Meno vitun venäjä Meno vitun venäjä
Vihreitä kuuleja makkarassa. Maistuisi sullekkin Vihreitä kuuleja makkarassa. Maistuisi sullekkin
triggered kuvakommentti triggered kuvakommentti
voi kakka voi kakka
Pääsiäispupu Pääsiäispupu
Vauvatesti Vauvatesti
Muumit Muumit
Idyllinen keväinen maanantai Idyllinen keväinen maanantai
Wut? Wut?
Jättiläinen Jättiläinen
Siis tä? Siis tä?
Vitsillinen sarjakuva 18 Vitsillinen sarjakuva 18
Tästä ei saa vitsailla T. Nyman Tästä ei saa vitsailla T. Nyman
Mikä mies se semmonen on? Mikä mies se semmonen on?
Videokuvakommentti Videokuvakommentti
Nigle me this Nigle me this
Fantti ja hylke Fantti ja hylke
Näitä löytyy aika paljo, luulis poliisin puuttuvan? Näitä löytyy aika paljo, luulis poliisin puuttuvan?
A Round of Roast A Round of Roast
Cat's not out of the bag ;3 Cat's not out of the bag ;3
Mariner and a Relic Mariner and a Relic
Minä palaan :( (Mora) Minä palaan :( (Mora)
Nirvana Nirvana
Ammattimaiseen viihdekäyttöön Ammattimaiseen viihdekäyttöön
 1 142 näyttökertaa, 19 viestiä, 0.2 MB, 1 tiedosto, 27.07.2021 19:51:21
[ + 12 - | ]
👑 Plussatuin 27.07.2021.

Persujen persekipu on kova

[55434] [tiedosto.jpg] [0.2 MB] [704x955] [] []
tiedosto.jpg

sanna marin

(322)
27.07.2021 21:32:31
#484223 [+1] Piilota Suosittele

Olen samaa mieltä. Marin on onnistunut lähes mahdottomassa tehtävässä. On myös selvä, että vaikeat päätökset aiheuttavat aina joissakin ihmisryhmissä närää. Koronakuolleisuus on kuitenkin pysynyt hallinnassa ja tehohoitopaikat ovat riittäneet. Jos kiinnostaa se toinen vaihtoehto, niin kannattaa ottaa selvää maista, joissa terveydenhuolto on ollut lähellä romahtamista.

28.07.2021 05:35:55
#484311 [+-] Piilota Suosittele

>>484254
Näinhän toi meni, minunkin ääneni valui tuolle, ja olen töpännyt pari kertaa ennenkin. Vahingoista viisastuneena pysyttelen jatkossa nukkuvissa. Mieluummin ei ääntä ollenkaan, kuin väärään laariin.

28.07.2021 17:29:06
#484441 [+1] Piilota Suosittele

>>484421
Selitäppä vähän miten sun ”mestari” liittyy väitteeseen diktaattorista? ”Mestari” on vajaaälyisten persujen antama nimitys Halla-aholle.

Halla-aho on opportunisti ja todennäköisesti haluaa persuille sellaista valtaa, jota ei suomessa ole yhden puolueen mahdollista saada, eli siinä suhteessa liittyy aiheeseen. Sitäkö tarkoitat?

31.07.2021 01:59:58 | 02:01:05
#485164 [+1] Piilota Suosittele

>>484652
Mielihyvin

Kyseinen nimityshän juontaa vuosien taakse ajalle, jolloin blogi oli Halla-ahon vaikuttamiskeinoista ykkönen. Maahanmuuttokriittiset kirjoitukset vetosivat maahanmuuttokriittiseen ihmisryhmään kuin uskonto heikkoon ihmiseen. Kirjoitukset olivat poikkeavia, röyhkeitä ja populistisia. Halla-aho ymmärsi mitä maahanmuuttokriittiset kaipasivat ja pystyi sen myös heille järjestämään. Faneja oli helppo miellyttää ja he vastasivat antamalle Halla-aholle lempinimen "Mestari". Konkretiaa ei kaivattu, vain ja ainoastaan sitä, että joku kehtasi pukea sanoiksi sen, mitä ujoimmat ja ulosanniltaan heikkolahjaisemmat mielissään miettivät.

Nimittäessään Halla-ahon kukaan ei ymmärtänyt, että samalla kun he muodostivat maailmankuvaansa pelkän tekstin perusteella, he samalla myös lankesivat yhteen pahimmista kaninkoloista, joita poliittisesti passiivinen ihminen voi tehdä: he lankesivat henkilöpalvontaan. Henkilöpalvonta on tarkoitettu ihmiselle, joka toivoisi kykenevänsä vaikuttamaan muutenkin kuin vain äänestämällä, mutta ei siihen kykene. Kyvyttömyydessään ihminen luon palvomastaan henkilöstä supersankarin kompensoimaan omaa turhatuneisuuttaan. Tämä "politiikan supersankari" nousee idonlin mielessä pelastajaksi, joka järjestää asiat ja poistaa ongelmat, vaikka blogitekstejä kummemmat näytöt puuttuvat. Todellisuus luodaan omassa päässä ja juuri sellaiseksi kuin on tarve.

"Mestari" elää netissä todellisesta henkilöstä irrallaan ja hänen videoitaan jaetaan eri palveluissa implikoimassa hänen täydellisyyttään. "Mestari" servaa poliitikon toisensa jälkeen keskusteluissa, jotka meille muille näyttäytyvät normaaleina haastatteluina ja paneelikeskusteluina. Kultti kasvaa ja voi hyvin riippumatta siitä, mitä Halla-aho todellisessa elämässä tekee.

Tiivistettynä voidaankin sanoa, että "Mestari" nimellä Halla-ahoa kutsuvat ovat heikkoja oman turhautuneisuutensa vankeja ja täydellisen kykenemättömiä tärkeään reflektioon. Joku voisi heitä kutsua jollain toisella nimellä, minä kutsun heitä vajaaälyisiksi.

[ 19 viestiä | ]