Usan tuleva presidenttia ja edustaa parasta mitä usalla on antaa Usan tuleva presidenttia ja edustaa parasta mitä usalla on antaa
Tarkk'apustaja Tarkk'apustaja
Nyt oli niin paska että nauratti Nyt oli niin paska että nauratti
Ric flashing cock Ric flashing cock
Aamu venyttelyt Aamu venyttelyt
Sairaus ja VR Sairaus ja VR
After scenes After scenes
Disni Disni
Nude Nude
Juotko edes murakkaa? Juotko edes murakkaa?
arkkiviholliset arkkiviholliset
Unelmani on päästä helvettiin Unelmani on päästä helvettiin
Hävytöntä leveilyä Hävytöntä leveilyä
Mun ihkuraksu hoitohevonen Mun ihkuraksu hoitohevonen
mustekala mustekala
Milf Milf
Transut hilluu ilman pilluu Transut hilluu ilman pilluu
Painoraja ylittyi Painoraja ylittyi
Äärim oikeisto Äärim oikeisto
Luolaston aktiivit kokoontuu Luolaston aktiivit kokoontuu
NY RILLATAA NY RILLATAA
Venäjä haluaa vain hyvää! Venäjä haluaa vain hyvää!
Murakka hälytys Murakka hälytys
Täydellinen suunitelma Täydellinen suunitelma
 1 189 näyttökertaa, 3 viestiä, 1.54 MB, 1 tiedosto, 17.07.2022 14:34:14
[ + 10 - | ]

ruuan hinta

[65783] [ruuan-hinta.png] [1.54 MB] [843x843] [] []
ruuan-hinta.png

sanna marin

(322)  · 

aamupala

(34)  · 

ruoka

(406)  · 

hinta

(35)
17.07.2022 19:39:58
#586238 [+4] Piilota Suosittele

Mikä oli tammikuussa ruokakaupassa 1€, on nyt 1,19-1,29€ ja marraskuussa mahdollisesti 1,3-1,5€.

Syyt tähän inflaatioon on liian moninaiset, mutta tästä tilanteesta voidaan osittain kiittää venäjän erikois operaatiota ukrainassa, saksaa siitä että sulki ydinvoimalansa, suomen entisiä hallituksia siitä että luotettiin että omavaraisuus on turhaa ja että muu eu / eurooppa ruokkii meidät halvemmalla kuin kotimaiset viljelijät & tilat.

Nyt voidaan vain ihmetellä ja odotella mihin tämä airoton ohjaamaton vene päätyy.

17.07.2022 20:00:30
#586245 [+2] Piilota Suosittele

>>586238

Niin. En nyt ymmärrä, miten Marin tähän liittyy (maksoi muuten ateriansa takaisin, joten en oikein ymmärrä, miksi kuvassa aiheesta edes enää mussutetaan....) Sonjalta tavallaan unohtui Euroopan riippuvaisuus Venäjän maakaasusta, sitä kun käyttää mm. Suomi, mutta kyllä, esimerkiksi Saksa ja kai osin Ruotsikin ovat toimineet vähän lyhytnäköisesti ajaessaan ydinvoimaa alas.

18.07.2022 19:34:10 | 19:35:33
#586449 [+1] Piilota Suosittele

>>586245
Marin tungetaan aina joka asiaan, koska ihmiset haluaa mustamaalata sitä kaikesta mahdollisesta. Varsinkin Kekkuli. Lisäkseen kaikki tuotteet ei ole kallistunut, tuota ehkä liioitellaan hieman. Jos katsot esimerkiks eineksiä niin ne (muistaakseni) HK:n lihapullapasta sekä muut lihapullat/kebab riisi, joku ~500g pakkaus. Niissä hinta on noussu euron. Sitten taas jos katsotaan Atrian lihamakaroni- maksalaatikko- spaghettivuoka- niitä 400g foliorasioita, niin hinta ei ole muuttunut kuin joku 10c

Leipää mä olen vähentänyt joten sitä en oo vertaillu, muta kuvittelisin siinä isompaakin muutosta myös lähitulevaisuudessa. Kuitenkin jokin peruna on sellanen, mitä en usko muuttuvan kovinkaan paljoa sillä perunaa saa helpommin.

[ 3 viestiä | ]