En varmaa paina noin paljoa! Paska vaaka! En varmaa paina noin paljoa! Paska vaaka!
hui kun jänskättää hui kun jänskättää
Repostnikin sielunveli Repostnikin sielunveli
Meno Meno
do you have mämmi? do you have mämmi?
Kuvaotokset #13 Kuvaotokset #13
HM:n uutta mallistoa HM:n uutta mallistoa
cool club cool club
Pete ja löylykauhakuolema Pete ja löylykauhakuolema
HUUDISDA HUUDISDA
Kehote Kehote
That's what she said! That's what she said!
Klassinen Sinfest Klassinen Sinfest
Suicide is painless Suicide is painless
Papan pako epäonnistui ;_; Papan pako epäonnistui ;_;
Robotteja viihteen eri aloilta Robotteja viihteen eri aloilta
mai beloved vaifu ;__; mai beloved vaifu ;__;
Kirjallisuuden klassikot - Les Misérables Kirjallisuuden klassikot - Les Misérables
The gods are willing The gods are willing
Answer me Answer me
Tä? Tä?
A man of no bounds A man of no bounds
No nyt y,,ärrän No nyt y,,ärrän
jenkki jenkki
 1 080 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.46 MB, 1 tiedosto, 07.05.2022 15:14:48
[ + 5 - | ]
👑 Katsotuin 07.05.2022.

villasukat

[64242] [villasukat.png] [0.46 MB] [526x526] [] []
villasukat.png

villasukka

 · 

anna kontula

(8)  · 

rosvo

(83)  · 

varas

(145)  · 

venäjä

(469)
07.05.2022 17:13:37 | 01:24:16
#569453 [+1] Piilota Suosittele

En ole samaa mieltä Kontulan kanssa siitä miten hän näkee liittymisen Natoon, mutta joitakin hänen sanomisiaan selkeästi vääristellään. Näitä asioita ei kannata miettiä tunteella, vaan puhtaiden faktojen kautta. Henkilökohtaisesti odotan, että vasemmistoliitto pitää sanansa ja lähtee hallituksesta jos/kun Suomi liittyy Natoon, koska ovat näin jo vuosia itseään myyneet.

Villasukkavertaus tulee talvisodasta, jossa Islanti tuki suomea lähettämällä villasukkia. Kontulan pointti Päivärinnan haastattelussa oli kuitenkin se, että 5. artikla ei velvoita lähettämään muuta ja että esimerkiksi sotakaluston muodossa toimitettua apua toimitettaisiin myös ilman Nato-jäsenyyttä (aivan kuten nyt tapahtuu Ukrainan suhteen).

Väittäisin, että Kontula on oikeassa kasvavan terrorismin uhan osalta. Neutraali ja liittoutumaton maa on varmasti eri tasolla silloin kun halutaan teroilemalla "ottaa kantaa" siihen miten Nato toimii maailmalla. Suomi on tällöin sen kannanoton kohde.

Väittäisin myös, että tällä hetkellä Venäjällä olisi resursseja hyökätä Suomeen oikeastaan vain siinä tilanteessa, että siellä julistettaisiin liikekannallepano. Silloin olisi saatavilla miehiä ja kalustoa, mutta silloin ei olisi enää kyseessä "erityisoperaatio", vaan puhdas sota.

EDIT: Vasemmistoliitto tuli järkiinsä ja käänsivät takkinsa eivätkä ole lähdössä hallituksesta. Toisaalta taas sitä ei voi mitenkään puhua positiiviseksi asiaksi, että puolue on mainostanut Natoon liittymistä kynnyskysymykseksi ja nyt se ei sitten yht'äkkiä sitä enää olekkaan.

08.05.2022 09:36:00
#569637 [+-] Piilota Suosittele

>>569453

Se oli jo tiedossa. Eivät lähde hallituksesta, kuten eivät muutkaan lähde. Edellisessä hallituksessa meinasi hallitus kaatua työtaistelun osalta. Mutta sitten tulikin päätös, että lomarahat vittuun ja 5 minuuttia jokkaiselle lisää työaikaa.

08.05.2022 21:21:57
#569789 [+-] Piilota Suosittele

>>569453
Koko Naton merkitys menee pöntöstä alas, jos ne ei reagoi voimalla, kun johonkin jäsenmaahan hyökätään. Sen koko olemassa olo perustuu tähän yhteen ja ainoaan pelotteeseen. Joku Pohjois-Makedonia tai Montenegro saattaa lähettää villasukkia, mutta kyllä muiden isompien maiden täytyy reagoida voimalla tai koko Natolla katoaa merkitys.

[ 6 viestiä | ]