Rekisteröitynyt 23.08.2019 23:46:37
Nähty 9 päivää sitten
Sukupuoli Muu
Viestejä 29 037
Tageja annettu 4 997
Vierailuja 53 845
Medioita 1 999
Medioiden näyttökerrat 1 595 855
Plussia 13 455
Saavutuksia 109
+0      
Legendaarista :D


15:36
Putin vähättelee Ukrainan iskujen vaikutuksia

Presidentti Vladimir Putin sanoi keskiviikkona, ettei Ukrainan iskuilla Venäjän teollisuuslaitoksiin ole ollut Venäjälle kriittisiä seurauksia.
Taloutta käsittelevässä ministerien ja yritysjohtajien kokouksessa puhunut Putin vähätteli Ukrainan iskujen vaikutuksia.

Iskujen kohteisiin ovat kuuluneet muun muassa öljynjalostamot sekä Venäjän suurimman verkkokauppayhtiön Wildberriesin kaupalliset varastot.

18:46
Varapääministeri: Venäjä käynnisti öljyntuonnin
Maailman suurimpiin raakaöljyn tuottajiin kuuluva Venäjä on käynnistänyt öljyntuonnin, uutisoi Reuters keskiviikkona.

Tieto on peräisin Venäjän varapääministeriltä Aleksandr Novakilta, jonka lausuntoa siteerasi valtion uutistoimisto Tass. Novak ei kertonut yksityiskohtaisemmin esimerkiksi tuonnin määrästä ja lähteistä. Hänen mukaansa Venäjän hallitus odottaa, että useat maan öljynjalostamot pääsevät käynnistämään uudelleen toimintonsa lähitulevaisuudessa.

Novakin mukaan toiminnot ovat keskeytyneet säännöllisten huoltotöiden vuoksi, mutta niiden odotetaan parantavan polttoaineen saatavuutta. Venäjän polttoainekriisin syynä ovat pääasiassa Ukrainan asevoimien toistuvat iskut öljynjalostamoihin ja muihin energialaitoksiin eri puolille maata. Ne ovat viime kuukausina supistaneet tuotannon määriä ja johtaneet laajaan polttoainepulaan ympäri Venäjää.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012208431.html
[ 3 viestiä | ]