa/6274986
Onpas muuten kiva olla hulluna päissään ja lomalla. Pistin illalla muijan kipaisemaan Alkosta dieseliä ja Minttua. Toi vielä laatikon punaista maksuhäiriölageria samalla.
Kävin myös päivällä lekurissa valittamassa kättä, kun särkee niin saatanasti. Puoskari kirjoitti mulle 20 päivää saikkua. Nyt tapellaan vakuutusyhtiön kanssa, että paljonko maksavat.