watch out boomer watch out boomer
Ankkalinnan juopot Ankkalinnan juopot
king nigga king nigga
Demarien jatkot Demarien jatkot
Meemit Meemit
Mikä elokuva? Mikä elokuva?
Sdp Sdp
Salaliitto-sammakko Salaliitto-sammakko
Pikku Myy Pikku Myy
keinutaan keinutaan
turri turri
muistakaa kättä toisen taskuun muistakaa kättä toisen taskuun
Näitä nyt ilmestyy.. Näitä nyt ilmestyy..
Ilmastonmuutos Ilmastonmuutos
ratkaisu ratkaisu
huaraaaa huaraaaa
hyvä video hyvä video
Pappi vetää täysillä 🤣 Pappi vetää täysillä 🤣
Tuli viimevuoden tilastot. Tuli viimevuoden tilastot.
Drawn Together Drawn Together
Ei onkelmia Ei onkelmia
:O :O
Kyllä se siitä Kyllä se siitä
Torille! Torille!
 454 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.37 MB, 1 tiedosto, 11.01.2022 02:39:12
[ + 1 - | ]

Koronapotilaatko yliedustettuina? Tehohoitopaikkojako ei riitä?

[60511] [yliedustetut_koronapotilaat.jpg] [0.37 MB] [2686x1648] [] []
yliedustetut_koronapotilaat.jpg

korona

(298)  · 

tehohoito

 · 

sairaala

(23)
11.01.2022 10:45:08 | 10:45:21
#538406 [+1] Piilota Suosittele

Kyse ei ole siitä riittääkö paikkoja, vaan siitä että ei ole henkilökuntaa. Tämä ongelma tiedostettiin jo vuoden 2020 alussa kun tehohoitopaikkojen määrää lisättiin. Osaavaa porukkaa ei vain ole, eikä sitä taikaiskusta tule vaikka kuinka toivottaisiin.

Koronapotilaat todellakin ovat yliedistettuina. Lisäksi pitkään vaikeaa leikkausta odottaneen ei varmasti ole mukava kuulla kuinka hänen leikkaustaan joudutaan jälleen siirtämään jonkun rokotekielteisen änkyrän vietyä paikan.

Tehohoitopaikkojen kapasiteetti oli tarkoitus nostaa vuoden 2020 aikana noin tuhanteen. Koronapotilas vaatii kuitenkin tehostetun valvonnan paikan, joita on vain osa paikoista. Tehohoitopaikka sitoo sitoo myös henkilökuntaa (viisi ammattitaitoista hoitajaa).

11.01.2022 11:03:20
#538410 [+-] Piilota Suosittele

>>538406
Silloin, kun potilas on hengityskoneessa hän on tehohoidossa.
Tehostettu valvonta on jo lievempi hoito.
Koronapotilaat ovat taas siitä kinkkisempi ryhmä, että heillä on tarttuva ja tappava sairaus ja heidät on siksi eristetty muista potilaista. Hoitajia ja lääkäreitä myöten.
Eli voidaan raakasti laskea, että nykyiset 60 teholla makaavaa koronapotilasta vie paikan noin sadalta.

11.01.2022 12:36:31
#538428 [+-] Piilota Suosittele

>>538410
Olet oikeassa. Meni nuo väärinpäin.

Tehohoito
- henkeä uhkaava elintoiminnon häiriö tai uhka
- elintoimintojen tarkkailu valvontalaitteilla
- hengityslaitteet
- munuaisten korvaushoitolaite
- lääkehoito verenkiertoon

Tehovalvontahoito
- yksi tai kaksi lievää tai yksittäinen keskivaikea elintoiminnon häiriö tai sen uhka
- elintoimintojen tarkkailu valvontalaitteilla
- vähemmän laitteilla toteutettavaa hoitoa
- yksinkertaisemmat lääkehoidot

13.01.2022 06:39:43
#538871 [+-] Piilota Suosittele

>>538678
Luultavasti :D

Mut mun pointti jokatapaukses oli, et mielestäni sun tekstissä oli turhaa rokottamattomien syyllistämistä. Niit tehohoitopaikkoi kuitenki menee tämä tuost ja väitän et aika paljo sairauksist juontaa elämätapavalinnoist. Ni ei siin mielestäni pitäis olla mitää väärää jos joku ei oo halunnut osallistuu lääketieteellisee kokeesee (tms muu syy olla rokottamatta). Eks sää olet kuitenki itte nappulan ajoilt asti puhunu ihmiste tasavertaisest kohtelust ja et kaikil on sama arvo, yksilön toimet pitää tuomita yksilön toimina, eikä kyseisen ihmisryhmän jne? Ni miks tää sama ei päde rokottamattomii?

13.01.2022 11:04:08 | 11:06:03
#538889 [+-] Piilota Suosittele

>>538871
Mun teksteissä on AINA rokottamattomien syyllistämistä. Se ei ole kuitenkaan sama asia kuin rokottamattomien epätasa-arvoinen kohtelu. Olen tuonut useassakin yhteydessä esille, että myös typerykset ovat oikeutettuja hoitoon.

[ 14 viestiä | ]