puukon tekoa puukon tekoa
softakehitys softakehitys
Tissiä Tissiä
Katutaidetta Katutaidetta
Pallen hypistelyt Pallen hypistelyt
Olio maito Olio maito
kaapelin laskentaa kaapelin laskentaa
Pakolaiset & THL Pakolaiset & THL
edgy memes edgy memes
Lattian pesua Lattian pesua
Ihana nainen Ihana nainen
Vauhtimursu Vauhtimursu
Parempaa kulttuuria Parempaa kulttuuria
töihin menossa töihin menossa
Ystävänpäivä pelastettu Ystävänpäivä pelastettu
Female Supremacy Female Supremacy
slummi leiri slummi leiri
Paljon onnea vaan Paljon onnea vaan
Pekonipizza Pekonipizza
tassuinpesu tassuinpesu
Hinnasto Hinnasto
avusti avusti
Metsästys Metsästys
ahmatti ahmatti
 469 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 11.07.2021 21:37:26
[ + 1 - | ]

Älykkyyskartta

[55083] [7cq7t.png] [0.08 MB] [1272x800] [] []
7cq7t.png

kaalevi punainen

 · 

älykkyys

11.07.2021 21:44:32
#479271 [+-] Piilota Suosittele

Aboriginaalit ei pärjää valkoisten länsimaisten testeissä -> alhainen ÄO.

Vain valkoinen länsimaalainen voi olla niin urpo, että määrittää täysin eri kulttuurin piirteitä itse itselleen keksimällään metodilla.

11.07.2021 21:49:35
#479272 [+-] Piilota Suosittele

Kohta joku tulee nillittämään, että älykkyysosamäärätestit mittaavat länsimaista älykkyyttä, eivätkä siten sovellu afrikkalaisiin sompansseihin.
Voihan asia olla näinkin, mutta ei alkukantaisella älykkyydellä virkkuukoukkua monimutkaisempaa konetta kummemmin käytetä.

11.07.2021 22:15:31
#479287 [+-] Piilota Suosittele

>>479274
Tänä on jo tyystin toinen aihe, mutta vastataan nyt. Jos vieraasta kulttuurista lähdetään hakemaan esimerkiksi siirtomaita, niin siinä ei paljon kepeillä vastaan taistella. Antaisinkin alkuperäisväeston kasvaa ja kehittyä itsekseen. Siinä mielessä olet siis oikeassa.

12.07.2021 01:27:41
#479307 [+-] Piilota Suosittele

>>479291
Näin ne Lynn ja Vanhanenkin varmaan tätä miettivät samalla kun ajattelivat, että on hyvä idea laskea puuttuvien maiden ääoot viereisten maiden keskiarvoista, tai että kymmeniä vuosia sitten pienelle otokselle tehty testi voidaan yleistää kattamaan koko maata. Nerokasta kerrassaan!

Toivottavasti kyseiset veijarit eivät ole paikalla kun ensimmäinen kosketus maan ulkopuoliseen älyyn saadaan. Voi tulla aika heikot tulokset humanoideille kun yrittävät ymmärtää mikä kynä tai paperi on?

[ 10 viestiä | ]