Keimon vappu Keimon vappu
Jekku kakkonen Jekku kakkonen
Radio Rock Radio Rock
Muttaku maahanmuutto ja Marin! Muttaku maahanmuutto ja Marin!
Haista paska Haista paska
Marsha May Marsha May
Tarjosi karkkia Tarjosi karkkia
Ihana nainen Ihana nainen
Hyvä pylle Hyvä pylle
Drinkki Drinkki
Ye Ye
Raju kuva Raju kuva
Star Wars Star Wars
Luolastolainen syömässä Luolastolainen syömässä
Ihana nainen Ihana nainen
Gambina Gambina
Tarjoili hot dogin Tarjoili hot dogin
Häpy Meal Häpy Meal
Ihana nainen Ihana nainen
Tissit Tissit
Stuck in the Middle (With Psyyke & Norski) Stuck in the Middle (With Psyyke & Norski)
Italian poliisi kurittaa matua Italian poliisi kurittaa matua
Tissit Tissit
Suljettu Suljettu
 600 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.75 MB, 1 tiedosto, 26.01.2022 22:03:52
[ + 1 | ]

C-paperit

[61066] [C-paperi.png] [0.75 MB] [640x640] [] []
C-paperi.png

c-paperi

 · 

armeija

(125)  · 

lusmu

27.01.2022 00:04:24 | 00:05:25
#542993 [+1] Piilota Suosittele

Elämä on valintoja täynnä.

Tuon ikäiselle oravalle annetaan seuraavat vaihtoehdot:

- Laulaako Tiku-Taku-Tiku-Taku-Iines-ja-Akua jonkun keskenkasvuisen ja tyttöoravaa saamattoman alikessun tahdissa
- Opiskeleeko koulussa ammattiin vihreä kortti taskussa
- Onko töissä rakentamassa uraa/tienaamassa rahaa vihreä kortti taskussa
- Makaako (W)C-paperirulla pään alla sossun rahoilla päivät pitkät vihreä kortti taskussa
- Luumuileeko ilmaiseksi kirjastossa tms. vuoden verran sipa-oravana
- Ottaako suoraan puolen vuoden totaalit ja vankeuden

Se on sitten oravan oma oikeus valita. 10 vuotta myöhemmin erittäin harvaa kiinnostaa, mitä orava aikanaan valitsi.

28.01.2022 00:04:32 | 00:05:35
#543149 [+-] Piilota Suosittele

>>543010

C-luokitus on vain luokka, joka sisältää kaikkea mahdollista terveyteen liittyvää aina heikosta näöstä päihdeongelmiin asti.
C-luokituksen kaverina on aina diagnoosikoodi kirjain + nn.n. Mahdollisesti useampikin koodi.

Diagnoosi on se tekijä, joka voi vaikuttaa tiettyihin vakuutuksiin samoin kuin ko. diagnoosi olisi saatu lääkärissä armeijan ulkopuolella. Aika on myös yksi tekijä.

Päihdediagnoosilla yhdistettynä ahdistus-/masennusdiagnoosiin ei kannata heti seuraavana päivänä lähteä henkivakuutusta kyselemään. Vaikka sattuisi jostain saamaankin, niin hinnat ovat vähän erilaiset.

Tunnen C-luokituksella varustettuja henkilöitä, joilla on tai on ollut henkivakuutukset, tapaturmavakuutukset ja sairauskuluvakuutukset.

Joskus kymmeniä vuosia sittenhän oli kaikenlaista urbaanilegendaa siitä, että C-luokitettu ei koskaan saa töitä mistään eikä saa asuntolainaa. Urbaanilegendaa, ainakin jo 90-luvusta lähtien.

*Nykyään ainakin osa päihdetapauksista luokitellaan T-luokkaan, joka on vapaasti yksinkertaistettuna "Turvallisuusriski - liian vaarallinen armeijaan".


Henkivakuutuksesta sitten yleisesti voi ollakin montaa mieltä. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Isommat maksut, isommat korvaukset. Isompi ikä, isommat maksut. Säästämällä/sijoittamalla vastaavat summat eläkerahastoon nuoresta aikuisiästä alkaen saa samat tai isommat varat jos ei sitten iske paska säkä ja viikatemies vie keskimääräistä nuorempana. Jos välttää paskan säkän, niin jossain vaiheessa eläkkeelle mennessä on hyvä potti jemmassa - ja voi halutessaan vielä olla itsekäs ja käyttää sen rahan itse sen sijaan, että jättää sen jälkeensä.

[ 4 viestiä | ]