Rekisteröitynyt 31.10.2017 14:35:26
Nähty 241 päivää sitten
Sukupuoli Mies
Viestejä 1 143
Tageja annettu 65
Vierailuja 2 759
Medioita 36
Medioiden näyttökerrat 22 542
Plussia 399
Saavutuksia Ei ole
+0      
Nyt kekripyhien aikana vedellyn kattavan tajustekimaran jälkitilojen viimeinkin alkaessa lopullisesti hellittää tuli inspis kikkailla vaihteeksi keittiössä:

https://www.reddit.com/r/ruoka/s/xwiiBByJwR

Mutta nyt on jo puolitoista vuotta tosiaan nyt tullu sitä Ars Magican kampanjaa hinkutettua.

Meidän 'kirjurin' mukaan ennen joulua oli just 50. pelisessio ja ingame-aikaa on tällä hetkellä kulunut keväästä 1220 talveen 1229.

Besanconiin sikäläistä tuttua piispaa avustamaan lähtenyt retkue on palaamassa paljastettuaan onnistuneesti paikallisten gnostilaisten kerettiläisten ja infernalistien pesäpaikan.

Vuosikymmen sitten luostarin lähistölle tipahtaneen tähdenlennon mukana tullut kasvusto on jotenkin levinnyt lähivuoristossa sijaitsevaan solaan, tämän tutkiminen (ja tuhoaminen) on kevään tultua ja sään lauhduttua asialistalla.

Mutta sitä ennen meillä on kiperä dilemma; läheisestä kääpiöholvista on saapumassa delegaatio neuvottelemaan erään turhan tahmanäppisen companion-hahmon pöllimän kristallikynttilänjalan palauttamisesta.

Tosissaan kiperän tästä tilanteesta tekee että kyseinen kynttilänjalka on jo aikaa sitten redusoitu puhtaaksi vis:iksi ja käytetty pääosin pariin longevity rituaaliin ja maagiseen esineeseen.. :P

Suurin osa ropeporukoista on periaatteessa niinku kissalaumoja; niiden paimentaminen on mahdotonta mut sitä ei ikinä tiedä mitä ne keksii luullessaan ettet sä kiinnitä huomiota. :D

Yllättävän hyvin kyllä toiminut toi AM:n kiertävä pelinjohtovuoro tosiaan, mukava juttu kun aika harva tykkää designoiduksi PJ:ksi jämähtämisestä.

Pitää kyl viiskybää vissiin investoida tohon foundryn lisenssiin.

Kaikki hahmolomakkeet, npc:t jne muistiinpanot samas pilves, animoidut taistelukartat joissa dynaaminen valaistus ja fog-of-war(pelaajat näkee vaan mitä niiden hahmot näkis). Tietysti valmiina optiot esimerkiksi pimeä- tai infrapunanäölle, valonvahvistinlaseille ja muille näköön vaikuttaville ominaisuuksille tai jutuille..

"It's got everything AND the kitchen sink."

Sit vielä kun kuvageneraattoreilla voi pikkuvaivalla tehä kaikille kertakäyttöhahmoille ja -skeneillekin kuvat..

Saa ne meidän kasari-ysäriajan ruutupaperikartat ja minimaaliset figukokoelmat tuntumaan nostalgian patinasta huolimatta aika kököltä meiningiltä. :P

Toisaalta ei joku alkuperäinen doom tai Wolfenstein 3D:kään oikeen nykyään enää tee vaikutusta ku eeppisellä kökköydellään kun karistaa nostalgian harteiltaan..

Pelityylit/systeemit on ropeissakin kehittynyt vuosien varrella oman mielikuvittelukyvyn lisäksi; Ne pelit mitä me pelailtiin ysärillä oli hyvin erilaisia johonkin 70-80 luvuilla Gygaxin ratsastaman aallon peleihin, ja modernit pelit omaa oikeastaan välillä enää tangentiaalisia ja historiallisia yhteyksiä niihin traditionaalisiin eponyymisesti luolastoihin sijoittuviin hack&slash-tyyppisiin fantasioihin..

Ja varsinkin tollasen Arsin tyyppisen monimutkaisen maailman ja systeemin kanssa on ihan ehdoton quality-of-life improvementti kun kaikilla on tabletilla/läppärillä/kännyssä käsillä aina kaikki lomakkeet, kartat, muut taustamatskut sekä sääntö- ja lähdekirjat.

Miettiny et jos jossain vaihees vedän viel jotain f2f peliäkin niin käytän varmaan vaan tota foundryä joko ison töllön tai jonkun pikkuprojektorin kanssa ja jätän paperin lähinnä satunnaisiin handoutteihin.

