Lesbiaani Lesbiaani
Euforinen cyka Euforinen cyka
Ipa Ipa
Otetaanko ryhmäkuva? Otetaanko ryhmäkuva?
huutokauppa keisari huutokauppa keisari
Mal malloy Mal malloy
Bee Gees feat NK Bee Gees feat NK
Aled Jones Aled Jones
Penaalin terävin kynä Penaalin terävin kynä
Boating With Cats Guide Boating With Cats Guide
Jaxuhali Väänäselle Jaxuhali Väänäselle
neek...eiku linnun pelätti neek...eiku linnun pelätti
kissa helvettiin kissa helvettiin
Uravalinta Uravalinta
Ehkä? Ehkä?
minun :3 minun :3
Mikki Mikki
Himo läski luolastolainen Himo läski luolastolainen
oliko pakko kommentti oliko pakko kommentti
Kohta lähtee henki Kohta lähtee henki
Tyrone sees black panther Tyrone sees black panther
Setä ei saanu mäkkäristä ilmasta juomaa Setä ei saanu mäkkäristä ilmasta juomaa
Siksi PS Siksi PS
tämä onkin nyt minun paikka :3 tämä onkin nyt minun paikka :3
 704 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.77 MB, 1 tiedosto, 17.10.2021 00:07:46
[ + 8 | ]

eesti

[57465] [suomi-eesti.png] [0.77 MB] [402x840] [] []
suomi-eesti.png

eesti

(17)  · 

viro

(46)  · 

suomi

(372)  · 

kopiointi

 · 

matkiminen

17.10.2021 16:29:50
#508734 [+-] Piilota Suosittele

>>508620
Parjaukselle on historiallinen syy. Miksi? Koska ne kuulu neuvostoliittoon, toki itsenäistyi mutta valtioiden välisissä suhteissa nää hommat kestää. Virolla oli todella paljon todistettavaa, mutta se suoriutui niistä aika hyvin. Esimerkiksi sotien aikaan virolaiset oli näppäriä liittolaisia kun salakuunneltiin ryssän taajuuksia. Vaikka apu sieltä oli pientä, sillä saattoi olla suurempia merkityksiä.

No mites kun mentiin kohti nykyaikaa?
Viron oman identiteetin löytäminen kesti aikansa. Se 80 ja 90-luvun piratismin paratiisi kukoisti eniten heidän maineessaan. Suomalaiset kävi ostaan viinaa ja huorissa, toki sitä tapahtuu edelleen muttei niin suuressa mittakaavassa. Mä sanoisin että vasta siinä 2010 viro alkoi nousta ja lujaa. Nyt kun 2021 menee viroon, se ei todellakaan ole sama asia kuin 10v sitten. Se on kuitenkin kulttuurin kehityksessä paljon, sillä virolaisten silmissä 2001 ja 2021 helsinki näytti niille samalta.

Koitan sanoa että tietyissä asioissa viro on noussut ihan saatanasti meitä enemmmän, mutta luonnollisesti itsenäisyyden jälkeen oli aika suo mistä ponnistaa.

[ 4 viestiä | ]