Tissi torstai Tissi torstai
kameruksia kameruksia
Uutiset Uutiset
Digimummulle omistettu Digimummulle omistettu
Homosaatio Homosaatio
hyvin vihainen >:3 hyvin vihainen >:3
Kissarykelmä Kissarykelmä
Maybe it's Maybelline Maybe it's Maybelline
8 days a week - Debauchery 8 days a week - Debauchery
Psykoosi Psykoosi
“When child asks for a rainbow dinosaur doughnut birthdaycake&am “When child asks for a rainbow dinosaur doughnut birthdaycake&am
perse perse
Stupid sexy Sandels Stupid sexy Sandels
luolaston meininkiä luolaston meininkiä
Onnea uudelle yritykselle Onnea uudelle yritykselle
musta rasvapallo viihdettä musta rasvapallo viihdettä
Kielto Kielto
Santa Sanna Santa Sanna
Suomella on hyvä mies Suomella on hyvä mies
cocojambo cocojambo
Todella hyviä kysymyksiä Todella hyviä kysymyksiä
Hyviä suistaan Hyviä suistaan
boobs boobs
poro poro
 1 192 näyttökertaa, 7 viestiä, 10 MB, 1 tiedosto, 20.03.2018 17:25:20
[ + 5 | ]

Hautajaismenot

[9336] [Tiibet-hautajaiset.webm] [10 MB] [427x240] [] []

tiibet

 · 

sky burial

 · 

korppikotkat

 · 

hautajaiset

(18)
20.03.2018 19:05:07
#39996 [+-] Piilota Suosittele

Onhan tuo aika hurjaa länsimaalaisen silmin, mutta tässä pitää tehdä ymmärrys-face. Buddhalaisessa perinteessä sielu on jo siirtynyt ruumiista, ja jäljellä on vain tyhjä kuori. Joten miksei annettaisi ruokaa luonnolle?

21.03.2018 14:20:43
#40229 [+-] Piilota Suosittele

Ilmahautaus on harvinainen tapa, mutta ihan kurantti. Ruumis on ruumis, vaikka ruusupuskaan paiskais.

Tiibetissä on käytössä myös ilmahautaus eli taivashautaus, koska maassa ei ole paljoa poltettavaa puutavaraa, ja kivinen vuoristomaasto ei sovellu ruumiiden hautaamiseen maahan. Ilmahautaamisessa ruumis hajotetaan ja annetaan petolintujen syötäväksi. Myös zarathustralaiset harjoittavat tätä tapaa: ruumis sijoitetaan ns. "hiljaisuuden torniin" ja petolintujen annetaan syödä se.

21.03.2018 15:07:35
#40271 [+-] Piilota Suosittele

40084

Mikä tuossa niin outoa? Kyllä mulle passais, että minun raato vietäis mettään elukoitten ruuaksi.

Niin mullekkin, koska olenhan silloin kuollut, mutta eikö tossa ole mielestäsi mitään outoa tai epämielyttävää?

Ei ainakaan kuolleille, mutta onhan toi aika vitun rankkaa katsottavaa.. PIM! Näytän tän mutsille! :D

[ 7 viestiä | ]