Spice Spice
Mainos Mainos
purrito purrito
Riku ja Martti mainosjakso Riku ja Martti mainosjakso
Ultrassa Ultrassa
Fugushima Fugushima
Antti Rinne pekonipasta Antti Rinne pekonipasta
Slayjer Slayjer
Valtaojan Esko Valtaojan Esko
kissapuska kissapuska
sinä senkin >:3 sinä senkin >:3
The ride never ends. The ride never ends.
Vai niin ... Vai niin ...
Eka Vekaran taikahame Eka Vekaran taikahame
Perkele in Finnish Perkele in Finnish
Kanalihapulla soppaa Kanalihapulla soppaa
Miten kauan menee kaukosäätimen vaihdossa Miten kauan menee kaukosäätimen vaihdossa
Miehiset miehet Miehiset miehet
gondolan talvisota gondolan talvisota
>lehdistö >lehdistö
pää pää
naisen palkka naisen palkka
Antero Antero
Jari-Matti Jari-Matti
 304 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.54 MB, 1 tiedosto, 21.01.2025 01:05:57
[ + 3 | ]

koulutetut somalit

[77182] [koulutetut_somalit.png] [0.54 MB] [960x638] [] []
koulutetut_somalit.png

somali

(86)  · 

koulutus

(11)  · 

avaruuskirurgi

 · 

insinööri

(16)  · 

suvakki

(135)
21.01.2025 04:03:07
#674836 [+-] Piilota Suosittele

Enpä ole somalia nähnyt kovin vaativassa työssä, ehkä kerran vantaalla raksalla, mutta se taisi olla ihan neekeri.

21.01.2025 05:28:18
#674847 [+1] Piilota Suosittele

Minä istuin kerran taksiin jota ajoi somali. Ois pitäny älytä kysyä, että mitkä paperit se unohti kotiin. Veikkaan että se oli neurokirurgi tai astronautti.

21.01.2025 09:01:28
#674869 [+2] Piilota Suosittele

Noin 30 v sompanssit ovat ehkä postilla tai taksirenkinä töissä ja siitä sitten ehkä HKL:n bussikuskeiksi itä-helsingin / vantaanpuolen linjoille.

Sensijaan nämä noin 10 - alle 30 v sompanssi"prinssit" ovat erikoistuneet rakennusten pystyssä pitoon, heitä näkee aina apinalaumana esim.dixissä, tai itäpään metroasemilla tukemassa seiniä nojailemalla niihin, he ovat jo nuorina oppineet yövuoronkin tekemisen, esimerkiksi juuri tikkurilan dixissä tai itäkeskuksen, kontulan metroasemalla saattaa törmätä arki ja viikonloppu iltoina klo 23:00 jälkeenkin iloiseen mölisevään 9-12-vuotiaista sompanssin pennuista koostuvaan laumaan, jossa toki mukana yksi - muutama kulttuuria opiskeleva valkonaama tai arabi mukula.

21.01.2025 11:53:58
#674871 [+1] Piilota Suosittele

Tuolta ne aikoinaan valuivat alavirtaan Joensuuhun, missä niitä lojui varsinkin kesäisin torin ympärillä ettei oikein tiennyt mistä kulkee ettei kengät paskaannu.
Läksivät sitten onneksi etelän vetelien riemuksi, kun toriparkin rakentaminen alkoi ja oli riski että olisivat joutuneet lapion pystyssä pito telineiksi.

23.01.2025 10:20:37
#675348 [+-] Piilota Suosittele

Onneks täällä ei oo kuiten somaleja vaikka vähän kaikkia muita jo onki. Toki ku rajalla asuu ja dödspatrul on tuossa muutaman kilsan päässä niin eiköhän niitä kohta ala laumautuun tällekki puolelle.

[ 5 viestiä | ]