Jigsaw:D Jigsaw:D
Bongokissa :3 Bongokissa :3
Bongomian Rhapsody Bongomian Rhapsody
Teris Teris
Pallit Pallit
Suomi mainittu Suomi mainittu
Itke rasismista lausu itse rasistisia lauseita Itke rasismista lausu itse rasistisia lauseita
Apu Apustaja Etsintä Apu Apustaja Etsintä
Valtaistuin Valtaistuin
Hauska pariskunta Hauska pariskunta
Kun kerran on perjantai Kun kerran on perjantai
Suoraan sanottuna suomalaiset setit Suoraan sanottuna suomalaiset setit
Sekalaista paskaa kovon uumenista Sekalaista paskaa kovon uumenista
Ajankohtainen kuva Ajankohtainen kuva
Ettäs tiedätte Ettäs tiedätte
Tummaihoisen historian kuukausi Tummaihoisen historian kuukausi
Tuksun häät Tuksun häät
Isokokoinen mies Isokokoinen mies
SpODERman SpODERman
Ryys! Ryys!
Co-op Co-op
Vittu Vittu
Make servas sen mustin :DDD Make servas sen mustin :DDD
pomppu tiessä pomppu tiessä
 568 näyttökertaa, 3 viestiä, 0.44 MB, 1 tiedosto, 15.06.2021 14:02:31
[ + 4 | ]

sosiaalietuuksien leikkaamista

[54499] [0.png] [0.44 MB] [722x663] [] []
0.png

15.06.2021 20:39:13
#472337 [+-] Piilota Suosittele

Olen eri mieltä tuosta asiasta. Olen pärjännyt koska tein kovasti töitä sen elannon eteen jota tienaan. Seuraava suunta on se firma. Siitä on jo puhuttu ja kuljettajani on valmis lähtemään mukaan.

Minä en suostu orjatöihin. Näitä ovat palkaton työharjoittelu ja palkaton työ 9 euron päiväkorvauksella. Olen mielummin sitten ilman. Ihan hyvin olen pärjännyt säästöilläni. Tämä pitäisi tapahtua oikeasti kaikille niin oppisivat määrittämään työnsä arvon uudestaan mitä tekevät ja miksi.

16.06.2021 09:57:07
#472417 [+-] Piilota Suosittele

Vai pitäiskö kuitenkin tarkastella tätä ihmisen ihan sairasta työnpalvontaa ja globaalia kuplettia uusin silmin... Allekirjoitan tuon kuvan lähes, mutta en ehkä Suomen kohdalla, jenkeissähän se on just noin. Oon ollu nyt ite töissä vakituiseen 11 vuotta, sitä ennen tehny pätkähommia ja ihan sairastahan tää on. Sit jokku jaksaa vielä lesota tilipussillaan ja hienolla krääsällään mitä on ostettu ja se tuntuu olevan aikas helppo tapa saada kaikki kii oravanpyörään koska hyperindividualismi ja kapitalismi, ÖY ÖY! Lyhyt pointti: Työn teko on kivaa, jos työ on okeesti sellasta mistä saa myös vähän henkistä täyttymystä, ei pelkkä sieluton massigrindi ku esmes mulla ja sen lisäks tää kaikki turha materiapaska ja kuluttajan arki pitäs vaan kitkee pois kaikista. Mitä enemmän tulee ikää, sitä enemmän vituttaa... Kaikki.

[ 3 viestiä | ]