farming farming
hyökkäys hyökkäys
kävi vieraissa kävi vieraissa
ankka ankka
demoni horoja demoni horoja
Vauhtimeininki Vauhtimeininki
Kthxbye Kthxbye
Pieni allergia Pieni allergia
näin silitetään koiraa :3 näin silitetään koiraa :3
Feministin logiikka on paras logiikka Feministin logiikka on paras logiikka
Catboykami Catboykami
Leevi viimeinen yö Leevi viimeinen yö
windowmaker windowmaker
Dogtrain Dogtrain
Eva Notty cumshot! Eva Notty cumshot!
jekku jekku
Voisko joku auttaa? Voisko joku auttaa?
tuliko nyt asia selväksi :3 tuliko nyt asia selväksi :3
tanssitusta :3 tanssitusta :3
Dance like nobody's watching :3 Dance like nobody's watching :3
täällä ei oteta nokosia :3 täällä ei oteta nokosia :3
Voit. Kerran. Voit. Kerran.
meni sekaisin meni sekaisin
Tero Ja Minä Tero Ja Minä
 965 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.61 MB, 1 tiedosto, 26.05.2024 19:40:06
[ + 5 - | ]
👑 Plussatuin 26.05.2024.

Valloittajat saapuvat uudelle maalle

[70764] [tiedosto.jpg] [0.61 MB] [1025x899] [] []
tiedosto.jpg

suomi

(394)  · 

ruotsi

(146)  · 

apu apustaja

(345)  · 

pepe

(84)
27.05.2024 22:52:52 | 22:58:00
#623091 [+-] Piilota Suosittele

>>623081
Olivat tai ehkä jopa ovat tuossa edellisessä kompuutterissa molemmat. Etäinen muistikuva myös, että vitosta olisin pelannut enemmän kuin kutosta. Kutonen on oikein hyllyssä boxissa, joka on avattu... ja vitosesta on hyllyssä joku game of the year edition, joka on, heh hee, avaamatta. Taisin sen höyrystä ostaa, sitten tuli Humble Bundlen kautta siihen lisäosia ja joskus jostain Tuurista varmaan ostanut game of the yearin eikä enää ole ollut kiinnostusta...


Tuollaisten pelisarjojen ongelma on, että pitäisi uudistua mutta on liian helppo lipsahtaa kahteen ansaan
- tehdään seuraavasta osasta aivan liian vaikea ja monipuolinen, pitää olla yhtäkkiä ihmeprofessori helvetistä päästäkseen pelaamaan
- tehdään seuraavasta osasta aivan liian yksinkertaistettu, päälle kaunis kakku ja siihen malliin simppelöity, että 5-vuotiaat pelaavat ja muita ei kiinnosta enää

Mutta joo, kun on kaikkia Civilizationeita pelannut, niin jonkinlainen velvoite siinä on, että pitää uusimmatkin hankkia ja ainakin vähän koittaa, jotta voi sanoa että kaikkia on pelattu. Oli se sitten vartti tai 15 vuorokautta putkeen. Koulussa aikanaan koitettiin Civnetiäkin pelata, mutta se oli liian hidastempoinen eikä kukaan sitä halunnut pelata. Doom-huudot kun alkoivat kuulua, niin pari pahinta nörttivinkujaa yritti Civiä pelailla kunnes liittyivät Doom-joukkoon.

28.05.2024 09:14:45
#623126 [+-] Piilota Suosittele

>>623091
Civ6 erikoisuus oli se Alien lisäosa, tää missä mennään vieraalle Alien planeetalle ja eri ihmisrotujen/kulttuurien edustajat saapuu sinne omilla kolonnillaan. Se on ihan kiva pelimuoto.

Sit se perinteinen maapallolla oleva civ6 on ihan paske, varsinkin tää kulttuurilisäri. Ongelma on, että civ5:seen verrattuna vittuna enemmän asioita jota kontrolloida. Sun pitää hallita turismin ja kulttuurin virtoja jne jne. Ei vittu muista kaikkea ja menee 30min yhteen vuoroon!

Lähinnä pelaan vain sitä Alien hommaa jos civ6

28.05.2024 17:51:51
#623150 [+-] Piilota Suosittele

>>623126
Tuo alien-juttu kuulostaa jo siltä, että on tehty uudestaan Sid Meier'sin Alpha Centauria.

Alpha Centauri oli muuten aivan perkeleen hyvä peli aikanaan.

28.05.2024 18:08:40 | 18:14:20
#623159 [+-] Piilota Suosittele

>>623150
Eiku oho! Paskaa puhuin se olikin civ 5 - DLC mutta näköjään toi on.. oma itsenäinen asennuksensa? Nyt en ookkaan varma vaatiiko toi civ5 mut sit ihan sama jos sulla se on jo. Vaikka toi nyt maksaa 40e niin laita steamissä muistutukseen ja toivelistalle. Esim juhannuksena on aina jättialet, melkeen joka pyhäpäivä ale sitä ale tätä. Sit ku se on -50% (tai enemmän) ni pois vaan.
https://store.steampowered.com/app/65980/Sid_Meiers_Civilization_Beyond_Earth/

Kandee kattoa on kuvat/videot. Se on oikeasti aika pirteä idea, menee hetki tajuta miten se maailma toimii ja sä voit olla lopuks human-alien yhdyskunta. Vastustajasi on oikein venäjä punakone joilla human only! Sellasia WH40K ritareita ihmiskunnan puolesta :D Alussa on helvetin tärkee tajuta että scoutteja pitää laittaa liikkeelle koska "aarteita" löytyy paljon, mut ne viedään nopeasti.

Todella mielenkiintoinen tukimus/muu runko. Sä voit olla human only, tai human-alien, tai human-android jne jne tai pelkkä android yhdyskunta sekä pelin voittotapoja useita.

[ 12 viestiä | ]