Äkänen kello Äkänen kello
vammainen vammainen
Lopussa kiitos seisoo Lopussa kiitos seisoo
Murkun vaellus Murkun vaellus
Et taida tietää mitä karthagossa tapahtu Et taida tietää mitä karthagossa tapahtu
Hieno maisema Hieno maisema
Kiljua perkele Kiljua perkele
Maahantunkeutujat Maahantunkeutujat
Panssarivaunu Panssarivaunu
Räntäpömpytin HD Räntäpömpytin HD
Nyyaaaargh! Nyyaaaargh!
Näköharhoja Näköharhoja
Piilota tuskasi tyylillä Piilota tuskasi tyylillä
Mitä vittua minä luen Mitä vittua minä luen
Olvi on hyvää Olvi on hyvää
tuu T H I C C I tuu T H I C C I
Jättiläispunapuuhakkuuta,uitto- ja sahatoimintaa vuodelta 1946 Jättiläispunapuuhakkuuta,uitto- ja sahatoimintaa vuodelta 1946
Ei ole mun! Ei ole mun!
Poliisihevonen syrji vammaista Poliisihevonen syrji vammaista
vitun lit däbbi fam vitun lit däbbi fam
Crack hen Crack hen
Disgusting Disgusting
Itä juttuja Itä juttuja
Pekka Pekka
 1 101 näyttökertaa, 6 viestiä, 1.56 MB, 1 tiedosto, 18.10.2021 00:06:42
[ + 10 - | ]
👑 Plussatuin 18.10.2021.

fetapiirakka

[57481] [sanna-marinin-fetapiirakka.png] [1.56 MB] [843x843] [] []
sanna-marinin-fetapiirakka.png

fetapiirakka

 · 

sanna marin

(329)
18.10.2021 18:43:56 | 18:46:02
#508952 [+2] Piilota Suosittele

>>508899

Soitas nyt ensin HUS:iin tai vaikka TAYS:iin ja kysy, ketkä tällä hetkellä ovat sairaalahoidossa saati tehohoidossa ja mikä on rokottamattomien ja rokotettujen suhde.

Todellisuus on, että rokottamattoman todennäköisyys päätyä sairaalaan ja teholle on megaluokkaa suurempi kuin rokotetun.
Ilman foliohattua tästä voi lukea monesta lähteestä ja lukea HUS:in ja TAYS:in vastuuhenkilöiden lausunnot asiasta.

Mitä tulee sitten rokotettujen sairaalaan päätymiseen, niin tämäkin on selitetty kyllä hyvin tarkasti vaikkapa Iltalehdessä.
Ihan esimerkkeinä asiasta on väärin tehty rokotus, sitten vaikuttavia tekijöitä ovat liian pieni tai liian suuri lihasmassa, lääkitys joka vaikuttaa negatiivisesti koronarokotteeseen alentamalla sen tehoa jne. Vaikka riski on megaluokkaa pienempi, on se silti olemassa ja luvut nousevat, koska yhteiskuntaa on nyt avattu ja jälleen liiankin kovalla vauhdilla.

Ja sitten kun huomioi edellä olevat + muut rokotteen tehoa alentavat seikat, niin on hyvin luontaista että kun tuplarokotettujen määrä alkaa huidella 70 prosenttia rokottamattomien jäädessä vähemmistöön, niin vaikka rokottamattomilla on megaluokkaa suurempi riski joutua sairaalaan, niin sairaalahoitomääriin alkaa väkisin lukujenkin valossa tulemaan tuplarokotettuja tapauksia, joissa rokotesuoja ei ole tarpeeksi suuri esim. aiemmin mainituista syistä yhdistettynä riskiryhmien moninkertaisiin riskeihin.

Maailmalla lisäksi on maita, jotka tuplarokottivat väestön todella nopeasti, mutta koska rokotesuoja alkaa laskemaan ajan myötä kuten monen muunkin rokotteen kanssa on, niin koronan jyllätessä maailmalla, se tulee takaisin pyörimään myös tuplarokotettujen maihin (erityisesti ja enemmän rokottamattomien vuoksi) ja kun rokotesuoja on jo ehtinyt laskemaan, riski sairastua taas kasvaa ilman uutta tehostetta.

Moni rokottamaton vain tuntuu mouhuavan mouhuamisen ilosta ja jättää tiedot lukematta tai sisäistämättä.

18.10.2021 21:24:07
#508963 [+-] Piilota Suosittele

Siis kuvasarjan tekijällä on peppukipua kun mitään ei tehdä, paitsi fetaa, ja rajoituksia sekä passi :D :D :D :D :D

[ 6 viestiä | ]