BTW, häiritseekö teidän immersiota virtuaalinen tai ei-paperinen hahmolomake tai virtuaalinopat?
Esimerkiksi vähänkin isomman covenantin kanssa talviseasoni oli ikääntymisheittojen kanssa vähän puurtamista varsinkin grogeista&NPC:stä vastuussa oleville, mutta foundryssä sekin hoituu yhdellä- kahdella klikkauksella, ottaen automaagisesti longevity rituaalin, ikääntymiseen vaikuttavat advantaget ja living qualityn huomioon.

IMHO VTT:t sekä muistiinpanojen ja keskustelujen tallentaminen omille discordin kanaville sekä esimerkiksi Google driveen yhteisiin kansioihin tekee useammankin pelinjohtajan vuorottelun ja nyt jo melkein parisataapäiseksi paisuneen henkilökastin vetämisen yleensä mahdolliseksi; velhoholvi ja luostari holvinvartijoineen, 'outpost' jossa pari labraa Black Forestin siimessä sijaitsevassa regiossa holvin lähellä sekä äskettäin läheiseen uudenkarheaan linnakkeeseen* muuttanut vastanimitetty Schattenwaldin lordi perheensä, palveluskuntansa, muiden seuralaisten ja asemiestensä kanssa.

Sitten tietysti lähialueen aateliset ja muut 'tärkeät' sivuhahmot..

Jos ton kuvion pyörittämistä kynällä ja paperilla harkittiski, niin pitäs olla käytännös vaan yks PJ jonka pitäs olla suorastaan monomaaninen, syvällä neurokirjossa oleva luova kirjanpitoaddikti ja tarinamaakari jolla ei olis käytännössä mitään muita velvoitteita elämäs.

*Niin, se luostarikylän viereen ilmestynyt jyhkeä linnake on kanssa oma lukunsa.. Toisen pelinjohtajan juonikuvio joten en tiedä kaikkea, mutta tässä relevantti sillä että yksi pelaajista laittoi companion-hahmonsa määrittelemättömälle tauolle hänen lähdettyään matkalle ehkä korjauttamaan rikki mennyttä giftiään.

Hänen companioniksi vaihdetaan erään toisen pelaajan Tremere-maagin* maaton, mutta aatelisverinen sukulaisnuorukainen joka on kutsuttu toimimaan uutena linnanherrana.

Albigensian retkiltään kataareja kurmoottamasta äskettäin palanneen Montbeliardin lordin oli joka tapauksessa saatava tiluksensa ja omistuksensa ojoon täyskelvottoman vasalliherra Fronhausenin päästettyä läänityksen melkein perikatoon ihan typeryyttään ja saamattomuuttaan.

Lisäksi lähimaille ilmestynyt linnakekin piti jotenkin myös kruununvoudille selittää..

Tässä holvin maageille tuli erittäin hyvä tilaisuus; holvin maanalaisia tiloja laajennetaan loitsulla joka muuttaa noin 10'X10'X10' kiveä hiekaksi seuraavaan aamunkoittoon/auringonlaskuun asti, joten voimme tuottaa puumuoteilla mm. mielin määrin kivipaaseja ja holvikaaria mittatilaustyönä korjaus- ja uudisrakentamista varten.

Myöskin Salinguerran(mun maagi-pc) sivu/junioricompanion, Otto Müllersohn sai pari vuotta sitten viimeinkin kaksineuvoisen viljamyllyn ja vesivasaran sepänpajan yhteyteen.

Oikeastaan lordi Montbeliard antaisi varmaankin meidän mielellään kötöstellä rauhassa omiamme vaikka maailman tappiin saakka kun maksamme läänitysverot puoli-ilmaisilla rakennuskivillä, ja olemme jo sopineet toimittavamme hänelle sopuhintaan arbalesteja sekä metallipanssareita terästä ja rautaa vastaan kunhan Müllersohn saa koulutetuksi pari 'vasara-apinaa' takomaan arbalestinkaaria, kypäriä ja hilparinpäitä.

Mutta vielä kirsikkana kakun päälle lähimmän merkittävän kaupungin piispa puhuu meistä tästedes erittäin loistavin sanankääntein(ne gnostilaiset infernalistit/kerettiläiset besanconissa), ja onnistuimme vieläpä erittäin näyttävästi estämään maanpaosta vaivihkaa palanneen Fronhausenin masinoiman yrityksen kidnapata lordi Montbeliardin vaimo ja/tai lapset bandiittijoukkion avustuksella.

