Työvoimatoimisto ja kela ovat kieltämättä hieman diktaattorimaisesti johdettuja byrokratia myllyjä joiden tehtävänä on jauhaa ihmiset hermoraunioiksi.
-1. Jos työkkäri tai kela tekee virheen, on ihme jos kukaan pyytää anteeksi sitä, koska viimekädessä se aina jotenkin vieritetään asiakkaan syyksi.
-2. Jos työkkäri ja / tai kela tekee virheen josta asiakas kärsii taloudellisesti ja saa jopa sanktioita, ei sitä pahoitella, tai korvata millään tavoin koska syy on aina viime kädessä asiakkaassa.
-3. Vaikka asiakkaalla olisi kaikkien muiden suomen lääkärien lausunto että hän on 100%:sti invalidi / työkyvytön / kuollut, niin kelan lääkäri jumala tai jeesus kyllä tekee ihmeen/ lazarukset paperille ja asiakasta näkemättä julistaa hänet työkykyiseksi / terveeksi / eläväksi (Ei koske 17-v mustalaisia jotka saavat eläkepaperit heti kun lapsilisän maksu päättyy).
[
1 viestiä
|
]
⭰
Eeppinen ristiretki luvattuun maahan
Kebabhuumoria 1-6 (Realisti)
Ansa = biletissi
Kela
Viisas Norjalainen
Ei siis haistakaa ny vittu
kelan vastaan otolla
"Jalan tappama"
Kurvinen kuittaa.
Fartknocker
kela gold
Mursukänni
Jussi osaa!
kosto on suloinen :---D
Psykoosi Iikka vauhdissa
boom boom boomer
Eroavaisuus, kissa ja sekopää
"Joo mä käyn kaupassa ku tuun... Tarviitsä mitään?"