Pravda harashoo USSR Pravda harashoo USSR
Kepu Kepu
Tappajain tunnari soimaan Tappajain tunnari soimaan
Voi VIT Voi VIT
hiilinielu :D hiilinielu :D
Sipilex Sipilex
Jumalan siunausta Jumalan siunausta
Bold Eagle Bold Eagle
Spede halusi vain panna Spede halusi vain panna
Surufuu Surufuu
Rasisti ulisee Rasisti ulisee
ukrainan puolustajat ukrainan puolustajat
Sattuuhan sitä. Sattuuhan sitä.
Putinin henkikaarti Putinin henkikaarti
Karavaani Karavaani
Musk sammuttaa Teslat jos on väärä rotu ja väärä mielipide Musk sammuttaa Teslat jos on väärä rotu ja väärä mielipide
pako pako
lol drowning lol drowning
Tuhkakuppi Ukrainassa. Tuhkakuppi Ukrainassa.
Chairman meow Chairman meow
Kapitalismi pakotti Putinin hyökkåämään Kapitalismi pakotti Putinin hyökkåämään
Hatsapuria naamaariin Hatsapuria naamaariin
Melkoisen epätoivoista. Melkoisen epätoivoista.
Pääsiäinen 2020 muistoissamme Pääsiäinen 2020 muistoissamme
 447 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.23 MB, 1 tiedosto, 19.06.2022 12:43:57
[ + 1 | ]

Turku

[65196] [tiedosto.png] [0.23 MB] [744x758] [] []
tiedosto.png

19.06.2022 12:57:01
#579069 [+1] Piilota Suosittele

Vareksessa se jo sanottiin "Mikä vittu teitä porilaisia oikein vaivaa?"
Tamperelaiset puolestaan on samaa mieltä turusta turkulaisten kanssa.
Lahtelaiset: "Mä oon lahest!"
Koko muu suomi: "Mikä noita helsinkiläisiä / stadilaisia / heseleitä vaivaa?"

19.06.2022 16:35:57 | 16:37:00
#579110 [+-] Piilota Suosittele

Pori ja Rauma ovat kyllä molemmat hirveitä paikkoja. Yli 30 vuotta olen ollut jo sitä mieltä, että kunpa merenpinta nousisi ja siinä menisi Pori ja porilaiset. Siellä grilliltä ranskanperunatkin järjestyy punaisella hiustukolla varustettuna. Ihastuttava paikka todella.

Tosin x vuotta takaperin yllätyin positiivisesti, kun maailman kaunein tarjoilija oli hotelli Amadossa Porissa tarjoilemassa. Muutenkin palvelu oli hyvää ja ruoka oli supermahtavaa. Homeen haju huoneessa katossa olevine läikkineen oli toki sitten toinen juttu. Lisäksi "Pahan paikan" lähellä olevassa Hesessä joku karvaviikinki tiskin takana yllätti myös todella hyvällä palvelullaan.

Sen sijaan viime vuosina on tullut kokeiltua jokusen kerran Raumalla käyntiä, kun olen kuvitellut sen paremmaksi.

Mutta eräällä kerralla hotellihuone nykyisin Scandicin omistamassa loukossa oli hirveä ja kusen haju kylppärissä oli sellainen kuin 10 kissaa olisi kuseskinut huoneen joka nurkan ja saumat täyteen. Ja hotellissa ei tietysti ilmastointiakaan ollut, joten kuumana kesäpäivänä tuoksu ja lämpötila olivat molemmat sitten sen mukaiset. Tuli silloin huomattua ja googletettua, että muutkin olivat samaan törmänneet.

Ja hitto, erään ravintolan paskaepisodit. Aika täysi ravintola ja meidät sijoitettiin suht lähellä wc-tiloja. Ja joku vanha gubbe siellä sitten oli saanut paskamyrkyn aikaan paskottuaan vaatteensa, itsensä, kävelykeppinsä ja koko vessan. Asiaa sitten ihan tarpeeksi isoon ääneen siinä vouhkailtiin. Joku kävi guben hakemassa takaoven kautta pois ja henkilökuntaa pyöri paikalla lauma kunnes muutama tsekkasi lopulta vessan ja päivittelyt olivat suuret ja Ei käytössä -lappu wc:n oveen. Parasta Raumaa.

Eräällä toisella retkikerralla ihan tässä korona-aikaan oli kuvitelma, että mennään "ihan kivaan" ketjuhotelliin Raumalla (ei siis tuohon samaan), syödään hienosti paikan omassa ravintolassa jonka ruokalista kuulosti ihan kivalta ja juodaan hotellilla sitten myös mukavasti. No, varatessa tietysti asiaa ei kerrottu, mutta paikan päällä paljastui, että ravintolat ja baarit hotellissa ovat kiinni. Kiva. Eli ei kun sitten kävelemään hotellilta keskustan suuntaan ravintola- ja baarikeskittymään todetaksemme matkalla, että lauma spurguja on miehittänyt koko puiston, vetelee siellä viinaa avoimesti örveltäen ja puskassa kuseskellen ja paskoen... ja myös puskassa hässien. Ihan parasta Raumaa.

Jälkimmäisellä reissulla toki täytyy sanoa, että S-ryhmän ketjuravintolassa ruoka oli kyllä hyvää ja palvelu tarjoilijasta riippuen joko raumalaista tai hyvää. Enimmäkseen jälkimmäistä kyllä siellä.

[ 5 viestiä | ]