Eli suhteet kirkon ja maallisen esivallan kanssa on tip top reilassa, mutta hiukan kyllä ounastelen huonoja sen kääpiödelegaation suhteen.. Joel on pysynyt juonikuvioissaan aika uskollisena niin historialle kuin mytologiallekin, ja Saksanmaan kääpiöt on käsittääkseni yhtä änkyröitä, saivarteluun taipuvaisia ja kulmikkaita vittusaatanoita ku pohjalaismytologioiden kollegansa..

Ja sen huudon perusteella mitä niiden perästä kuului Emrichin sännätessä pää kolmantena jalkana Leon kintereillä pihalle niiden kääpiöiden kotiluolasta, se kynttilänjalka OLI niille melkoisen tärkeä..

Toivottavasti nyt ei kumminkaan aivan totaalisen TÄYSIN korvaamaton, se kun tosiaan on jo pilputtu, muutaman eri enchantmentin osana ja loput palat meidän vis-holvissa..

Melkein repeilin muuten kyl ku alkoi selvitä viime sessios ne Besanconin infernalistikultin opit ja menot..

Kato mulla on sen tähdenlento/kasvusto juonikuvion kanssa orastavana ideana et siinä on taustalla korkeammasta, celestiaalisen takana olevasta sfääristä peräisin oleva emanaatio joka on ollut sinne luojan(demiurge/yaldabaoth/YHWH/Mooseksen Elohim) lukitsema luomisen lopusta lähtien, mutta tähtien ja taivaankannen ollessa tietyssä konjunktiossa 'säie' tästä emanaatiosta pääsee karkaamaan taivaankannen takana olevasta "kellarikomerostaan" luomakuntaan..

Ja sitten onkin tarjolla hiukan keskiaikaista kosmista body horroria kun tämä järjetön(insensate), elementaalinen, luomisen lopusta lähtien jumalanhylkäämä emanaationsirpale maassa villiinnyttyään alkaa sokeasti lisääntyä kopioiden kohtaamiaan olentoja ja oppien niiltä/niistä uutta emulaation kautta toteuttaen päättymättömästi perimmäistä funktiotaan kopioida/emuloida/korvata/tulla kaikki/kaikeksi eläväksi..

Mut mikä on todennäköisyys että kaks peejiitä ottaa samaan aikaan juoniinsa vaikutteita gnostisista opeista tai kosmogoniasta?

Tai no, kun tarina sijoittuu albigensiaanian- sekä kolmannen ristiretken väliseen aikaan Normandian ja Pyhän Saksalais-Roomalaisen keisarikunnan raja-alueella, sekä käsittelee hermeettiseen traditioon pohjautuvien maagien edesottamuksia, gnostilaisuuden jossain muodossa esiin nousemisen todennäköisyys noussee hyvin lähelle yhtä jo muutaman session kuluessa.. 🤔

Nyt kun asiaa miettii niin ette varmaankaan olisi tekään lyömässä vetoa siitäkään että kenelläkään muulla ei olisi suunnitelmissa jollain tapaa temppeliritareita sivuavaa sivuhahmoa tai juonikuviota. 🙄

Toisaalta luonnollista sekin; 1200-luvun alku on Jerusalemin sekä Pyhän Salomon Temppelin köyhien soturiveljien nousukiidon sekä loiston aikaa, ja ne nyt ollee kumminkin mystisimmän ja salaperäisimmän maineen omaavi
09.01.2026 10:11:40
#734118 [+-] Piilota Suosittele

* Ah, niin..

Kyllä, kyseessä on juuri se house Tremere jota luultavasti ajattelit.

Vielä aikoinaan ennen White Wolf publishingin tuloa, Ars Magican myyttinen keskiaika oli kanonisesti sama maailma kuin World of darkness(Vampire, Werewolf jne).

Tämä on retconnattu jo useita editioita ja vuosikymmeniä sitten, mutta Tremeret oli liian ikonisia oikeestaan kummastakaan poistettavaksi.

Joten nykyään ne nyt vaan on ihan prikulleen saman nimiset ja -laiset sekä saman historian omaavat mage houset kahdessa ihan erillisessä maailmassa, ainoa ero oikeastaan on että Mythic Europessa ei kanonisesti tapahdu/ole vielä tapahtunut sitä Tremeren itsensä sekä muun klaanin vampirisaatiota.

(Ainakaan vielä.. "Mutta kuullostaa kyllä ihan justiinsa niiden kierojen pyrkyreiden pirtaan sopivalta kuprulta.."
- Normandian tribuunalin vuoden 1026 kokouksen humussa ohimennen kuultu kommentti)

09.01.2026 10:54:22
#734120 [+-] Piilota Suosittele

En jaksa lukea mutta lähikääpiöholvi rupes kiinnostaan. Mul olis yks maakellari tyhjillään. Syököhän ne ihan kissanruokaa?

[ 3 viestiä | ]