En ole asentaja enkä nokkahihnaa vaihtanut, mutta melko varma, että jotain tuosta puuttuu, että remmi lähtee rattailta karkuun muutenkaan. No hyväpuoli on se, että selviää vain yhden osan vaihdolla. Huonopuoli, että se on koko moottori.
>>686332 Paha sanoa, että mikä tuossa on pielessä. Oletan, että oikeaoppisesti asennettuna se pysyy hollilla vaikka suojakotelo olisi auki. Muutenhan se hiestäisi itsensä kuminauhaksi kotelon reunaavasten hyvin nopeasti ?
>>686345 Ainakin kaverin Hiluxissa se pysyi paikoillaan ihan sellaisenaan, muista ei ole omakohtaista kokemusta. Siinä tosin oli muuten siimapyörä paikoillaan ennen käynnistystä, tässä on varmaan se moka, että kampiakselin päässä ei ole apulaiteremmin siimapyörä paikoillaan.
>>686351 Jaa a. Itsellä ollut eka volkkari poislukien vain ketjukoneita. Diisseli mersuissa siitä ei ole tarvinnut huolehtia, kun pääsääntöisesti kestää auton eliniän muutenkin.
Nykyisessä nissanin navarassa valitettavasti on tyyppivika, joka tarkoittaa ketjun venymistä ajankanssa ja vaatii tarkkailua, että milloin alkaa pitämään ääntä.
Omaan korvaan ei viellä kuulosta miltään vieraalta, mitä tavan dieseli ei muutenkin pidä, mutta todennäköisesti sen vaihto jää itselle vuoden-kahden sisällä.
Tyyppivika oli kyllä tiedossa jo ennen ostoa, mutta muuten vaikutti olevan senverran hyvä kokonaisuus omiin tarpeisiin, että otin tietoisen riskin.
>>686374 >>686351 Mä en muista mistä, mutta viikko-kaks(?) sitten kuin artikkelia jostain ongelmamoottorista. Idea oli se, että hihna "ui öljyssä" eli jossain kohtaa hihnakiertoa oli nesteen alla. Vaikka tää pidensi hihnan elinikää, ongelmaksi koitui liian pieni kitka eikä hihna pysyny paikoillaan. Sama moottori sai myöhemmin paremmalla ja purevammalla hammastuksella olevan hihnan, muttei sekään vissiin parantanu kaikkia ongelmia.
Ei nyt ole tossa mediassa välttämättä sama ongelma, mut nyt kun tuli mieleen muistaako teistä kumpikaan sitä juttua? Mä en ny millään muista minkä valmistajan motti se oli