False Positive - Dig (1/2) False Positive - Dig (1/2)
kattelee kattelee
Lapsuus ilman traumoja ei ole mitään Lapsuus ilman traumoja ei ole mitään
Feast 3 - Final Song Feast 3 - Final Song
!it htiw laeD !it htiw laeD
On ne kasvaneet On ne kasvaneet
joku vittu saatana joku vittu saatana
Jäykkä paska saa kyytiä Jäykkä paska saa kyytiä
Ryppy soittaa hätänumeroon Ryppy soittaa hätänumeroon
meitsi huomenna meitsi huomenna
Itseään kosketeltavan hyvää paskaa Itseään kosketeltavan hyvää paskaa
Metsurit Metsurit
Oi ei Oi ei
Prismaan saatana Prismaan saatana
Helvetin hiki HD gif Helvetin hiki HD gif
Harjus harjus Harjus harjus
Iha homon Iha homon
terveellinen urheilulaji terveellinen urheilulaji
:O :O
flat earth chan flat earth chan
sykkii sykkii
Mies häviksissä Mies häviksissä
Violence is usually the answer Violence is usually the answer
Mark Zucc Mark Zucc
 887 näyttökertaa, 2 viestiä, 1.79 MB, 1 tiedosto, 21.03.2021 09:47:46
[ + 11 - | ]

Painajainen

[52529] [b0rpr.mp4] [1.79 MB] [426x182] [] []

eu

(63)  · 

liittovaltio

 · 

uni

(38)
21.03.2021 12:33:53
#449633 [+-] Piilota Suosittele

Reilu 25-vuotta sitten EU:sta lupailtiin kaiken pelastajaa ja kaikkien kaveria jonka ansiosta suomalainen maksaa: autosta saman verran kuin saksalainen, viinistä saman verran mitä ranskalainen tai espanjalainen, oluesta saman mitä saksalainen.
Yksi lupaus oli: EU:n myötä energia ja polttoaineet halpenee.
Joo otti ja tuota, sähkö on kyllä halpaa, mutta siirtomaksut on kyllä sitten nostanut kokonais hintaa, polttoaineissa jenkkien demokratia vienti ympäri lähi-itää sekä kotimainen verotus pitää huolen että ei enää ajella pillurallia ainakaan omilla rahoilla.
EU:n piti yhtenäistää verotusta unionin sisällä, joo tuota ei menny niin, suomen valtiovarkaiden ministeriö yhteistyössä tullin kanssa kehitteli kilpaa erilaisia veroluontoisia (ja osin jopa lain vastaisia) maksuja, jotta suomalainen ei voisi tuoda edullisempaa autoa, alkoholia, elektroniikkaa, tupakkaa jne jne EU:n alueelta.
EU toi lupauksen mukaan vapaan liikkuvuuden (Joo oli ihan vitun vaikeaa hommata, näyttää passia ulkomailla käydessä, viisumi vaadittiin helvetin harvaan nyk.unionin maahan).
Nyt meille tulee vapaasti liikkuvat unionin varkaat jotka pöllii taskuista kaiken, käärivät kuparit ym arvo metallit talteen omin lupineen, röyhkeimmät tulevat vanhusten iholle ja vievät kulta korut hyvällä tai pahalla, hulluimmat pöllii ja saa vietyä maasta ulos 5-akselisen 30-tonnisen ajoneuvonosturin, "Suomen tulli vilkuttaa ja toivottaa vaan hyvää matkaa", sitten suomalainen palaa virosta tai saksasta niin johan vittu syynätään montako lavaa olutta tai lonkeroa on kyydissä ja eihän ajoneuvon kantokyky ylity,+ "Montako askia tupakkaa sul on tuol kyydissä?".
Työvoiman liikkuvuudesta, normaalisti joka vuosi tulee suomeen 9000 sesonki työntekijää maanviljelyn tarpeisiin, 4000 villi marjan / sienienpomintaan, kokoaikaisesti 15-20.000 työntekijää rakennuksilla.
Samaan aikaan suomalaisia työttömänä 230-270.000 hlö, miksi?
No kun suomalainen kallis, ulkomaalainen halpa ja joustavampi.
Kaikki noin +40 vuotiaat voi muistella miten demareiden pave lipponen ja kokkarien sale lupaili silloin -94 EU:n jäsenyyden tuovan tullessaan mannaa ja mammonaa kun äänestetään "Kyllä", eurosta sitä mielipidettä ei sitten kyseltykkään...

[ 2 viestiä | ]