Heitä homo voltti! Heitä homo voltti!
erityisen miellyttävää erityisen miellyttävää
Klassikko Klassikko
jankon spedoni jankon spedoni
tissit on tissit tissit on tissit
se koittaa opettaa jotain se koittaa opettaa jotain
Kuulinko ruoka Kuulinko ruoka
Bisnekset luistaa Bisnekset luistaa
Kaaheeta Kaaheeta
Ehana nainen! Ehana nainen!
sivukulut sivukulut
Seppo Hovi Seppo Hovi
Hyvä sarja Hyvä sarja
puola puola
Badger Chiptune Badger Chiptune
hola hola
mammat riivaa mammat riivaa
Nami nami Nami nami
huimaa huimaa
Oi aikoja Oi aikoja
rekt rekt
Milf Milf
atk nörö atk nörö
asstrooper asstrooper
 635 näyttökertaa, 16 viestiä, 0.13 MB, 1 tiedosto, 26.09.2021 17:08:04
[ + 3 - | ]

Vasemmistonuorten älykkyys 🤦‍♂️

[56966] [20210926_170659.jpg] [0.13 MB] [1080x1131] [] []
20210926_170659.jpg

26.09.2021 18:12:37
#504056 [+4] Piilota Suosittele

Ei hyvää päivää näiden "tiedostavien parempien" kanssaeläjien kanssa.
Työperäisessä maahanmuutossa tarve on vain joko halpatyövoimalle tai sitten erikois ammattilaisille joita puolestaan ei kiinnosta tulla suomeen koska palkka kuluihin ja veroihin nähden aivan liian pieni.
Muu turvapaikka / perheen yhdistämis maahanmuutto onkin sitten tappiollista kun työllistymis aste on yli 10% heikompaa kuin kantasuomalaisilla, joillakin ryhmillä jopa 40% heikompaa.
Joten mitä maahanmuuttoa Lauri-boy suomeen toivoo?
(Ravintoloitsija ja parturi-kampaaja eivät ole erikoisammatteja joihin ei suomesta löytyisi tekijää.)

26.09.2021 20:12:32
#504089 [+2] Piilota Suosittele

>>504062 Et nähtävästi ole ollut työttömänä kun et tiedä mitä juhlaa on kun välttämättömien menojen jälkeen käteen jää alle 500€/kk.
Jos olisi kielitaitoa ja seikkailun halua niin muuttaisin samoin tein joko saksaan tai norjaan paremman palkan perässä, mutta kun ei ja perhekkin on sitoutunut suomeen.
Joten se mitä tahdon sanoa: Totta helvetissä turkkilainen / irakilainen / thaimaalainen / intialainen / tulee suomeen jos täällä saa 10+ vuoden raatamisella kotimaahan rakennutettua kunnon residenssin, hienon auton ja vielä paikalisesti hyvän eläkkeen vaikka tekisi täällä 8€/h palkalla töitä, koska se mitä sillä saa siellä on ihan eri mitä suomalainen saavuttaa samalla palkalla täällä.
Samasta syystä suomalaiset eläkeläiset muuttaa espanjaan, kreikkaan ja viroon, siellä sillä 1100-1600€ eläkkeellä on enemmän ostovoimaa kuin huippu verotuksen suomessa.
Joten en ymmärrettävästi kannata halpatyövoiman palkkoja polkevaa vaikutusta.

26.09.2021 20:17:18
#504091 [+2] Piilota Suosittele

>>504089 >"Et nähtävästi ole ollut työttömänä kun et tiedä mitä juhlaa on kun välttämättömien menojen jälkeen käteen jää alle 500€/kk."

No huhhuh! tiedän monia sellasia tyyppejä jotka käy töissä, ja silti on aina kuun lopussa ihan muutamia euroja tilillä.. Sitä en sitten tiiä, että ovatko vaan hoitaneet asiansa huonosti vai mistä johtuu.

26.09.2021 22:41:43
#504146 [+2] Piilota Suosittele

>>504091 Välttämättömillä menoilla tarkoitetaan asunnon vuokraa, sähkölaskua ja korvauksenalaisia lääkkeitä.
Eli ruokaan, puhelin internet, vaate ym kuluihin ja hankintoihin jää se alle 500€/kk, mikä tarkoittaa päiväkohtaiseksi budjetiksi n.16€.
Sillä n.16€:lla/vrk pärjää jos ei tupakoi, eikä juopottele, eikä joudu ostamaan korvausten ulkopuolisia lääkkeitä tai erikois ruokavalion kuten keliakia tai allergian tms vaatimia elintarvikkeita.
Mutta kusessa on jos silmälasit / pesukone / puhelin ym kallis välttämättömyys hajoaa ja täytyy hommata uusi.

[ 16 viestiä | ]