Rekisteröitynyt 23.08.2019 23:46:37
Nähty 121 päivää sitten
Sukupuoli Muu
Viestejä 24 193
Tageja annettu 3 356
Vierailuja 37 711
Medioita 1 557
Medioiden näyttökerrat 722 754
Plussia 10 190
Saavutuksia 70
02.03.2025 11:55:30 | 11:56:18
#683902 [+1] Piilota Suosittele

Tuuva joutui jättämään journalismin opintonsa kesken vuonna 2019. Hän jäi tuolloin vapaaehtoisesti työttömäksi. Seuraavana vuonna Tuuva perusti Instagramiin Pikakahvimemegirl-tilin. Tilillä hän ottaa kantaa yhteiskunnallisiin asioihin, kuten työelämään ja köyhyyteen. Seuraajia tilillä on lähes 35 000.


Nyt on valitettavasti todettava, että saa muija ihan itse itkeä köyhyydestä. Toi on sille ihan tietoinen valinta, mä ymmärrän jos ihmisellä on sairaus, vamma yms joka estää työnteon niin sit voi kitistä ettei vammaistuki riitä. Jos ihan itte lopettaa työt sekä opiskelut niin voi mun puolesta katsoa peiliin ja pyyhkiä kätensä leppään.

Tällä hetkellä Tuuvan tulot muodostuvat erilaisista taide- ja kirjoitusprojekteista saaduista palkkioista. Tulot ovat epäsäännölliset. Joinakin kuukausina se toimii hyvin. Marras- ja joulukuun pystyin elättämään itseni näillä tuloilla. Todennäköisesti vielä tammikuukin on katettu.


Kannattiko sitten lopettaa opiskelut ja ryhtyä taivaanrannan maalariks?

Tarvitaan köyhien metoo


Juu ei vittu tarvita.

02.03.2025 13:33:04
#683911 [+1] Piilota Suosittele





parhaat meemit missä a4 verran tekstiä jonku 15vuotiaan ulosannilla :DDDddd
ehkä toi ei oikeesti ookkaa vapaaehtoisesti työtön vaan se on ihan aito vammainen

02.03.2025 14:25:33
#683925 [+-] Piilota Suosittele

hei lisää top-tier-meme kanavia :D:DD:D

https://www.instagram.com/vissyvesikokemus/
https://www.instagram.com/sekameemikauppa/
https://www.instagram.com/petteriorpofanpage/
https://www.instagram.com/kriisipiirakka/
https://www.instagram.com/orpogooglaa/
https://www.instagram.com/sinimustahallitus/

kannattaa ottaa pari lasillista rommia ja polttaa pikku savut ennenku lähtee noita selaamaan :D on muuten niin syvän päädyn kamaa ettei jalat enää yletä pohjaan :D

04.03.2025 03:44:37
#684294 [+1] Piilota Suosittele

>>683902
>>683904
Tää on median iloinen konsti saada popula kuvitteleen, että työttömäksi voi vaan jättäytyä ja silti tulla toimeen ja ostella ihan mitä vaan haluaa, koska sossuhan ne maksaa. Kyllä toi varmaan menee läpi sille väelle jotka lukee otsikot eikä mieti vittuakaan asioita.

Mä oon ollu jo suunnilleen pari vuotta työkyvytön tutkitusti, mutta eihän Kela sitä hyväksy. Vedin loppuun asti valitukset niin lopputulos oli: alentuneesti työkykyinen, ei tarvetta työkyvyttömyyseläkkeelle. Ois vaan vitun hauska tietää, että minkälaisia hommia ne kuvittelee mun kykenevän tekemään tai ylipäätään saamaan. Kaikki nivelet, polvet, lonkat ja koko selkä täysin paskana. Mutta niin vaan on kelan ja vakuutusoikeuden poppamiehet päättäneet, että ei oo mummossa mitään vikaa. Kirsikkana kakun päälle vak.oik. selitti, että niiden ei edes TARVI ottaa huomioon hoitavien lääkäreiden lausuntoja vaan voivat vetää ihan mutulla.

Mä tiedän myös semmosen tyypin jolla on epilepsia, aivovaurioita ja ties mitä muuta, mutta niin vaan sekin on työkykyinen. Vittu tää on kyllä yks saatanan työmaa. Yks toinen tyyppi sano, että sen piti tapella seittemän vitun vuotta, että pääs työkyvyttömyyseläkkeelle ku paikat oli paskana. Kuvitteleekohan ne kyrvänsyylät siellä, että ihmiset oikeesti lahjoo hoitavat ja tutkivat lääkärit, että sais diagnoosiks työkyvytön? Todennäkösesti. Sitte ku pääsen fÿhreriksi niin ne mulkut laitetaan heti ekana ojan reunalle ja peitellään mustalaisten, mutiaisten ja muiden neekereiden raadoilla ku ei ne kusipäät muuten varmaan etes maatuis.

[ 7 viestiä | ]