♂️♂️ Homontai - vankilapuhetta ♂️♂️ ♂️♂️ Homontai - vankilapuhetta ♂️♂️
Eläinmaailman viisautta Eläinmaailman viisautta
puolalainen tuhoamisleiri puolalainen tuhoamisleiri
hmmm nielen kiintoisa hmmm nielen kiintoisa
Zanuff The Butcher 3/3 Zanuff The Butcher 3/3
Vittu saatana Vittu saatana
Kenway räppää Kenway räppää
gay gay
Galaxy Book by Hubble Galaxy Book by Hubble
Jenkit haluaa olla kaikessa vaan parhaita Jenkit haluaa olla kaikessa vaan parhaita
Katalaa banettelua >:3 Katalaa banettelua >:3
City Slicker Visits The South (Hunt: Showdown) City Slicker Visits The South (Hunt: Showdown)
Kuvaotokset #31 Kuvaotokset #31
niilon aamupaska niilon aamupaska
autismi autismi
Kissakala Kissakala
Vastustamatonta börheyttä :3 Vastustamatonta börheyttä :3
False Positive - Yolk 1/2 False Positive - Yolk 1/2
Uusin versio maaliskuussa Uusin versio maaliskuussa
Hattu :D Hattu :D
Pulu Pulu
Mikä sen mukavampaa ku Mikä sen mukavampaa ku
Tunnel of Love Tunnel of Love
Puhveli viettelee sua Puhveli viettelee sua
 1 176 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.46 MB, 1 tiedosto, 07.05.2022 15:14:48
[ + 5 - | ]
👑 Katsotuin 07.05.2022.

villasukat

[64242] [villasukat.png] [0.46 MB] [526x526] [] []
villasukat.png

villasukka

 · 

anna kontula

(8)  · 

rosvo

(84)  · 

varas

(150)  · 

venäjä

(480)
07.05.2022 17:13:37 | 01:24:16
#569453 [+1] Piilota Suosittele

En ole samaa mieltä Kontulan kanssa siitä miten hän näkee liittymisen Natoon, mutta joitakin hänen sanomisiaan selkeästi vääristellään. Näitä asioita ei kannata miettiä tunteella, vaan puhtaiden faktojen kautta. Henkilökohtaisesti odotan, että vasemmistoliitto pitää sanansa ja lähtee hallituksesta jos/kun Suomi liittyy Natoon, koska ovat näin jo vuosia itseään myyneet.

Villasukkavertaus tulee talvisodasta, jossa Islanti tuki suomea lähettämällä villasukkia. Kontulan pointti Päivärinnan haastattelussa oli kuitenkin se, että 5. artikla ei velvoita lähettämään muuta ja että esimerkiksi sotakaluston muodossa toimitettua apua toimitettaisiin myös ilman Nato-jäsenyyttä (aivan kuten nyt tapahtuu Ukrainan suhteen).

Väittäisin, että Kontula on oikeassa kasvavan terrorismin uhan osalta. Neutraali ja liittoutumaton maa on varmasti eri tasolla silloin kun halutaan teroilemalla "ottaa kantaa" siihen miten Nato toimii maailmalla. Suomi on tällöin sen kannanoton kohde.

Väittäisin myös, että tällä hetkellä Venäjällä olisi resursseja hyökätä Suomeen oikeastaan vain siinä tilanteessa, että siellä julistettaisiin liikekannallepano. Silloin olisi saatavilla miehiä ja kalustoa, mutta silloin ei olisi enää kyseessä "erityisoperaatio", vaan puhdas sota.

EDIT: Vasemmistoliitto tuli järkiinsä ja käänsivät takkinsa eivätkä ole lähdössä hallituksesta. Toisaalta taas sitä ei voi mitenkään puhua positiiviseksi asiaksi, että puolue on mainostanut Natoon liittymistä kynnyskysymykseksi ja nyt se ei sitten yht'äkkiä sitä enää olekkaan.

08.05.2022 09:36:00
#569637 [+-] Piilota Suosittele

>>569453

Se oli jo tiedossa. Eivät lähde hallituksesta, kuten eivät muutkaan lähde. Edellisessä hallituksessa meinasi hallitus kaatua työtaistelun osalta. Mutta sitten tulikin päätös, että lomarahat vittuun ja 5 minuuttia jokkaiselle lisää työaikaa.

08.05.2022 21:21:57
#569789 [+-] Piilota Suosittele

>>569453
Koko Naton merkitys menee pöntöstä alas, jos ne ei reagoi voimalla, kun johonkin jäsenmaahan hyökätään. Sen koko olemassa olo perustuu tähän yhteen ja ainoaan pelotteeseen. Joku Pohjois-Makedonia tai Montenegro saattaa lähettää villasukkia, mutta kyllä muiden isompien maiden täytyy reagoida voimalla tai koko Natolla katoaa merkitys.

[ 6 viestiä | ]