Risto häppääjä Risto häppääjä
Paras rulla Paras rulla
aku aku
wowi ukko wowi ukko
doa doa
Lääh,,, puuh,, vittuh... nams,,, tyllerö 😜😜 Lääh,,, puuh,, vittuh... nams,,, tyllerö 😜😜
Imetän julkisesti Imetän julkisesti
Kuolemattomat sanat Kuolemattomat sanat
väärä reppu väärä reppu
Yhy Yhy
Gretan tupakka tauko Gretan tupakka tauko
Mummo neuloi Gondolan Mummo neuloi Gondolan
Ritari Ässä vetää heviä Ritari Ässä vetää heviä
On vain yksi! On vain yksi!
Repomies Repomies
koiro koiro
Blackman Blackman
Bettie Page Bettie Page
Haavisto Haavisto
ilmaa vatsassa ilmaa vatsassa
Rapupukki Joulunaamana Rapupukki Joulunaamana
3d-palapeli 3d-palapeli
Cheated me with Pocahontas 😥 Cheated me with Pocahontas 😥
Torttubotskei Torttubotskei
 928 näyttökertaa, 11 viestiä, 0.18 MB, 1 tiedosto, 08.05.2021 18:32:50
[ + 14 | ]
👑 Plussatuin 08.05.2021.

Muista äänestää!

[53705] [tiedosto.jpg] [0.18 MB] [1200x1200] [] []
tiedosto.jpg

09.05.2021 23:38:17
#462774 [+-] Piilota Suosittele

>>462748 No lol kyl tasan. Pelätään natseja ja rasisteja niin että löydetään niitä kaikkialta. Sit keksitään lisää pelon kohteita ku jos jokin vähänkään vihjaa siihen että joku edes hieman rakastaa isänmaata. Ja mitä kaikkia ransufoobikkoja pelätään ja yms. Fraagile puolueita ovat vihreet ja vasemmisto. Fuck them. Äänestin kerran ja empä enään.

10.05.2021 09:26:11
#462864 [+1] Piilota Suosittele

>>462774
Minä rakastan isänmaatani, mutta pystyn sen tekemään olematta mitään ääripäätä. Ihan mielenkiinnosta haluaisin sinun esittelevän minulle mihin tahansa ääripäähän perustuvan mallimaan. Saat valita vasemmalta tai oikealta.

Persut kaveeraavat liikaa oikealla olevan ääripään kanssa, vaikka puolueensa johtaja onkin yrittänyt tehdä heistä salonkikelpoisempia. Persujen politiikka perustuu nimen omaan pelotteluun, jossa luodaan uhkakuvia siitä mitä tapahtuu jos he eivät pääse valtaan. Aikoinaan vassareilla tai vihreillä oli vaalimainos, jossa punkkarin näköinen hahmo hakkasi vanhuksia kadulla. Viesti oli, että näin käy jos ette äänestä meitä. Persuilla taas oli jokunen vuosi sitten se sarjakuvatyyliin rakennettu oksennus. Tuollainen on helppo keino vaikuttaa ja tehoaa varmasti osaan kansasta. Sellaiseen osaan, joka on muutenkin helposti ohjailtavissa.

Politiikassa on oltava tasapaino. Valtion kokoisessa instituutiossa vallan keskittyminen vain yhtä aatetta edustavalle tappaa demokratian ja johtaa yhä pahempaan kansan jakautumiseen.

Monet tuntuvat mieltyneen persujen retoriikkaan, jossa heidän ja kannattajiensa mielestä sanotaan asiat ”suoraan”. Suoraan ja peittelemättä on kuitenkin mahdollista puhua ilman, että tulee kiihottaneeksi kansanryhmää vastaan. Persujen haluttomuus argumentoida asiallisesti onkin tietoinen valinta. Kyseessä ei ole sananvapauden puolustaminen, vaan syrjinnän salliminen.

Siksi ei persuille.

10.05.2021 10:46:30
#462875 [+-] Piilota Suosittele

>>462864 Äänestäisin kyl muuta puoluetta mielellään joka kans olisi maahanmuutto kriittinen. Ei vain ole sellaista ku persut. Itelle lähimmät jutut on noi it jutut ja sen takia piraatti puoluetta kannatan yarrr.

[ 11 viestiä | ]