Catboycam Catboycam
ei täällä ole ketään muita :3 ei täällä ole ketään muita :3
katsellaan vaan katsellaan vaan
tarja on rasisti tarja on rasisti
pintin seikkailut pintin seikkailut
Amnesty tietää! Amnesty tietää!
Ja toiset 4 Ja toiset 4
Sanna, tunnettu valehtelija Sanna, tunnettu valehtelija
Valupertin maanantai Valupertin maanantai
monikulttuurisuus monikulttuurisuus
brown brown
Hyväksytty Hyväksytty
Tuomas Malisen testamentti: ulkomailta ohjattu Marin? Tuomas Malisen testamentti: ulkomailta ohjattu Marin?
sillä välin meksikossa sillä välin meksikossa
Persujen politiikka pähkinänkuoressa Persujen politiikka pähkinänkuoressa
>:3 ministeri >:3 ministeri
Feminismi muualla. Feminismi muualla.
Make driftasi konttilaivalla Make driftasi konttilaivalla
Vitsi Vitsi
liian aikaisin liian aikaisin
Juhana Vartiainen meinaa tukehtua maskiinsa Juhana Vartiainen meinaa tukehtua maskiinsa
Ryssien nuotioretki Ryssien nuotioretki
Perfektionistin härnäystä Perfektionistin härnäystä
Ajattelin kertoa teille totuuksia Ajattelin kertoa teille totuuksia
 660 näyttökertaa, 2 viestiä, 4.1 MB, 1 tiedosto, 19.08.2022 17:40:45
[ + 7 - | ]

SDP

[66714] [SDP.png] [4.1 MB] [2048x1449] [] []
SDP.png

sdp

(541)  · 

sanna marin

(350)  · 

pedari puolue

 · 

narkki sakki

 · 

12mm luoti hoitaa

19.08.2022 18:19:41
#593698 [+3] Piilota Suosittele

Sieltä on jo EU:lta sekä euroopan keskuspankilta varoituksia suomen lainoista sekä touhusta. Äkkiä napsahtaa sellainen päätös, joka tuli myös 90-luvulla.

Sitten alkaa napsumaan joka iikkaan.

20.08.2022 12:09:15
#593986 [+-] Piilota Suosittele

Ymmärtäisin öyhötyksen melkein mistä tahansa muusta, kuin liiasta velanotosta. Tajuaako keskiverto suomijuntti edes, että eu-maiden velat tulevat olemaan yhteisvastuulliset ennen tämän vuosikymmenen loppua, jolloin on silkkaa typeryyttä olla ottamatta kaikkea mitä irti saa ennen laskun tuloa. Niin kuin istuisi ravintolassa kuivin suin muiden kiskoessa kaksin käsin viinaa yhteiseen piikkiin, lopussa kuitenkin lasku jaetaan tasan.

Mieluiten toki infrastruktuuriin ym. julkisiin hankkeisiin sijoitettuna ne velkarahat, konkreettista hyötyä vuosikymmeniksi eteenpäin.

Se 90-luvun aika oli ja meni, missä velat olivat jokaisen valtion oma asia ja säästämisessä oli jotakin mieltä, siinä eu-jäsenyyden myötä. Että ihan noottia, paljonkohan noottia tulee niille isoille maille joilla on velkaa rapiat 200% bkt:stä, ero on siinä välittävätkö paskaakaan.

[ 2 viestiä | ]