käärme käärme
Ihmelääke afrikassa Ihmelääke afrikassa
Juhlatissi Juhlatissi
Antifajäbä. Antifajäbä.
Juuri näin! Juuri näin!
rikolliskerho rikolliskerho
around blacks around blacks
notkea mummo notkea mummo
katalysaattoriton suomi katalysaattoriton suomi
Yhmöyh valkoista ylivaltaa Yhmöyh valkoista ylivaltaa
Videokokoelma Videokokoelma
Vasemmiston arvopohja. Vasemmiston arvopohja.
mertsi sano niin mertsi sano niin
hybridi dyroune :D hybridi dyroune :D
caccaa caccaa
parantava puku parantava puku
Negge Negge
kusella kusella
Hieno logiikka hermanni Hieno logiikka hermanni
tuhkis tuhkis
Halloween Halloween
Aito_Norjalainen töissä Aito_Norjalainen töissä
Jussi. Jussi.
AAAAAAAA!!!!! AAAAAAAA!!!!!
 564 näyttökertaa, 2 viestiä, 4.1 MB, 1 tiedosto, 19.08.2022 17:40:45
[ + 7 - | ]

SDP

[66714] [SDP.png] [4.1 MB] [2048x1449] [] []
SDP.png

sdp

(523)  · 

sanna marin

(344)  · 

pedari puolue

 · 

narkki sakki

 · 

12mm luoti hoitaa

19.08.2022 18:19:41
#593698 [+3] Piilota Suosittele

Sieltä on jo EU:lta sekä euroopan keskuspankilta varoituksia suomen lainoista sekä touhusta. Äkkiä napsahtaa sellainen päätös, joka tuli myös 90-luvulla.

Sitten alkaa napsumaan joka iikkaan.

20.08.2022 12:09:15
#593986 [+-] Piilota Suosittele

Ymmärtäisin öyhötyksen melkein mistä tahansa muusta, kuin liiasta velanotosta. Tajuaako keskiverto suomijuntti edes, että eu-maiden velat tulevat olemaan yhteisvastuulliset ennen tämän vuosikymmenen loppua, jolloin on silkkaa typeryyttä olla ottamatta kaikkea mitä irti saa ennen laskun tuloa. Niin kuin istuisi ravintolassa kuivin suin muiden kiskoessa kaksin käsin viinaa yhteiseen piikkiin, lopussa kuitenkin lasku jaetaan tasan.

Mieluiten toki infrastruktuuriin ym. julkisiin hankkeisiin sijoitettuna ne velkarahat, konkreettista hyötyä vuosikymmeniksi eteenpäin.

Se 90-luvun aika oli ja meni, missä velat olivat jokaisen valtion oma asia ja säästämisessä oli jotakin mieltä, siinä eu-jäsenyyden myötä. Että ihan noottia, paljonkohan noottia tulee niille isoille maille joilla on velkaa rapiat 200% bkt:stä, ero on siinä välittävätkö paskaakaan.

[ 2 viestiä | ]