Starwars kissat Starwars kissat
Totuus Totuus
Stubb Stubb
Ihana nainen Ihana nainen
Tissit Tissit
we have stairs we have stairs
Annosten asettelua Annosten asettelua
Ismo Ismo
Pekka jakaa mielipiteitä Pekka jakaa mielipiteitä
Ihana nainen Ihana nainen
Valupertti Valupertti
Sulakkeen vaihto-opas Sulakkeen vaihto-opas
kirroosi apu kirroosi apu
Vuan on hyvvee piirakkoo Vuan on hyvvee piirakkoo
hassuttelua hassuttelua
Keuli Keuli
Titjob Titjob
perunamuusi ja hirbenliha nötköt kastile perunamuusi ja hirbenliha nötköt kastile
Apulix Apulix
Hyppy levolle Hyppy levolle
oispa kalljaa oispa kalljaa
7. miljardilla kaljaa 7. miljardilla kaljaa
Kuumottava homma Kuumottava homma
neekrin karkotin neekrin karkotin
 824 näyttökertaa, 2 viestiä, 0.23 MB, 1 tiedosto, 18.03.2024 13:14:38
[ + 0 | ]

Fingerpori

[68863] [tiedosto.jpg] [0.23 MB] [1080x359] [] []
tiedosto.jpg

fingerpori

(174)
18.03.2024 13:32:34
#607001 [+-] Piilota Suosittele

On muuten juridisesti todettu, ette tuollaisella kyltillä ole mitään merkitystä. Oleskelu ei voi olla asiatonta. Häiriökäyttäytymiseen on eri pykälät. Samoin läpikulku ei voi olla kielletty (esim kerrostalon pihan läpikulkua ei voi kieltää).

19.03.2024 00:36:44
#607099 [+-] Piilota Suosittele

>>607001

Jos voidaan todeta, että läpikulkualue on piha ja piha liittyy kotirauhan suojaamaan asuttuun taloon, niin pihan läpikulku on kielletty*. Se sitten, että voidaan todeta näin kerrostaloyhtiön yleisestä alueesta, onkin toinen ja haastavampi juttu.

Meillä rivitaloyhtiössä hankittiin isännöitsijän suosituksesta kyseiset kyltit erityisesti talven ja mahdollisten liukastumisvahinkojen vastuun vuoksi. Se nyt tiedetään, että etupihojen edestä painellaan joka tapauksessa kylteistä huolimatta, mutta erityisesti näin keväisin kalteva mäki on liukkaampi kuin lätkäjää.

https://www.minilex.fi/q/naapuri-kulkee-rivitalossa-pihamme-l%C3%A4pi

Yhtenä talvena muuten kuuppapäät painelivat takapihankin (aidattu pääty) läpi takaikkunoiden edestä. Aidan vuoksi niiden piti vähän kiertääkin. Niitä näki aina ajoittain kulkevan siitä. No, niille kun morjesteli kalsareissa ilman paitaa ikkunan läpi, niin alkoi vähentymään... taloyhtiö myös hommasi aika tuuheat pensasperkeleet takapihojen välistä käytävää kaventamaan.

[ 2 viestiä | ]