Russian special forces Russian special forces
Hacka löken Hacka löken
aika kuolla aika kuolla
Byoop Byoop
Teit kohtalokkaan virheen >:3 Teit kohtalokkaan virheen >:3
dinojen sukupuutto dinojen sukupuutto
Kuvaotokset #26 Kuvaotokset #26
Bing Bing
Teknologinen kehitys Teknologinen kehitys
Putum Putum
Torstai Torstai
tyhmää paskaa tyhmää paskaa
Doping-kohu Doping-kohu
aku on ajatuksissaa rasisti aku on ajatuksissaa rasisti
Opettaja opettaja, mä tiedän! :3 Opettaja opettaja, mä tiedän! :3
Sale vaali-iltana Sale vaali-iltana
Väyrysen kissa Väyrysen kissa
Finneas Finneas
Normaalia? Normaalia?
pixelipasi pixelipasi
Ned Stark - On Trust Ned Stark - On Trust
Metsäpalo eskaloitui Metsäpalo eskaloitui
Järjestyksenvalvoja :D Järjestyksenvalvoja :D
ylvästä ylvästä
 1 030 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.77 MB, 1 tiedosto, 17.10.2021 00:07:46
[ + 8 | ]

eesti

[57465] [suomi-eesti.png] [0.77 MB] [402x840] [] []
suomi-eesti.png

eesti

(19)  · 

viro

(48)  · 

suomi

(396)  · 

kopiointi

 · 

matkiminen

17.10.2021 16:29:50
#508734 [+-] Piilota Suosittele

>>508620
Parjaukselle on historiallinen syy. Miksi? Koska ne kuulu neuvostoliittoon, toki itsenäistyi mutta valtioiden välisissä suhteissa nää hommat kestää. Virolla oli todella paljon todistettavaa, mutta se suoriutui niistä aika hyvin. Esimerkiksi sotien aikaan virolaiset oli näppäriä liittolaisia kun salakuunneltiin ryssän taajuuksia. Vaikka apu sieltä oli pientä, sillä saattoi olla suurempia merkityksiä.

No mites kun mentiin kohti nykyaikaa?
Viron oman identiteetin löytäminen kesti aikansa. Se 80 ja 90-luvun piratismin paratiisi kukoisti eniten heidän maineessaan. Suomalaiset kävi ostaan viinaa ja huorissa, toki sitä tapahtuu edelleen muttei niin suuressa mittakaavassa. Mä sanoisin että vasta siinä 2010 viro alkoi nousta ja lujaa. Nyt kun 2021 menee viroon, se ei todellakaan ole sama asia kuin 10v sitten. Se on kuitenkin kulttuurin kehityksessä paljon, sillä virolaisten silmissä 2001 ja 2021 helsinki näytti niille samalta.

Koitan sanoa että tietyissä asioissa viro on noussut ihan saatanasti meitä enemmmän, mutta luonnollisesti itsenäisyyden jälkeen oli aika suo mistä ponnistaa.

[ 4 viestiä | ]