Rallia Rallia
Johnny Rebel - Quit your bitchin` nigger Johnny Rebel - Quit your bitchin` nigger
Lampaita Lampaita
Hannu maistaa Juustopuuroa Hannu maistaa Juustopuuroa
Hihi. t. Jussi Hihi. t. Jussi
Sekakäyttö on parasta huumetta Sekakäyttö on parasta huumetta
Ei saa siivota kaikkea >:3 Ei saa siivota kaikkea >:3
Hieno firma Hieno firma
Catboykami Catboykami
Jenkkien tulevan vuoden tapahtumat Jenkkien tulevan vuoden tapahtumat
Se on kohta joulu taas! Se on kohta joulu taas!
sontiainen sontiainen
Trump on järjestämässä vallankaappausta ja telotuspartioita Trump on järjestämässä vallankaappausta ja telotuspartioita
Sisäministeri Sisäministeri
Älysi katkesi Älysi katkesi
Panseksuaali Panseksuaali
mitä suotta kierteleen mitä suotta kierteleen
What's going on? What's going on?
Hyss.. täällä nukutaan Hyss.. täällä nukutaan
Super villain 😬 Super villain 😬
Tolik Alcohic :D Tolik Alcohic :D
piirros piirros
>Bidennys :-D >Bidennys :-D
ei saa komentaa ;___; ei saa komentaa ;___;
 1 023 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.46 MB, 1 tiedosto, 07.05.2022 15:14:48
[ + 5 - | ]
👑 Katsotuin 07.05.2022.

villasukat

[64242] [villasukat.png] [0.46 MB] [526x526] [] []
villasukat.png

villasukka

 · 

anna kontula

(7)  · 

rosvo

(83)  · 

varas

(141)  · 

venäjä

(465)
07.05.2022 17:13:37 | 01:24:16
#569453 [+1] Piilota Suosittele

En ole samaa mieltä Kontulan kanssa siitä miten hän näkee liittymisen Natoon, mutta joitakin hänen sanomisiaan selkeästi vääristellään. Näitä asioita ei kannata miettiä tunteella, vaan puhtaiden faktojen kautta. Henkilökohtaisesti odotan, että vasemmistoliitto pitää sanansa ja lähtee hallituksesta jos/kun Suomi liittyy Natoon, koska ovat näin jo vuosia itseään myyneet.

Villasukkavertaus tulee talvisodasta, jossa Islanti tuki suomea lähettämällä villasukkia. Kontulan pointti Päivärinnan haastattelussa oli kuitenkin se, että 5. artikla ei velvoita lähettämään muuta ja että esimerkiksi sotakaluston muodossa toimitettua apua toimitettaisiin myös ilman Nato-jäsenyyttä (aivan kuten nyt tapahtuu Ukrainan suhteen).

Väittäisin, että Kontula on oikeassa kasvavan terrorismin uhan osalta. Neutraali ja liittoutumaton maa on varmasti eri tasolla silloin kun halutaan teroilemalla "ottaa kantaa" siihen miten Nato toimii maailmalla. Suomi on tällöin sen kannanoton kohde.

Väittäisin myös, että tällä hetkellä Venäjällä olisi resursseja hyökätä Suomeen oikeastaan vain siinä tilanteessa, että siellä julistettaisiin liikekannallepano. Silloin olisi saatavilla miehiä ja kalustoa, mutta silloin ei olisi enää kyseessä "erityisoperaatio", vaan puhdas sota.

EDIT: Vasemmistoliitto tuli järkiinsä ja käänsivät takkinsa eivätkä ole lähdössä hallituksesta. Toisaalta taas sitä ei voi mitenkään puhua positiiviseksi asiaksi, että puolue on mainostanut Natoon liittymistä kynnyskysymykseksi ja nyt se ei sitten yht'äkkiä sitä enää olekkaan.

08.05.2022 09:36:00
#569637 [+-] Piilota Suosittele

>>569453

Se oli jo tiedossa. Eivät lähde hallituksesta, kuten eivät muutkaan lähde. Edellisessä hallituksessa meinasi hallitus kaatua työtaistelun osalta. Mutta sitten tulikin päätös, että lomarahat vittuun ja 5 minuuttia jokkaiselle lisää työaikaa.

08.05.2022 21:21:57
#569789 [+-] Piilota Suosittele

>>569453
Koko Naton merkitys menee pöntöstä alas, jos ne ei reagoi voimalla, kun johonkin jäsenmaahan hyökätään. Sen koko olemassa olo perustuu tähän yhteen ja ainoaan pelotteeseen. Joku Pohjois-Makedonia tai Montenegro saattaa lähettää villasukkia, mutta kyllä muiden isompien maiden täytyy reagoida voimalla tai koko Natolla katoaa merkitys.

[ 6 viestiä | ]