The ride never ends. The ride never ends.
Göran Göran
spurdoraid spurdoraid
Väärä reikä Väärä reikä
kerrostaloissa kerrostaloissa
I know you want to have a round with me I know you want to have a round with me
Spice Spice
Tyronen kissa Tyronen kissa
Dodii Dodii
Leiffin kauppa Leiffin kauppa
SEE YOU SPACE PONY... SEE YOU SPACE PONY...
Mukava sänky :3 Mukava sänky :3
Welcooom to the Clop Zone Welcooom to the Clop Zone
pierua pierua
Tuore salsa ja tacolauantai Tuore salsa ja tacolauantai
kirahvi kirahvi
ahkera ikkunanpesijä ahkera ikkunanpesijä
Antti Rinne pekonipasta Antti Rinne pekonipasta
Himokkaat katseet eivät satuta Himokkaat katseet eivät satuta
Hyvää viikonloppua Hyvää viikonloppua
Pupu Pupu
paska juttu paska juttu
Motivaattori Motivaattori
Tästä ei osaa edes MR_pihvi haaveilla Tästä ei osaa edes MR_pihvi haaveilla
 291 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.02 MB, 1 tiedosto, 21.07.2025 00:03:46
[ + 7 | ]

Potsi palkkaa lisää apustajia

[81900] [tiedosto.jpg] [0.02 MB] [544x386] [] []
tiedosto.jpg

paketti

(28)  · 

posti

(22)
21.07.2025 00:41:07
#707595 [+5] Piilota Suosittele

Oon varmaa kertonukkin kun tilasin kitaran joskus. Mulle oli ilmotettu että postiukko tuo sen tänään 8-16, just näin.
Klo oli jotain 11 ku mietin että vois käydä ostaa lisää röökiä kaupasta et ei siinä mene kuin 10min ja kuinka ollakkaan matkalla ajaa postin rekka vastaan, vedin nopeet uparit ja ajoin rekan perässä pihaan.
Kattelin sit autossa että kun se tulee ulos tuolta nii käyn lunastaan kitarani, mut ei se tullut koskaan ulos, se vain mutusteli siellä jotain suklaapatukkaa ja selas puhelinta kunnnes lähti menee.
Myöhemmin sit sain viestin että asiakasta ei olla tavoitettu joten tuote on postissa koodilla nönnönnöö.

21.07.2025 15:18:34
#707639 [+3] Piilota Suosittele

Muutama vuosi sitten olin tilannut klassisen cd-rom pelin ja toimitus piti tulla postiluukusta mahtuvana pakettina, no olin kotosalla kun +viikko tilauksesta postiluukku räpsähti, kirmasin kärppänä katsomaan tuliko lasku vai se peli?
No ei tullut kumpaakaan vaan postinjakajan lappu "Pakettia ei voitu jakaa kun asiakas ei ollut paikalla" ja eikun kirmaten sen postinjakajan perään.
Alaovella löin lapun postitötön käteen ja pyysin pakettia, tuli s-s-sönkötys "E-ei mulla ole sitä pakettia kun se oli liian iso postiluukusta laitettavaksi, se on asiamies postissa", pari manausta ja ihmettely kuinka hyvin muka cd-on sen on sitten pakannut jos ei se luukusta mahdu.
No pari tuntia myöhemmin vitullisen jonotuksen jälkeen saan kaupan tiskiltä normaalin dvd-blueray-cd-rom kotelon paksuisen & levyisen "paketin", joita olisi mahtunut 2-3 päällekkäin luukusta, reklamoituani postia ensin puhelimen kautta jolloin sain @-posti osoitteen, josta vastattiin viikon päästä että jakaja oli sitä mieltä että (L135 x S15 x K190 mm) paketti ei mahdu (L300 x K80) postiluukusta sisään.
Vittuunnuin ja lähetin kuvat kuinka paketti mahtuu heittämällä sisään, sen jälkeen oli hiljaista viikon verran ja olin jo unohtanut asian, mutta tuli @-posti, jossa todettiin kärsimäni vahinko on "vähäarvoinen", joten posti ei katso olevansa velvollinen korvaamaan mitään.
Uusi ja pahempi vitutuksen aalto huuhtaisi yli ja laitoin @-postia mitä kuluttajansuojalaki sanoo maksetun palvelun korvaamisesta, jos palvelua ei tuoteta sovitussa muodossa, taas viikko hiljaisuutta, tuli @-posti, jossa viralliseen sävyyn ilmoitettiin, että voin mistä tahansa postipisteestä tällä tunnuksella käydä hakemassa hyvityksen.


Se oli 3 postimerkin arkki, aiheena Tom of Finland, arvo 3 x 0,85 = 2,55€
Vittuilua, todella tasokasta vittuilua, sen posti näköjään osaa.

21.07.2025 19:51:17
#707678 [+2] Piilota Suosittele

>>707672
Kyllä, koin sen hieman 2-puoleisena vittuiluna.
A: "Ota homo merkkejä korvauksena vitun vaativa mulkku".
B: Maksoin 4,90€ kotiin toimituksesta, kun toimitus lähipostiin olisi ollut 0,00€, vastaanotin 2,55€ korvausta (joka on pakko käyttää paskan palvelun postin palveluun), maksoin kuitenkin 4,90€ saamattomasta palvelusta, siihen päälle viikkoja kestänyt @-posti ja puhelin rumba.

21.07.2025 21:56:35
#707744 [+-] Piilota Suosittele

Minäpä tilasin kerran kasan tex willereitä. Tuli viesti että tilauksesi on annettu postin kuljetettavaksi. Aikaa kului. Kysyin postilta, että miten voi kestää näin kauan. "Pakettisi on saattanut kadota. Voitko kuvailla pakettia?"

No vittu en voi koska en ole nähnyt sitä! Otin yhteyttä myyjäliikkeeseen. "Tilauksesi on annettu postin kuljetettavaksi xxxx päivänä. Nönnönnöö. Rekalamoi postille."

Joku mua kusetti. Ja veikkaan sitä antikvariaattia.

[ 8 viestiä | ]