Haluaisinko parvekkeelle? :3 Haluaisinko parvekkeelle? :3
dolan ja hitler dolan ja hitler
Töitä, töitä Töitä, töitä
En oo homo, uskokaa jo! En oo homo, uskokaa jo!
viljami viljami
Fingerpori Fingerpori
nope nope
Aamuja Aamuja
Onnenpoika Onnenpoika
Blegh! Blegh!
antivaxxers antivaxxers
Nyt äkkiä avajaisille! Nyt äkkiä avajaisille!
Yksinäiset vuoret 3/4 Yksinäiset vuoret 3/4
'Murica police be like 'Murica police be like
EFUKT NSFW EFUKT NSFW
Timppa Timppa
Koulutus Koulutus
Poliisi Poliisi
Yksinäiset vuoret 1/4 Yksinäiset vuoret 1/4
Vaimot Vaimot
Kaunis luonto Kaunis luonto
kaaleet vs kissa kaaleet vs kissa
Welcooom to the Clop Zone Welcooom to the Clop Zone
Vekkuli eno Vekkuli eno
 531 näyttökertaa, 7 viestiä, 1.69 MB, 1 tiedosto, 01.08.2021 21:13:30
[ + 6 - | ]

Apu bänd - laivat

[55525] [tiedosto.mp4] [1.69 MB] [1920x1080] [32.09s] [] []

02.08.2021 17:01:38
#485778 [+-] Piilota Suosittele

>>485750
"Laivan kapteeni Krishnan Kanthavelin ja alukseen nousseiden egyptiläisten luotsien kiistat, jotka vaikuttivat onnettomuuteen kenties ratkaisevasti.

SCA:n sääntöjen mukaan paikalliset luotsit neuvovat alusten miehistöä ohjauksessa ja navigoinnissa. Kapteenit ovat viime kädessä vastuussa tehdyistä päätöksistä, mutta käytännössä he jättävät vain harvoin noudattamatta luotsien ohjeita.

Kanthavel päätyi kuitenkin kiistaan paikallisten luotsien kanssa näiden epäselvien ohjeiden takia.

Kun Ever Given oli saapunut kanavaan, se alkoi mutkitella. NYT:n lähteen mukaan aluksen äänitallenteilta on kuultavissa, kuinka yksi luotseista jakeli aggressiivisesti käskyjä, joissa käskettiin intialaista ruorimiestä ohjaamaan ensin oikealle ja sitten vasemmalle.

Kanthavel puuttui asiaan ja suoristi laivan, minkä jälkeen kapteeni ja luotsi ajautuivat sanaharkkaan. Kun ruorimies pyrki pitämään aluksen suorassa, kaksi muuta luotsia alkoivat riidellä keskenään.

– Älä tee sitä, toinen luotsi sanoi tilannetta johtavalle luotsille.

Tässä vaiheessa Ever Givenin vauhti vain yltyi nousten peräti 13 solmuun, vaikka kanavassa nopeusrajoitus on kahdeksan solmua. Ensimmäinen luotsi käski jatkaa täydellä vauhdilla ja toinen yritti peruuttaa käskyä.

Kanthavel yritti puuttua nopeuteen, mutta tällöin ensimmäinen luotsi sanoi jotain, joka NYT:n lähteen mukaan kuulosti uhkaukselta poistua paikalta.

Asiantuntijoiden mukaan ensimmäinen luotsi yritti saada aluksen peräsimen takaisin hallintaan lisäämällä nopeutta. Tämä ei kuitenkaan onnistunut, ja lopputuloksena Ever Given ajautui tunnetuin seurauksin tukkimaan Suezin kanavan.

Koko tapahtumaketjuun luotsien nousemisesta laivaan sen jumiutumiseen kului aikaa vain 22 minuuttia."

[ 7 viestiä | ]