APULANTA APULANTA
Jurrikamera Jurrikamera
hyvää yötä hyvää yötä
Kun entinen orkesteriura ei löynyt leiville Kun entinen orkesteriura ei löynyt leiville
Muhammetti Muhammetti
ei tätä paskaa taas >:3~ ei tätä paskaa taas >:3~
Koetti miettiä syvällisiä Koetti miettiä syvällisiä
Kattia turpaan! Kattia turpaan!
Liian kiire kaljakauppaan Liian kiire kaljakauppaan
Makuanalyysi Makuanalyysi
Chrissin pitäis jutella b4 baby born Chrissin pitäis jutella b4 baby born
Opi englantia Opi englantia
elämänsä onnellisin päivä elämänsä onnellisin päivä
koekoe koekoe
Aika 5/5 paita Aika 5/5 paita
Onks mulla hilsettä? Onks mulla hilsettä?
Rakkari ohittaa Rakkari ohittaa
Kahva Kahva
Aistiyliherkkyys, Protec, nainen Aistiyliherkkyys, Protec, nainen
Liian pieni ovi vaan oli Liian pieni ovi vaan oli
Pitemmän kaavan pötköttelyä Pitemmän kaavan pötköttelyä
Amerikkalainen automainos Amerikkalainen automainos
Ammattilaisten kahvitauot Ammattilaisten kahvitauot
On se Jimmy Carter äijä! On se Jimmy Carter äijä!
 470 näyttökertaa, 11 viestiä, 17.49 MB, 1 tiedosto, 03.07.2025 01:44:36
[ + 15 | ]
👑 Plussatuin 03.07.2025.
👑 Katsotuin 03.07.2025.

Bääbistä lambeille ku meikä se vaan juhlii

[81620] [52b1aeefabfe9358.mp4] [17.49 MB] [478x848] [79.70s] [] []

03.07.2025 23:47:11
#705055 [+2] Piilota Suosittele

Työttömänä oli vapaa-aikaa, oli aikaa harrastella mitä vain mihin oli varaa, oli aikaa käydä uimahallissa uimassa ja salilla, se oli mukavaa.

Mutta, ne tuet silloin, paperilla luki "Elämiseen kuuluvien välttämättömien menojen jälkeen käyttöön jää 478€".

Todellisuudessa työmarkkinatuki + asumistuki + toimeentulotuki ja niistä miinus vuokra, puhelin kulut, sähkölasku, terkkarin lasku, niin tilillä oli 360-380€/kk, onneksi oli (silloin) halpa lidl ja euron pakaste pizzat, alle euron uunikyrsä, alle euron kilon ranskanperuna säkki, ruuti, lahden erikoinen, olvin cxx maksoi 0,69€/pullo tai alle 8€ mäyräkoira, makaroni pussi tuolloin 0,09€!

Silti viikko ennen seuraavan kuun tukia kolusin kaapista vanhoja hernaripurkkeja, tai sukulaisilta saatuja pussisafkoja, makaroni laatikko alkoi ällöttää vaikka kokeili mitä tahansa variaatioita.

Vaikka ei kukka maksanut tuolloin "frendi" hinnalla kuin 7,5€/g kun osti 10-säkin, niin ehkä vain kesällä oli varaa ostaa pari säkkiä ja jumitella ilta-yö joen rannalla, tai vice cityä / armageddonia / FF7 pelaten.

Joten pidin vapaudesta, aikatauluttomuudesta jne, mutta se persaukisuus oli perseestä ja päivästä päivään jatkuva tuska kun ei ollut oikeasti varaa käydä edes laivalla, thaimaasta puhumattakaan.

04.07.2025 22:03:53
#705160 [+-] Piilota Suosittele

>>705139 Etkö vieläkään ole oppinut tekemään profiilia? 😑

Olen minä ollut välillä pitkäänkin työtön ja allekirjoitan paljonkin tuon toisen profiilintekokyvyttömän jutuista, mutta en poltellut niinä aikoina pilveä, koska se on kallista ja alkoholijuomatkin yritin parhaani mukaan tehdä itse. Suurin osa ylimääräisestä rahasta meni auton ylläpitoon, koska lievästi autistinen mieleni on aina tykännyt autoilusta.

05.07.2025 01:48:15
#705195 [+-] Piilota Suosittele

Halvimmillaan mäyriksestä oon maksanut 5,95€ Vuotta en muista mutta salessa maksoi joskus karjala 6.95€ ja loppu onkin historiaa.

[ 11 viestiä | ]